2017-01-15
Zdrowa skóra i uroda

Metody na trądzik młodzieńczy

Trądzik młodzieńczy to problem, z którym zmagają się chłopcy i dziewczęta w okresie dojrzewania. Jeśli przybiera lżejszą formę można sobie z nim poradzić za pomocą odpowiednich preparatów. Winnym przypadku należy złożyć wizytę zaufanemu dermatologowi.

 Metody na trądzik młodzieńczy - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Przyczyny i objawy trądziku młodzieńczego

Dolegliwej choroby skóry nie należy bagatelizować. Chociaż wielu rodziców ignoruje problem, należy pamiętać, że trądzik młodzieńczy jest nie tylko chorobą skóry, ale, na przykład w środowisku szkolnym, może również stać się przyczyną niewybrednych żartów, a w konsekwencji i wykluczenia. Trądzik młodzieńczy nie jest też wyłącznie, jak uważa się powszechnie, skutkiem nieodpowiedniej higieny, braku snu czy nieprawidłowego trybu życia. Za jego pojawienie się zazwyczaj odpowiadają zaburzenia hormonalne.


Z trądzikiem młodzieńczym zmagają się chłopcy oraz dziewczęta między jedenastym a osiemnastym rokiem życia. W tym właśnie wieku najczęściej zachodzą zmiany w gospodarce hormonalnej organizmu, a ich efektem mogą być zaskórniki powstające najczęściej na twarzy, ramionach czy plecach. Te zaś objawiają się zarówno w formie zamkniętej, jak i otwartej. Skutkiem tych ostatnich są stany zapalne, a gdy ten się rozprzestrzeni – choroba skóry nazywana trądzikiem młodzieńczym.

Nie należy ignorować trądziku młodzieńczego

Walkę z trądzikiem młodzieńczym należy rozpocząć bezzwłocznie. Jeśli młody człowiek zauważy krosty ropne zanim rozprzestrzenią się one na całej skórze, szanse na szybkie poradzenie sobie z problemem są spore. W przypadku, gdy reakcja na pojawienie się zaskórników będzie spóźniona, albo gdy przedsięwzięte środki nie przyniosą efektu, należy zasięgnąć porady u specjalisty. W zależności od zaawansowania choroby, dermatolog albo zdecyduje się na terapię miejscową, albo też zaproponuje leczenie ogólne. W takim przypadku skutecznym środkiem w walce z trądzikiem młodzieńczym okazuje się przyjmowanie przepisanych przez lekarza antybiotyków,kremów z retinolem czy kuracji kwasami AHA.


Nie zapominajmy, że nieleczony trądzik młodzieńczy powoduje rzucające się w oczy przebarwienia skórne i blizny, a to dla nastolatka, w kontekście wspomnianego wcześniej funkcjonowania w środowisku szkolnym, okazuje się zwykle problemem poważnym. Skrępowania spowodowane wyglądem, a wywołane trądzikiem młodzieńczym, może skutkować kompleksami, te zaś bardzo silnie wpływają na kondycję psychiczną niemal każdego młodego człowieka.

Jak zmniejszyć ryzyko powstania trądziku młodzieńczego?

Trądzik młodzieńczy to przede wszystkim efekt zaburzeń hormonalnych (między innymi wzrostu poziomu hormonu androgenu we krwi), ale jego powstawaniu sprzyjają również stres, nieodpowiednia dieta, czy narażanie skóry na długotrwałe działanie promieni słonecznych. W Aptece Melissa znajdziesz wiele kremów dla osób zmagających się z trądzikiem młodzieńczym, ale szczególnie polecany jest żel do mycia twarzy ALACLARIN ACNE ROSACEA, który znajdziesz na: https://www.apteka-melissa.pl/produkt/alaclarin-zel-do-mycia-twarzy-100-ml,7851.html. Poza tym w kontekście problemów z trądzikiem młodzieńczym należy wspomnieć o higienie osobistej, odpowiedniej liczbie godzin snu czy rezygnacji z używek.

Lżejsza forma trądziku młodzieńczego

Nawet jeśli trądzik młodzieńczy przybiera lżejszą formę, nie należy choroby tej bagatelizować. W przypadku, gdy zaskórniki pojawiają się jedynie miejscowo z wizytą u dermatologa można poczekać, natomiast pamiętać należy o odpowiednim nawilżaniu skóry i wyborze odpowiednich dermokosmetyków, w czym pomóc powinien zarówno lekarz, jak i zaufany farmaceuta. Stosowanie naturalnego mydła, odpowiedniego toniku, żelu i kremu (oczywiście do cery trądzikowej, a do tego dopasowanego do typu skóry) oraz dodatkowo jeden peeling tygodniowo, w walce z trądzikiem młodzieńczym zwykle przynosi pożądany efekt.

Przeczytaj także: 
Pielęgnacja skóry trądzikowej,   Farmakoterapia trądziku,   Trądzik noworodkowy i niemowlęcy,   Słońce a trądzik,   Sucha skóra trądzikowa,   Suplementacja cynku w tabletkachZdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Kiedy myślimy o skórze trądzikowej, kojarzy się nam ona przede wszystkim z łojotokiem, powstawaniem wyprysków,...
CZYTAJ
O trądziku można pisać wiele, bo wiele jest jego postaci. Różne są też metody leczenia...
CZYTAJ
W swojej praktyce zawodowej, niemal każdego dnia spotykam się z receptami na leki stosowane w...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia