2021-11-23
Zioła i preparaty naturalne

Miód manuka. Jakie ma właściwości?

Wykorzystywany jako naturalne słodziwo, kryje w sobie znacznie więcej. Miód, bo o nim mowa, od dawna ceniony jest jako wartościowy produkt pszczeli. Na uwagę zasługuje przy tym miód manuka, który od dłuższego czasu cieszy się rosnącą popularnością. Sprawdź, jakie są jego właściwości i czy faktycznie warto go stosować.


Miód manuka pochodzi z Nowej Zelandii. Produkowany jest przez pszczoły zbierające nektar z krzewów manuka. Jego wyjątkowość polega nie tylko na możliwość pozyskiwania go przez zaledwie kilka tygodni w roku, ale przede wszystkim wynika z cennych właściwości.

 miód manuka
Spis treści

Miód manuka – ogólne informacje

Tego rodzaju miód charakteryzuje się dość intensywnym smakiem oraz ciemną barwą. Wyróżnia się przy tym typowym i mało przyjemnym zapachem, za powstawanie którego odpowiada metyloglioksal – substancja odpowiadająca prozdrowotne działanie miodu.


MGO – sekret cennych właściwości miodu manuka?

Metyloglioksal (MGO) to unikalna substancja chemiczna, która w znacznych ilościach występuje w miodzie manuka. Szacuje się, że jej zawartość w miodzie jest nawet kilkaset razy wyższa w porównaniu z innymi produktami spożywczymi.


W sprzedaży dostępne są różne rodzaje tego miodu, oznaczane odpowiednimi symbolami. Liczby wskazują na zawartość aktywnego składnika w 1 kg produktu.


Przykład. MGO 30+ oznacza, że w 1 kg miodu znajduje się co najmniej 30 mg metyloglioksalu.


Im wyższa liczba, tym wyższych zawartości cennej substancji można się spodziewać.


Właściwości miodu manuka

Chociaż miód manuka kojarzy się głównie z zawartością metyloglioksalu, stanowi źródło wielu innych składników aktywnych. Są to m.in. kwasy fenolowe, flawonoidy, leptozyna. Czy wiesz, że MGO działa synergistycznie z innymi substancjami zawartymi w miodzie manuka? Między innymi dlatego produkt ten jest doceniany z uwagi na swoje walory prozdrowotne.

  • Wspiera gojenie ran

Miód manuka charakteryzuje się kwaśnym pH, co wspomaga proces gojenia się ran. Jest to możliwe m.in. poprzez blokowanie enzymów rozkładających białka i peptydy niezbędne w procesie regeneracji.

  • Przeciwdziała wirusom i bakteriom

Tego rodzaju miód wspiera łagodzenie infekcji wirusowych i bakteryjnych. Pomaga przy stanach zapalnych śluzówki jamy ustnej, w przebiegu grypy czy zakażeniach przewodu pokarmowego wywołanych bakteriami.

  • Wspomaga walkę z niedoskonałościami skórnymi

Miód manuka wspiera walkę z trądzikiem różowatym czy zapaleniem skóry. Istnieje także coraz więcej dowodów naukowych na to, że tego rodzaju miód wspomaga leczenie chorób skóry.

  • Wspiera układ pokarmowy

Tego rodzaju miód może być wykorzystywany do wsparcia funkcjonowania układu pokarmowego, np. refluksu, zgagi, zapalenia przełyku. Ponadto istnieją badania, które wskazują na jego potencjał w zwalczaniu Helicobacter pylori odpowiadającej m.in. za powstawanie wrzodów żołądka.


Pamiętaj! Właściwości miodu manuka wiążą się bezpośrednio z ilością składnika aktywnego. Aby wspomóc leczenie wielu dolegliwości, zaleca się stosować wyroby zawierające co najmniej 250 mg metyloglioksalu na 1 kg produktu.


Miód manuka w kosmetyce

Chociaż miód manuka kojarzy się ze wsparciem prawidłowego funkcjonowania organizmu, znajduje szeroki zastosowanie w kosmetyce. Stanowi składnik wielu preparatów, np.:

  • przeznaczonych do pielęgnacji przesuszonej skóry,
  • dedykowanych osobom borykającym się z problemami skórnymi,
  • pomadek do pielęgnacji spierzchniętych ust.

Warto przy tym podkreślić, że miód manuka może być stosowany w codziennej pielęgnacji w formie „czystej”. Zaaplikowany na ranki, wypryski czy zaczerwienienia, wspomaga ich łagodzenie i usuwanie.


Miód manuka – dla kogo?

Miód manuka, mimo że skrywa w sobie wiele cennych właściwości, nie może być stosowany przez wszystkich. Wśród przeciwwskazań wymienia się m.in.: 

  • uczulenie na produkty pszczele
  • nietolerancja glukozy.

Podobnie jak w przypadku tradycyjnego miodu, nie jest on przeznaczony do stosowania u osób chorujących na cukrzycę, a także dzieci poniżej 1. roku życia.


Pamiętaj! Aby czerpać z miodu manuka wszystko to, co najcenniejsze, najlepiej spożywać go w postaci nierozcieńczonej.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Miód to jeden z najbardziej wartościowych składników w kuchni. Nazywany jest skarbnicą zdrowia ze względu...
CZYTAJ
Produkty pszczele są znane i cenione od tysiącleci. Do dzisiaj miód jest niezastąpiony w kuchni,...
CZYTAJ
Późna jesień oraz początek zimy to szczególnie trudny czas dla naszej odporności. Kapryśna pogoda, niedostatek...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia