2015-05-28
Dolegliwości i choroby

Migrena – ratuj się, gdy nadchodzi atak!

Migrena to przewlekła choroba, której objawem są powtarzające się bóle głowy. Dopada ona najczęściej ludzi aktywnych i w pełni sił, przeważnie kobiety. Zazwyczaj migrena ujawnia się do 35 roku życia, czasami występuje nawet u dzieci i młodzieży. Choroba łagodnieje wraz z okresem menopauzy i starzeniem się organizmu. Zmniejsza się wtedy liczba ataków migreny.

 Migrena - ratuj się, gdy nadchodzi atak! - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Przyczyny migreny

Przyczyny migreny nie są do końca znane. Większość lekarzy uważa, że jest ona uwarunkowana genetycznie i wiąże się z nadmierną wrażliwością układu nerwowego oraz naczyniowego mózgu na pewne bodźce z zewnątrz lub wewnątrz. Migrena u kobiet może także wiązać się z wahaniami poziomu estrogenu. Dowiedziono, że częstość ataków migreny rośnie w okresie menstruacji – gdy poziom hormonu w organizmie obniża się. 

Zwiastuny migreny

Zapowiedzi nadejścia migreny jest wiele. Jednym zaczyna drgać powieka, szumieć w uszach, u innych występują wahania nastroju czy sztywnienie karku. Po tego typu sygnałach następuje atak. Ból głowy staje się silny, pulsujący. Na początku pojawia się po jednej stronie czaszki - tuż nad skronią. Później zaczyna boleć cała głowa. Ból jest tak mocny, że chory nie wie, co ze sobą zrobić. Migrena przechodzi sama. Po kilku godzinach albo kilku dniach. Do najczęstszych zwiastunów migreny należą:

  • mroczki przed oczami,

  • złe samopoczucie, rozdrażnienie,

  • wahanie nastroju,

  • nudności,

  • zaburzenia łaknienia (wzmożony apetyt),

  • nadwrażliwość na zapachy,

  • nadwrażliwość na hałas,

  • światłowstręt,

  • uczucie pulsowania w głowie.

Sposoby na migrenę

Niestety, nie istnieje jedno, skuteczne lekarstwo na migrenę. Warto jednak już przy pierwszym zwiastunie ataku od razu sięgnąć po lek przeciwbólowy. Później trzeba po prostu przeczekać. By trochę złagodzić nieprzyjemne objawy, poleca się zimny kompres na czoło i pozostawanie w cichym, ciemnym, najlepiej chłodnym miejscu. Można również wypróbować „babcine” sposoby i skronie obłożyć plastrami cytryny lub surowego ziemniaka. Pomocne bywają także zioła – rumianek i olejki aromatyczne, np. bazyliowe, miętowe. Czasami niezbędna jest konsultacja z lekarzem i indywidualne dobranie leków. Stosować można również akupresurę, akupunkturę czy techniki relaksacyjne. Gdy ból jest niewiarygodnie silny, lekarz może wykonać blokadę miejscowo znieczulającą.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Wbrew pozorom, praca w biurze stwarza sporo zagrożeń dla zdrowia. Brak ruchu, siedzący tryb życia,...
CZYTAJ
Leki przeciwbólowe to najpowszechniej stosowane medykamenty. Zdrowa osoba stosuje je zwykle w celu pozbycia się...
CZYTAJ
Leki przeciwbólowe należą do najczęściej wybieranych leków i są obecne niemal w każdej domowej apteczce. Sięgamy...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia