• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 59 zł* Sprawdź!
    Dostawa za 0zł dla większości produktów, jeśli ich łączna wartość wyniesie od 59 zł, przy wyborze wysyłki ORLEN Paczka
Legalna apteka
2022-05-18
Zdrowa skóra i uroda

Metody wybielania zębów - w domu i w gabinecie stomatologicznym

Piękny, biały, jasny uśmiech to marzenie wielu osób - zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Dbając o prawidłową higienę jamy ustnej na co dzień możemy znacząco spowolnić odkładanie się osadów, które sprawiają, że nasze zęby ciemnieją, stają się bardziej żółte i nierównomiernie wybarwione. Dodatkowo rezygnacja z kawy, herbaty, czerwonego wina, barwiących pokarmów i - co najważniejsze - z palenia papierosów - przyniesie jeszcze lepsze efekty. Co jednak w sytuacji, w której żółte zęby spędzają nam sen z powiek, a nasze wcześniejsze działania doprowadziły do zmiany ich kolorytu, na który domowe zabiegi nie działają? Wówczas warto sięgnąć po rozwiązania profesjonalne - rekomendowane przez stomatologów, przeprowadzane w gabinetach specjalistów. Ile to kosztuje? Czy istnieją przeciwwskazania do wybielania zębów? Na jaką metodę się zdecydować i która z nich jest najbezpieczniejsza? Kiedy można wybielać zęby - bez uszczerbku dla szkliwa? Odpowiedzi na te i inne pytania związane z działaniami mającymi zapewnić nam olśniewający uśmiech znajdziecie poniżej - zapraszamy do lektury!

 Piękny, biały uśmiech można uzyskać dzięki różnym metodom wybielania zębów
Spis treści

Kiedy można wybielić zęby?

Wiele osób przed zabiegami rozjaśniania uśmiechu - czy to w gabinecie, czy w domowych warunkach, zadaje sobie pytanie: kiedy można wybielać zęby? Jednoznaczna i najważniejsza odpowiedź na nie brzmi: jedynie wtedy, gdy są całkowicie zdrowe. Niestety, wiele osób nie zna dokładnego stanu swojego uzębienia i decyduje się na wybielanie w domu za pomocą różnych preparatów - czy to naturalnych mieszanek ziół, przypraw i innych środków spożywczych, czy z wykorzystaniem gotowych zestawów do wybielania, dostępnych w drogeriach lub aptekach. Takie działanie może skończyć się - w najlepszym przypadku - nadwrażliwością zębów, a w najgorszym - infekcjami, ale również pogłębieniem próchnicy czy nawet degradacją szkliwa. Najważniejszą zasadą dotyczącą tego, kiedy można wybielać zęby jest więc zadbanie o ich kondycję!


Przed zastosowaniem różnych metod wybielania zębów należy więc udać się do stomatologa, by sprawdził, czy w jamie ustnej nie ma ognisk próchnicy, ubytków w szkliwie i innych przeciwwskazań do zabiegu. Jeśli zęby są całkowicie zdrowe (lub zostaną wyleczone) można przystępować do działania!

Przeciwwskazania do wybielania zębów

Wbrew pozorom, zarówno domowe sposoby na wybielanie zębów z wykorzystaniem produktów dostępnych w aptece, jak i gabinetowe zabiegi, wcale nie pozostają obojętne dla naszego stanu zdrowia. Oczywiście wykonane prawidłowo nie będą miały wpływu na jego pogorszenie się, jednak istnieją pewne okoliczności, w których wskazuje się na przeciwwskazania do wybielania zębów. Są to między innymi:

  • choroby, mogące wpłynąć zarówno na efekt wybielania, jak i na reakcję organizmu. Wśród nich wyróżniamy między innymi nowotwory, cukrzycę, epilepsję, chorobę Parkinsona;
  • alergie na którykolwiek ze składników preparatów wybielających;
  • próchnica, nieleczone ubytki, ogólny zły stan jamy ustnej; 
  • zaawansowany bruksizm, w wyniku którego degradacji ulega szkliwo (zwłaszcza na zębach trzonowych i siekaczach);
  • choroby przyzębia: odsłonięte szyjki zębowe, paradontoza;
  • wyjątkowa nadwrażliwość zębów o nieustalonej przyczynie (nie wynikająca przykładowo ze stanu zapalnego w obrębie korzenia zęba - ten bowiem należy wyleczyć przed zabiegiem wybielania);
  • ciąża.

Osobną kwestią jest wybielanie martwych zębów. Zęby z żywą miazgą dobrze reagują na różne metody rozjaśniania, natomiast zęby martwe z reguły nie są na nie podatne. Aby wybielanie zębów martwych się powiodło, należy zastosować szereg procedur, a nierzadko również różne metody wybielania. Zdarza się, że zabiegowi poddawana jest nie tylko zewnętrzna część zęba, ale również wewnętrzna - dlatego wybielanie zębów martwych zawsze należy przeprowadzać w gabinecie stomatologicznym. Wiele osób zastanawia się również, czy wybielanie zębów niszczy szkliwo. Zdecydowanie nie - jeśli zabieg wybielania zębów będzie przeprowadzony pod kontrolą stomatologa i zgodnie z jego zaleceniami, wówczas na powierzchni zębów nie powinny powstać żadne niepożądane zmiany. 

Wybielanie zębów - efekty i przebieg. Ile kosztuje wybielanie zębów?

Najpopularniejsze, profesjonalne metody wybielania zębów to wybielanie zębów lampą oraz nakładkowe wybielanie zębów. Można skorzystać z nich w gabinetach stomatologicznych, w których pod opieką specjalisty nasze zęby rozjaśnią się nawet do kilku tonów! Na czym polega więc nakładkowe wybielanie zębów i ile za nie zapłacimy? Czy wybielanie zębów lampą jest bezpieczne i dostępne dla każdego? O tym poniżej.

Nakładkowe wybielanie zębów - na czym polega?

Nakładkowe wybielanie zębów to proces składający się z kilku etapów. Na początek udajemy się do stomatologa, który sprawdza stan uzębienia i decyduje o tym, czy zabieg można przeprowadzić bezpiecznie. Następnie zęby należy wypiaskować (a w razie potrzeby zastosować również scaling). Te czynności służą pozbyciu się osadów oraz kamienia nazębnego - wszystko po to, by osiągnąć maksymalnie dobre efekty wybielania.


Kolejny krok to pobranie wycisku kształtu szczęki i żuchwy - lekarz za pomocą specjalnych łyżek wkłada do jamy ustnej pacjenta plastyczną masę, w której „odbija się” układ zębów pacjenta. Taki wycisk wysyłany jest najczęściej do pracowni protetycznej, w której powstają nakładki dostosowane indywidualnie do kształtu zębów danej osoby. Gdy nakładki są już gotowe, stomatolog zaprosi pacjenta do gabinetu, by ten je przymierzył - muszą one ściśle przylegać do szkliwa, by zapewnić jak najlepszy kontakt zębów z preparatem wybielającym.


Jeśli nakładki pasują, wówczas lekarz powinien przekazać pacjentowi szczegółowe instrukcje co do procesu wybielania, który odbywa się już w domowych warunkach. Oprócz tego osoba decydująca się na nakładkowe wybielanie zębów otrzymuje kilka dawek żelu wybielającego. Należy go aplikować do otrzymanych nakładek, po czym całość zakłada się na zęby i nosi do kilku godzin dziennie (czasem nawet na noc - wszystko zależy od mocy żelu, zastosowanego preparatu i wrażliwości zębów pacjenta). Cały proces trwa około 2 tygodni, a pełny efekt (rozjaśnienie zębów nawet do 6-8 tonów) uzyskuje się do kilku dni po zakończeniu kuracji.

Ile kosztuje nakładkowe wybielanie zębów? Obecnie ceny wahają się od 400 do nawet 1000 złotych - stawki zależą oczywiście od konkretnego stomatologa, lokalizacji jego gabinetu czy preparatów, jakie stosuje u pacjentów do wybielania. Warto tutaj dodać, że późniejsze, powtórne wybielanie będzie tańsze - płaci się wówczas jedynie za żel, ponieważ nakładki pozostają te same (chyba, że nastąpiły zmiany w jamie ustnej u pacjenta - utracił ząb czy „poprawiał” uśmiech z pomocą ortodonty).

Wybielanie zębów lampą - u kogo się sprawdzi?

Wybielanie zębów lampą jest zabiegiem wybieranym przez osoby, które chcą uzyskać spektakularny efekt rozjaśnienia uśmiechu natychmiastowo - bez noszenia nakładek, aplikacji żelu i innych niedogodności. Warto jednak zaznaczyć, że wybielanie zębów lampą jest nieco bardziej inwazyjne, niż wybielanie nakładkowe - z tego względu polecane jest przede wszystkim osobom, które nie cierpią z powodu nadwrażliwości zębów, nie mają wielu wypełnień i posiadają grube, odporne na czynniki zewnętrzne szkliwo.


Tak, jak zostało to już wspomniane, wybielanie zębów lampą to zabieg jednorazowy, który może trwać od kilkudziesięciu minut do ponad godziny. Po sprawdzeniu stanu uzębienia pacjenta i zakwalifikowaniu go do wykonania procedury, stomatolog przystępuje do działania. Nanosi na powierzchnię zębów preparat z substancją czynną (nadtlenek wodoru) i naświetla jamę ustną za pomocą specjalnego urządzenia (w gabinetach popularne są lampy LED, lampy Beyond, a także lampy emitujące światło lasera diodowego - przeprowadza się wówczas laserowe wybielanie zębów). Po określonym czasie światło zostaje wyłączone, a lekarz usuwa resztki preparatu i czyści jamę ustną pacjenta. To wszystko - uśmiech zostaje rozjaśniony nawet o kilka tonów!


Cena wybielania zębów lampą może być różna - zależy głównie od wykorzystanego urządzenia, a także od marki i ilości preparatu, jaki zostanie użyty do zabiegu. Czasem zdarza się, że procedurę trzeba powtórzyć - wówczas koszty wybielania również wzrastają. Ceny wahają się więc od kilkuset, do nawet ponad 3 tysięcy złotych. Efekt utrzymuje się do kilku lat.

Domowe sposoby na wybielanie zębów - czy są bezpieczne?

A co z domowymi sposobami na wybielanie zębów? Stomatolodzy na pewno odradzają stosowanie wszelkiego rodzaju mieszanek na bazie sody oczyszczonej, soku z cytryny lub octu, a także wybielanie zębów węglem aktywnym pozyskanym z rozkruszonych tabletek. Takie działanie może co prawda nieco rozjaśnić osad, jednak zdecydowanie nie działa pozytywnie na szkliwo - w dłuższej perspektywie prowadzi bowiem do jego ścieńczenia czy pękania, otwierając drogę bakteriom i przyczyniając się do rozwoju próchnicy.


Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów gotowych produktów - najpopularniejsze z nich to oczywiście pasty wybielające do zębów. Zazwyczaj ich formuły bazują na drobinkach, które mechanicznie usuwają osady. Ważne, by nie stosować tego typu produktów codziennie, a jedynie 2-3 razy w tygodniu (częstotliwości najlepiej ustalić ze swoim stomatologiem). Pasty wybielające do zębów mogą przydać się w utrzymywaniu efektów wybielania gabinetowego.


W aptekach czy w internecie możemy zamówić także gotowe paski wybielające lub systemy do wybielania nakładowego w domowych warunkach. Ich skuteczność jest różna i uzależniona głównie od substancji czynnej, która przybiera różne formy - są to między innymi aktywne formy tlenu czy kwasy działające powierzchniowo. Z uwagi na fakt, że nie jesteśmy w stanie przewidzieć reakcji zębów i szkliwa na zastosowany preparat, należy przed jego użyciem skonsultować się ze swoim stomatologiem. Paski wybielające ponadto mogą nie być w pełni dopasowane do naszych zębów, co skutkuje często niepełnym rozjaśnieniem osadów.

Biała dieta po wybielaniu zębów

Po zastosowaniu każdej z metod wybielania zębów, należy stosować tak zwaną białą dietę - wszystko po to, by jak najdłużej utrzymać, a przede wszystkim utrwalić efekty wybielania. Biała dieta w praktyce oznacza wykluczenie z jadłospisu napojów i pokarmów barwiących szkliwo w najsilniejszy sposób. Chodzi tu między innymi o kawę, herbatę, czerwone wino, czerwone i zielone warzywa, jagody, borówki i inne pokarmy, szybko oddające kolor po rozgryzieniu i w trakcie ich spożywania. Białą dietę powinno utrzymywać się od kilku do kilkunastu dni po zakończeniu procesu wybielania zębów.


Źródła:
Dr n. med. Iwona M. Tomaszewska, Wybielanie zębów, 21.10.2015 [w: Medycyna Praktyczna, dostęp: 17.05.2022]
Sylwia M. Słotwińska, Marcin Majkowski, Wpływ domowego wybielania zębów na stan próchnicy [w: Nowa Stomatologia 4/2011, dostęp: 17.05.2022]
Sylwia M. Słotwińska, Marcin Majkowski, Wybielanie zębów a środowisko jamy ustnej [w: Nowa Stomatologia 3/2011, dostęp: 17.05.2022]
Anna Kwiatkowska, Izabela Strużycka, Agnieszka Mielczarek, Współczesne metody wybielania zębów z żywą miazgą - przegląd piśmiennictwa [w: Nowa Stomatologia 4/2003, dostęp: 17.05.2022]

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Jak czyścić zęby? Wydawać by się mogło, że odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta...
CZYTAJ
Prawidłowa higiena jamy ustnej odgrywa znaczącą rolę, ponieważ pozwala zapobiec powstawaniu kamienia nazębnego. Jest on...
CZYTAJ
Pożółknięte zęby wyglądają mało estetycznie, dlatego wiele osób zastanawia się nad możliwościami wybielania uzębienia. Dużą...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia