Nadmiar wody w organizmie – jak się go pozbyć?

Dolegliwości i choroby fiber_manual_record 2015-07-13

Zatrzymywanie wody w organizmie, skutkujące dokuczliwymi obrzękami, to częsty problem osób w starszym wieku i kobiet ciężarnych, ale nie tylko. To także efekt złej diety, skutek różnych chorób oraz zmian hormonalnych zachodzących w organizmie. Mimo, że woda jest głównym budulcem (ponad 50% masy) naszego ciała oraz niezbędna jest do prawidłowego funkcjonowania wszystkich jego układów, jej nadmiar w organizmie jest szkodliwy.

 Nadmiar wody w organizmie - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Skąd się bierze nadmiar wody w organizmie?

Organizm ludzki zaczyna zatrzymywać wodę wtedy, gdy ma jej za mało. Gromadzące się w tkankach „zapasy” wywołują u nas złe samopoczucie i – przede wszystkim – obrzęki nóg, dłoni, a nawet twarzy. Woda nie jest w normalnym tempie wydalana wraz z moczem tylko magazynowana. Na samym początku należy jednak poznać przyczynę dolegliwości. W celu pozbycia się nagromadzonej wody warto przyjmować suplementy diety ułatwiające ten proces jak Hydrominium https://www.apteka-melissa.pl/produkt/hydrominum-30-tabl,2472.html.

Istnieje kilka powodów gromadzenia się nadmiaru wody w organizmie:

  • złej diety, w której zbyt małe jest dzienne spożycie płynów i / lub zbyt duże spożycie używek,

  • przebywania w zbyt wysokiej temperaturze powietrza,

  • siedzącego trybu życia i braku regularnej aktywności fizycznej,

  • naturalnych zmian hormonalnych w organizmie lub leczenia hormonalnego,

  • niektórych chorób (wątroby, nerek, płuc, tarczycy).

Jak pozbyć się nadmiaru wody z organizmu?

Aby nie dopuścić lub zlikwidować problem „ciężkich nóg”, spuchniętej twarzy, obrzmiałych dłoni i kostek, czyli przywrócić i zachować wodną równowagę w organizmie, należy:

  • każdego dnia wypijać minimum dwa litry wody oraz pić zieloną herbatę,

  • odstawić lub przynajmniej ograniczyć alkohol i kawę, a także dzienne spożycie soli,

  • jeść jak najwięcej warzyw i owoców (awokado, banany, kiwi, pomidory…),

  • aplikować sobie zdrową, dzienną dawkę ruchu.

  • wspomagać uwalnianie wody z organizmu ziołowymi naparami (krwawnik, pokrzywa, skrzyp polny).

Zdjęcie autora
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy

2017-03-22

Jak zwalczyć zatrzymanie wody w organizmie?
Ludzki organizm składa się aż w 2/3 z wody, dlatego tak ogromne znaczenie ma dla...