• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 59 zł* Sprawdź!
  Dostawa za 0zł dla większości produktów, jeśli ich łączna wartość wyniesie od 59 zł, przy wyborze wysyłki DPD, InPost, ORLEN Paczka, DHL POP
Legalna apteka
2015-10-06
Dolegliwości i choroby

Nadciśnienie tętnicze

Ciśnienie krwi człowieka nie jest wartością stałą. W zdrowym organizmie ciśnienie tętnicze regulowane jest na drodze różnych mechanizmów fizjologicznych i może ulegać zmianom pod wpływem chociażby zmiennego ciśnienia atmosferycznego, temperatury otoczenia czy wysiłku fizycznego. Prawidłowe ciśnienie tętnicze to wartości 120 - 129 mmHg / 80 – 84 mmHg. Z nadciśnieniem mamy do czynienia wówczas, gdy wartości ciśnienia skurczowego i rozkurczowego wynoszą odpowiednio >140 mmHg i >90 mmHg. Nadciśnienie tętnicze dzielimy na pierwotne (bez uchwytnej przyczyny, często uwarunkowane genetycznie, pogłębiające się wskutek niehigienicznego trybu życia) oraz wtórne (będące konsekwencją nieprawidłowej pracy innych narządów).

 Nadciśnienie tętnicze
Spis treści

Objawy nadciśnienia tętniczego

 • Bóle głowy (głównie w części skroniowej i potylicznej).
 • Pogorszenie tolerancji na wysiłek.
 • Zwiększona pobudliwość nerwowa, zaburzenia snu.
 • Zawroty głowy i szumy w uszach, zaburzenia pamięci (w późniejszym okresie rozwoju nadciśnienia).

Nieleczone nadciśnienie skutkuje pogłębieniem wymienionych wyżej objawów i dołączeniem kolejnych, wiążących się z niewydolnością wieńcową i niedomogą lewej komory serca. Groźne dla organizmu mogą okazać się napadowe skurcze tętniczek mózgu skutkujące zaburzeniami mowy, niedowładami i porażeniami, jak również wylewy krwi z naczyń bezpośrednio do mózgu. W schyłkowym okresie nadciśnienia obserwuje się zmiany narządowe, niewydolność nerek, upośledzenie wzroku. Na szczęście, problemy z nadciśnieniem nie muszą skończyć się tak tragicznie. Współczesna medycyna daje wiele możliwości leczenia wysokiego ciśnienia. Od pacjenta wymaga się jedynie odrobinę zaangażowania, systematyczności i silnej woli. 

Leczenie nadciśnienia wiąże się z uregulowanym, higienicznym trybem życia, przestrzeganiem odpowiedniej diety i systematycznością w przyjmowaniu zaleconych leków. U niektórych pacjentów sama dieta, wysiłek fizyczny i odstawienie używek, dają pożądane efekty, a w przypadku bardziej zaawansowanego nadciśnienia, bez wątpienia wspierają leczenie farmakologiczne.

Jak obniżyć ciśnienie krwi?

 • Należy zadbać o zmniejszenie masy ciała, jeśli ma się nadwagę.
 • Trzeba ograniczyć spożywanie alkoholu do minimum.
 • Można podjąć aktywność fizyczną w umiarkowanych ilościach wraz z kontrolą ciśnienia tętniczego (spacery, pływanie 2 - 3 razy w tygodniu). Osoby z zaawansowanym nadciśnieniem powinny unikać wysiłków fizycznych wyzwalających zmęczenie czy zadyszkę.
 • Konieczne jest obniżenie spożycia soli (jony sodowe zawarte w soli kuchennej zatrzymują wodę w organizmie, co skutkuje zwiększonym ciśnieniem krwi).
 • Dobrze wprowadzić do diety ryby bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe.
 • Unikać stresu.
 • Nie palić tytoniu!

Wymienione wyżej zalecenia obowiązują każdego pacjenta cierpiącego na nadciśnienie! W wielu przypadkach ich przestrzeganie nie jest wystarczające i wówczas wdrożona zostaje farmakoterapia (monoterapia lub terapia skojarzona w zależności od stanu chorego). Leczenie farmakologiczne obejmuje przyjmowanie leków, o odmiennych mechanizmach działania i stosowanych w różnych kombinacjach, dających efekt hipotensyjny.

Naturalne suplementy na nadciśnienie

Pomocne w walce z nadciśnieniem są również produkty lecznicze dostępne w aptece bez recepty. W składzie takich preparatów znajdują się głównie surowce roślinne. Zawierają one związki czynne wpływające korzystnie na pracę serca i w ten sposób również na utrzymywanie prawidłowego ciśnienie krwi. 

Głóg

Zawarte w nim flawonoidy rozkurczają mięśnie gładkie naczyń i łagodnie obniżają ciśnienie. Dodatkowo, procyjanidyny zwiększają siłę skurczu mięśnia sercowego, a zawarta w głogu rutyna uszczelnia naczynia krwionośne. Głóg jest dostępny na półkach aptecznych w postaci tabletek, wyciągów alkoholowych i cukierków.


Czosnek

Obniża ciśnienie krwi oraz reguluje poziom cholesterolu. Zmniejsza ilość frakcji LDL (złego cholesterolu) i zwiększa ilość frakcji HDL (dobrego cholesterolu). Hamuje agregację trombocytów (działanie przeciwzakrzepowe) i poprawia przepływ krwi w naczyniach. 


Serdecznik pospolity

Obniża ciśnienie krwi, ma działanie uspokajające. Stosowany jest w nerwicach sercowo - naczyniowych.


Jemioła

Ta roślina pasożytnicza wykazuje korzystne działanie względem układu krążenia. Obniża ciśnienie, działa uspokajająco i moczopędnie (zmniejsza objętość krwi krążącej – działanie hipotensyjne).


Wykazano, iż nadciśnienie tętnicze prowadzi do uszkodzenia śródbłonka naczyniowego, co przyspiesza rozwój blaszek miażdżycowych. Również miażdżyca naczyń, na drodze wielu mechanizmów, może zwiększać ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego. Zatem ważna jest również kontrola poziomu cholesterolu, frakcji LDL i HDL oraz trójglicerydów. Na rynku farmaceutycznym znajdziemy wiele preparatów zawierających kwasy omega, regulujących poziomy frakcji lipidowych. Na uwagę zasługują preparaty zawierające w swoim składzie nowy związek – monokalinę K. Jest to fitostatyna, która reguluje syntezę cholesterolu podobnie jak statyny syntetyczne. Zatem preparaty z monokaliną K mogą być wykorzystane jako „pierwsza pomoc” w regulacji poziomu lipidów.  Ważne! Jeśli stosujesz statyny syntetyczne, nie zażywaj preparatów zawierających monokalinę K z powodu synergistycznego działania.

Badania u chorych na nadciśnienie

 • Kontrola ciśnienia tętniczego w tych samych porach dnia. Nie należy wykonywać pomiaru bezpośrednio po wysiłku fizycznym oraz nie zaleca się pić kawy na około 30 minut przed pomiarem. Warto założyć zeszyt pomiarów lub wykorzystać pamięć aparatów do mierzenia ciśnienia – może to posłużyć lekarzowi przy ustaleniu właściwych dawek leku.
 • Okresowe wizyty u okulisty, ze względu na ryzyko wystąpienia retinopatii związanej z nadciśnieniem tętniczym.
 • Badanie EKG.
 • Okresowe wykonywanie lipidogramu.

 

Ciśnieniomierze dostępne w naszej aptece:
https://www.apteka-melissa.pl/kategoria/cisnieniomierze,405.html

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Ewa Sosińska
Jestem absolwentką Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Z dzieciństwa, oprócz dobrej zabawy na podwórku, pamiętam aptekę, moją mamę w białym fartuchu oraz recepty z niepowtarzalnym charakterem pisma. W szkole nie przepadałam za geografią a do nauki historii bardziej nadawała się moja siostra niż ja. Biologia i chemia – to był mój wybór. Nikogo nie zaskoczyłam, gdy wybrałam w swoim czasie studia farmaceutyczne. Farmakologia - mechanizmy działania leków, interakcje czy działania niepożądane to dziedzina najbardziej przeze mnie lubiana. Mój zawód pragnę łączyć z profesjonalnym doradztwem a moją wiedzą chcę służyć Pacjentom w chorobie i nie tylko.
Podobne wpisy
Certyfikaty i wyróżnienia