2017-06-26
Suplementacja

Najczęstsze objawy policystycznych jajników. Sposoby leczenia

Zespół policystycznych jajników dotyka nawet 15% kobiet. PCOS jest związany z nieprawidłową gospodarką hormonalną i metaboliczną. Zbyt wysoki poziom hormonów produkowanych przez przysadkę mózgową: LH i zachwiane proporcje FSH/LH powoduje zwiększanie ilości drobnych, niedojrzałych pęcherzyków Graafa, w skutek czego nie dochodzi do owulacji. Niezdiagnozowany i nieleczony zespół policystycznych jajników może być bardzo nieprzyjemny w skutkach, doprowadzając nawet do niepłodności.

 Najczęstsze objawy policystycznych jajników. Sposoby leczenia - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Czym objawia się PCOS, czyli zespół policystycznych jajników?


PCOS to tak naprawdę zespół kilku pozornie niezwiązanych ze sobą zaburzeń, które generują różne objawy. Pierwszym jest hiperandrogenizm, objawiający się dodatkowym owłosieniem i trądzikiem, głownie na plecach i klatce piersiowej. W zespole policystycznych jajników nie występuje owulacja lub jest bardzo nieregularna. Kolejnym objawem jest nieuzasadnione tycie, szczególnie w okolicy talii. Jednocześnie występują też nadmierne owłosienie na twarzy, udach, pośladkach i plecach oraz przerzedzenie włosów na głowie, gdzie dochodzi do tworzenia się zakoli. Zaburzenia metaboliczne generują podwyższony poziom cukru we krwi oraz nadciśnienie. Nieprawidłowy poziom hormonów w zespole policystycznych jajników generuje tworzenie się mikrotorbieli na jajnikach. Wykonanie USG przezpochwowego ukazuje również że każdy z jajników otoczony jest ok. 12 pęcherzykami, co utrudnia zajście w ciążę.

Sposoby leczenia policystycznych jajników


Najczęściej rozwiązaniem dla kobiet cierpiących na PCOS jest podjęcie się leczenia hormonalnego. Rozpocząć jednak należy od wykonania badania poziomu hormonów we krwi oraz USG przezpochwowego, które pozwoli dokładnie zdiagnozować zespół policystycznych jajników. Terapię hormonalną musi poprzedzić zrzucenie zbędnych kilogramów, ze względu na to, że tkanka tłuszczowa produkuje męskie hormony, androgeny. Konieczne jest też rzucenie palenia, bo również ono pobudza produkcję androgenów. Lekami przepisywanymi w PCOS są najczęściej tabletki antykoncepcyjne, które mają na celu przywrócić regularność cyklu.

Wsparcie w leczeniu PCOS


Leczenie zespołu policystycznych jajników, poprzez tabletki antykoncepcyjne może wywołać skutki uboczne, m.in. zmęczenie i wahania nastroju związane z huśtawką hormonalną. Rozwiązaniem w tym przypadku są produkty wspierający dbałość o równowagę hormonalną z mio-inozytolem. Dzięki zawartości witaminy B12 i kwasu foliowego wspierają utrzymywanie prawidłowego metabolizmu energetycznego. Skutecznie redukują uczucie zmęczenia oraz efekty huśtawki hormonalnej.

Przeczytaj także:
Mio-inozytol,   Inozytol,   Jak zajść w ciążę z PCOSZdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Wszyscy wiemy doskonale jak ważna jest odpowiednia podaż witamin z grupy B. Potrafimy też wymienić...
CZYTAJ
Zespół policystycznych jajników - PCOS może być przyczyną niepłodności u kobiet. Jednak jego rozpoznanie zazwyczaj...
CZYTAJ
Inozytol to bardzo istotny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu kobiety składnik. Choć nazwa inozytol może być...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia