2018-03-27
Porady

Na czym polega test owulacyjny i jak prawidłowo go wykonać?

Test owulacyjny powstał z myślą o parach, starających się o potomstwo. Pozwala on na określenie największej płodności, czyli momentu w cyklu nazywanego owulacją. Działanie testu owulacyjnego, inaczej testu płodności opiera się na określeniu poziomu hormonu luteinizującego w organizmie kobiety, którego poziom przed owulacją wzrasta.

 Na czym polega test owulacyjny i jak prawidłowo go wykonać? - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Działanie testu owulacyjnego


Problem z poczęciem dziecka nie należy dziś do rzadkości - statystyki mówią, że ma go co piąta para. Dlatego, aby ułatwić kobiecie zajście w ciążę, zostały stworzone testy owulacyjne. Ich działanie opiera się na wykrywaniu hormonu luteinizującego LH w organizmie kobiety, który osiąga wyższy poziom przed owulacją. Maksymalny poziom tego hormonu pojawia się na około 24-36 godzin przed owulacją i jest to najlepszy czas na poczęcie dziecka.


Tradycyjne testy polegają na badaniu moczu kobiety, jednak są również bardziej nowoczesne metody, które wymagają jedynie próbki śliny. Zarówno tradycyjne testy, jak i specjalne mini-mikroskopy badające ślinę, możesz znaleźć w internetowej Aptece Melissa: https://www.apteka-melissa.pl/kategoria/testy-owulacyjne,1005.html. Wykonywanie testów owulacyjnych stanowi także cenną informację dla kobiet, które nie planują zajścia w ciążę. Świadome przeżywanie cyklu miesięcznego pozwala na określenie czasu, w którym analogicznie do starania się o dziecko, lepiej powstrzymać się od współżycia lub zachować większą ostrożność.

Jak wykonać test owulacyjny?

Ze względu na różne rodzaje testów owulacyjnych, należy za każdym razem uważnie zapoznać się z treścią ulotki i sposobem wykonania testu. Są jednak uniwersalne wytyczne, o których warto wiedzieć:

  • Czas wykonania testu. Uzależniony jest od długości cyklu miesięcznego, a test należy wykonać mniej więcej w połowie jego trwania.

  • Odpowiednia próbka do badania. Korzystając z testu badającego zawartość hormonu LH w moczu, należy pamiętać o tym, aby nie była to próbka z samego rana. Badanie najlepiej jest wykonać wieczorem, zwracając uwagę, by na dwie godziny przed jego wykonaniem ograniczyć ilość przyjmowanych płynów. Najczęściej wykonanie testu polega na oddaniu około 100 ml moczu do czystego pojemnika i zanurzeniu w nim paska testowego. Wynik należy odczytać po około pięciu minutach od wyjęcia paska i nie później niż po 10 minutach.

  • Odczytywanie wyniku. Szczegółowe wytyczne odnośnie odczytania wyniku testu zależą od jego rodzaju, dlatego należy zapoznać się z ulotką, w której znajdują się dokładne instrukcje.


Należy też pamiętać, że istnieją sytuacje, w których działanie testu owulacyjnego może okazać się zawodne. Ma to miejsce szczególnie, jeśli kobieta cierpi na:

  • zespół policystycznych jajników,

  • karmi piersią,

  • przyjmuje leki hormonalne

  • stosuje antykoncepcję hormonalną.

W takich przypadkach warto skonsultować się z lekarzem. Wykonanie testu owulacyjnego pozwala nie tylko zwiększyć szansę na poczęcie dziecka, ale także świadomie przeżywać i obserwować cykl miesięczny.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Certyfikaty i wyróżnienia