• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 59 zł* Sprawdź!
  Dostawa za 0zł dla większości produktów, jeśli ich łączna wartość wyniesie od 59 zł, przy wyborze wysyłki DPD, InPost, ORLEN Paczka, DHL POP
Legalna apteka
2022-01-05
Porady

Morwa biała - wartości odżywcze i zastosowania lecznicze.

Morwa biała cieszy się coraz większym zainteresowaniem, co ma związek z jej cennymi właściwościami. Obecna w wielu suplementach diety, wspiera prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Dowiedz się, co to za roślina i kto powinien zainteresować się jej stosowaniem.

Morwa biała (Morus alba) to drzewo pochodzące ze Wschodniej Azji, ale uprawiane w różnych rejonach na całym świecie. Kojarzone jest głównie z hodowlą gąsienic jedwabników – owady te żywiły się liśćmi tego drzewa. Obecnie, z uwagi na dobroczynne właściwości, o morwie białej mówi się coraz częściej w kontekście wsparcia funkcjonowania organizmu.

 Liście morwy białej jako źródło cennych składników aktywnych
Spis treści

Liście morwy białej – źródło cennych składników aktywnych

Nie słodkie owoce, a liście morwy białej są wykorzystywane na szeroką skalę z uwagi na zawartość cennych składników aktywnych. Wśród nich wymienić można m.in.:

 • alkaloidy,
 • antocyjany,
 • flawonoidy,
 • aminokwasy,
 • kwasy fenolowe,
 • składniki mineralne,
 • witaminę C.

Obecność tych składników przekłada się na dobroczynne właściwości morwy białej, która pomaga w prawidłowej pracy organizmu na wielu płaszczyznach jednocześnie.

Morwa biała – właściwości

Właściwości morwy białej to długa lista dobroczynnego wpływu na organizm. Okazuje się, że składniki aktywne zawarte w liściach tej rośliny:

 • pomagają zmniejszyć wchłanianie węglowodanów,
 • wspierają regulowanie poziomu glukozy we krwi,
 • wspomagają w walce z wolnymi rodnikami,
 • pomagają przeciwdziałać miażdżycy.

Z uwagi na swoje właściwości antyoksydacyjne składniki aktywne morwy białej mogą przyczyniać się do spowolnienia procesów starzenia.

Morwa biała – czy wspomaga odchudzanie?

Morwa biała zasłynęła przede wszystkim jako środek na odchudzanie. Czy faktycznie wspiera proces walki z nadmiarowymi kilogramami? Tak, wspomaga proces redukcji masy ciała – jednak wyłącznie w połączeniu z prawidłową dietą i aktywnością fizyczną. W jaki sposób?

Składniki aktywne zawarte w liściach morwy białej pomagają w hamowaniu aktywności enzymów odpowiedzialnych za rozkład węglowodanów złożonych do cukrów prostych. Jako że nie ulegają wchłanianiu w przewodzie pokarmowym, nie odkładają się w tkance tłuszczowej.

Morwa biała wspiera walkę z cukrzycą?

Wiele badań naukowych sugeruje, że ekstrakt z morwy białej może wspomagać kontrolę glikemii osób zmagających się z cukrzycą typu II. Warto jednak podkreślić, że większość z nich była u przeprowadzona na modelu zwierzęcym.

Jedno z badań na modelach szczurzych z cukrzycą typu II wskazuje na rzeczywiste obniżenie poziomu glukozy we krwi po stosowaniu ekstraktu z liści morwy białej przez okres 5 tygodni.

Morwa biała na niższy cholesterol LDL?

Składniki aktywne zawarte w morwie białej przyczyniają się nie tylko do regulowania poziomu cukru we krwi, ale także lipidów. Badania naukowe wykazały, że przyjmowanie mieszaniny wodnego ekstraktu morwy białej, wodnego ekstraktu z liści banana i korzenia żeń-szenia (w proporcjach 1:1:1) pomaga obniżyć stężenie utlenionych form LDL1.

Gdzie szukać morwy białej?

Aby skorzystać z dobroczynnych właściwości morwy białej, można zastosować dostępne w aptece preparaty. Są to m.in.:

 • suszone liście przeznaczone do sporządzania naparów,
 • herbatki ekspresowe,
 • suplementy diety z ekstraktem z liści morwy białej.

Zanim jednak zdecydujesz się na konkretny preparat, warto poznać szczegóły dotyczące wskazań do stosowania, dopuszczalnych ilości oraz przeciwwskazań. Należy bowiem pamiętać, że – mimo dobroczynnych właściwości – nie każdy może skorzystać z potencjału skrywanego przez tę roślinę.

Przeciwwskazania do stosowania preparatów z morwą białą

Jeśli chcesz rozpocząć suplementację preparatami zawierającymi ekstrakt z liści morwy białej, musisz wziąć pod uwagę przeciwwskazania. Zalicza się do nich m.in. ciążę i okres karmienia piersią, przyjmowanie leków obniżających poziom cholesterolu, przyjmowanie leków obniżających poziom glukozy we krwi.

Warto także pamiętać o ewentualnych skutkach ubocznych suplementacji, np. wzdęć, łagodnej biegunki czy zawrotów głowy.


1. https://www.mp.pl/cukrzyca/aktualnosci/157649,morwa-czy-rzeczywiscie-pomaga-w-leczeniu-cukrzycy

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Ziele czystka (cistus incanus) jest obecnie chyba jednym z najchętniej stosowanych ziół. Fala jego popularności...
CZYTAJ
Wiele roślin wykazuje dobroczynny wpływ na funkcjonowanie organizmu, ale nie wszystkie są tak dobrze znane...
CZYTAJ
Kakao, przyrządzane na bazie mleka, to napój charakteryzującymi się przyjemnymi walorami smakowymi. Jednak wiele zależy...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia