Legalna apteka
2015-11-03
Zdrowie dziecka

Mleko dla Twojego maluszka

Najlepszym mlekiem dla niemowlaka jest mleko mamy, jednak często zdarza się, że trzeba odejść od karmienia piersią i wybrać mleko modyfikowane. Producenci mlek prowadzą szereg badań, aby składy ich produktów były jak najbliższe do pokarmu matki. Obecnie na rynku, dostępne są mleka o podstawowym składzie oraz mleka specjalistyczne. Te pierwsze zawierają w swoim składzie białka o budowie podobnej do tych z pokarmu mamy, niezbędne składniki mineralne, nukleotydy i witaminy dostosowane do potrzeb organizmu małego dziecka. W ostatnim czasie, receptura mlek modyfikowanych, została wzbogacona o długołańcuchowe wielonienasycone kwasy tłuszczowe, do których należy kwas dokozaheksaenowy – DHA, a także kompozycję prebiotyków (GOS/FOS) wspierającą korzystną mikroflorę jelitową.

 Mleko dla Twojego maluszka - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Kiedy przejście na mleko modyfikowane jest konieczne?

Niestety, decyzja o zakończeniu karmienia piersią lub o niepodjęciu naturalnego karmienia nie zawsze należy do matki – czasem decyduje za nią choroba oraz konieczność przyjmowania leków przenikających do mleka, będących niebezpiecznymi dla zdrowia i życia noworodka. W przypadku jakich schorzeń (mających potencjał zakaźny), połączonych z przyjmowaniem konkretnych preparatów medycznych, karmienie piersią jest wykluczone?

 • Opryszczka pojawiająca się w obrębie brodawki sutkowej;
 • ciężka niewydolność krążenia (matka nie ma wówczas nawet możliwości karmienia piersią);
 • choroba zakaźne, takie jak półpasiec czy ospa wietrzna;
 • depresja (gdy do terapii włączane są leki psychotropowe – np. z grupy SSRI);
 • uzależnienie od alkoholu, narkotyków bądź nikotyny;
 • gruźlica, zakażenie wirusem HIV;
 • choroba nowotworowa z włączonym leczeniem (chemio- lub radioterapia).

Stosowanie leków, które są przeciwwskazaniem do karmienia piersią, a także karmienie w trakcie przebiegu schorzenia powinno być każdorazowo konsultowane z lekarzem. Dodatkowo, podczas wizyty u każdego ze specjalistów, kobieta powinna poinformować lekarza o fakcie karmienia piersią – zwłaszcza, jeśli ten zamierza przepisać jej konkretne medykamenty.

Jakie mleko modyfikowane dla niemowląt wybrać? Poznaj rodzaje dostępne w aptekach

Na półkach aptecznych znajdziemy produkty marki Bebilon, Bebiko czy Enfamil. Mleko należy wybrać zależnie od wieku dziecka („1”- do 6 m.ż; „2” – od 6 m.ż do 1 r.ż; „3” – po 1 r.ż i „4” – po 2 r.ż).

 • Dla maluszków cierpiących na kolki lub zaparcia, stworzono mleka „Comfort” zawierające specjalny skład białek, obniżoną zawartość laktozy oraz odpowiednie węglowodany dla lepszego trawienia i uczynienia stolców bardziej miękkimi. Pozwala to złagodzić dolegliwości ze strony układu pokarmowego.
 • Mleka z oznaczeniem „HA” przeznaczone są dla dzieci narażonych na ryzyko alergii na białko mleka krowiego. Receptura tego mleka pozwala zmniejszyć ryzyko wystąpienia uczulenia, natomiast nie powinno być ono stosowane w diecie niemowląt z rozpoznaną alergią na białko mleka krowiego. Wśród mlek hypoalergicznych mamy dwa rodzaje – „1” do 6 m.ż oraz „2” po 6 m.ż.
 • Dla niemowląt z problemem ulewania opracowano mleka antyrefluksowe „AR” zawierające skrobię ziemniaczaną. Zagęszcza ona mleko w żołądku, co zapobiega ulewaniom.
 • Mleka takie jak Bebilon Nenatal Home czy Bebilon Nenatal Premium przygotowane są z myślą o maluszkach urodzonych przedwcześnie, o małej lub bardzo małej masie urodzeniowej.

Sprawdź ofertę mlek specjalistycznych w Aptece Melissa https://www.apteka-melissa.pl/kategoria/mleka-specjalistyczne,240.html

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Nie ma odpowiedniejszego typu pożywienia dla noworodków, w tym także dla urodzonych przed trzydziestym siódmym...
CZYTAJ
Pierwsze miesiące po urodzeniu dziecka to okres, w którym najkorzystniejsze jest dla niego karmienie piersią....
CZYTAJ
Mleko modyfikowane to dość kontrowersyjny temat. Niektóre kobiety podchodzą z rezerwą do karmienia nim swoich...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia