• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 129 zł* Sprawdź!
    Dostawa za 0zł dla większości produktów, jeśli ich łączna wartość wyniesie od 129 zł, przy wyborze wysyłki ORLEN Paczka
Legalna apteka
2021-08-30
Dolegliwości i choroby

Najczęstsze problemy z paznokciami u rąk - zastrzał, zanokcica, grzybica i inne

Wiele osób - w większości oczywiście kobiet - zwykło słyszeć, że dłonie są wizytówką danej osoby. Mimo ich właściwej pielęgnacji, dbania o odpowiedni poziom ich nawilżenia i regularnie wykonywany manicure, czasem pojawiają się różnego rodzaju problemy z paznokciami u rąk. Przebarwienia, zaczerwienienie, łuszczenie się płytki, osłabione paznokcie po hybrydzie, onycholiza, zastrzały i wiele innych - wszystkie te dolegliwości stanowią nie tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim mogą świadczyć o poważniejszych problemach zdrowotnych. Czym charakteryzują się najczęstsze problemy z paznokciami u rąk, w jaki sposób je rozpoznać i jak leczy się onycholizę, zanokcicę czy grzybicę paznokci u rąk? Odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące poruszanej w tekście tematyki znajdziecie poniżej. Zapraszamy do lektury!

 Osłabione paznokcie po hybrydzie z miękką i uszkodzoną płytką
Spis treści

Zastrzał i zanokcica

Zastrzał i zanokcica to stany chorobowe, które charakteryzują się podobnym objawem, a więc zbieraniem się treści ropnej w okolicach palców, przy czym: 

  • w przypadku zastrzału treść ropna zbiera się najczęściej w opuszkach palców - wówczas nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, a sama ropa musi być po prostu ewakuowana pod nadzorem lekarza. Jeśli treść ropna gromadzi się natomiast w obrębie grzbietu dłoni, wówczas może dojść do jej przemieszczenia do światła naczyń krwionośnych, a tym samym - dalej do organizmu, co może doprowadzić do poważniejszego i bardziej rozległego zakażenia (pojawia się wówczas zastrzał ścięgnisty, stawowy lub kostny - w zależności od struktur i tkanek, które obejmie zakażenie). Zastrzał najczęściej jest wynikiem drobnego zranienia się pacjenta w okolicy opuszka palca oraz zakażenia tego miejsca gronkowcami; 
  • w przypadku zanokcicy zakażenie przebiega podobnie - rozwija się ono jednak w obrębie okolic paznokcia (często przy wale paznokciowym, zarówno w części bocznej, jak i górnej) i przybiera formę owrzodzenia wypełnionego ropą. W tej sytuacji również należy ewakuować treść ropną, oczyścić ranę i pielęgnować ją aż do całkowitego zagojenia. Za pojawienie się zanokcicy także odpowiadają gronkowce, przy czym zakażenie w tych okolicach występuje zwykle na skutek zbyt mocnego wycinania skórek lub stosowania niezdezynfekowanych narzędzi do manicure.

Problemy z paznokciami u rąk, a raczej z otaczającym je wałem paznokciowym i z opuszkami palców przybierające postać zanokcicy czy zastrzału można łatwo rozpoznać nie tylko ze względu na ich charakterystyczny wygląd, ale również z uwagi na ból, jaki powodują - nasilający się po opuszczeniu ręki oraz wieczorem, a słabnący po podniesieniu dłoni oraz w godzinach porannych. Ponieważ zakażenia te mogą doprowadzić do groźnych powikłań (przede wszystkim w postaci zakażenia innych struktur i tkanek w organizmie), należy bezzwłocznie udać się do lekarza już po odnotowaniu pierwszych objawów gromadzenia się ropy i bolesności oraz tkliwości w obrębie palców u rąk - opuszków, wałów paznokciowych i samych paznokci.


Białe, czarne, żółte paznokcie - przebarwienia na płytce i ich przyczyny

Jednym z bardziej powszechnych problemów z paznokciami u rąk są ich przebarwienia. Białe plamki na paznokciach, a także inne, niepokojące zmiany nie tylko wpływają na estetykę płytki, ale - tak jak zostało to już wspomniane - mogą sygnalizować różne problemy zdrowotne. Co oznaczają więc czarne kreski na paznokciach i czego efektem mogą być żółte przebarwienia? 

  • Żółte plamki na paznokciach zwykle nie są powodem do niepokoju, ponieważ u wielu osób malujących płytkę na intensywne kolory (a zwłaszcza na czerwono, pomarańczowo, różowo i - oczywiście - żółto) pojawiają się po prostu w wyniku wniknięcia barwnika do struktury płytki. Można wówczas stosować rozjaśniające zmywacze do paznokci, natomiast na efekt oczyszczenia płytki należy poczekać, aż ta całkowicie odrośnie. Żółte plamki na paznokciach to często także efekt wykonywania manicure hybrydowego z wykorzystaniem nieodpowiedniego sprzętu (na ich pojawienie się wpływa przykładowo użytkowanie słabych lamp, dołączanych do zestawów hybrydowych - tak zwanych „mostków”). Żółte plamki na paznokciach pojawiają się także w miejscach uszkodzeń mechanicznych, gdy w wyniku uderzenia palcami o twardą powierzchnię tkanka pod paznokciem staje się grubsza w „rekacji obronnej” na ucisk. Takie zmiany należy uważnie obserwować, ponieważ żółte przebarwienia mogą zwiastować początek rozwoju grzybicy paznokci u rąk. 
  • Białe plamki na paznokciach to objaw, określany terminem medycznym brzmiącym „leukonychia”. Zazwyczaj są one wynikiem niedoborów soli mineralnych i witamin w organizmie - jeśli więc są obecne na płytce przez wiele miesięcy, warto zgłosić się do lekarza, który zleci nam profilaktyczne badania krwi na obecność konkretnych pierwiastków i witamin w organizmie. Białe plamki na paznokciach to również wynik uszkodzeń mechanicznych - jeśli więc ich pojawienie się było poprzedzone uderzeniem lub - przykładowo - nieumiejętnym ściąganiem lakieru hybrydowego - wówczas ich obecność będzie przejściowa. Białe plamki na paznokciach towarzyszą także takim chorobom, jak nadczynność tarczycy, marskość wątroby czy cukrzyca, jednak w takim przypadku współistnieją z innymi, swoistymi dla tych schorzeń objawami. 
  • Czarne kreski na paznokciach to zwykle wynik uszkodzeń mechanicznych i tworzenia się wylewów krwi pod płytką paznokcia. W kontakcie z tlenem krew ta ciemnieje, dlatego wydaje się nam, że maleńkie kreseczki mają czarną barwę. Czarne kreski na paznokciach powinny przemieszczać się, a w końcu znikać wraz z upływem czasu i wraz ze wzrostem płytki, jeśli jednak tak się nie dzieje, warto udać się do lekarza - czarne kreski na paznokciach mogą bowiem świadczyć o rozwoju poważnych chorób (m.in. o czerniaku czy o chorobach płuc).


Osłabienie płytki paznokciowej po hybrydzie - onycholiza

Jednym z częstszych problemów z paznokciami u rąk - zwłaszcza u osób, które decydują się na noszenie lakierów hybrydowych - jest onycholiza. To choroba polegająca na oddzielaniu się płytki paznokcia od łożyska i wnikaniu między te warstwy pęcherzyków powietrza. Onycholiza sama w sobie nie jest niebezpieczna, jednak jej powikłania mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu danej osoby. W wolną przestrzeń pomiędzy paznokciem a łożyskiem paznokcia wnikają bowiem bakterie i drobnoustroje, które mogą prowadzić do zakażeń - także tych ogólnoustrojowych, jeśli patogen przedostanie się do naczyń krwionośnych. Onycholizę można rozpoznać po przebarwieniach na paznokciach (na początku białych, a później - jeśli dojdzie do zakażenia - żółtych, a nawet brązowych). Przebarwienia na paznokciach powstające w wyniku onycholizy to także miejsca, w których płytka nie jest zaopatrywana w substancje odżywcze, w wyniku czego staje się coraz cieńsza, rozdwaja się i łuszczy.


Przebarwienia na paznokciach i sama onycholiza powstają najcześciej w wyniku specyficznych urazów mechanicznych - w tym w wyniku nieumiejętnego ściągania lakierów hybrydowych czy żelowych, utwardzonych wcześniej w lampie UV lub LED. Zdejmowanie ich z płytki paznokcia siłą, odrywanie ich palcami, ciągłe podważanie i zaczepianie może prowadzić właśnie do odklejenia się paznokcia od łożyska. Aby tego uniknąć, warto wykonywać manicure hybrydowy w profesjonalnych salonach kosmetycznych i tam również go usuwać. Onycholiza - rzadko, ale jednak - pojawia się czasem również na skutek wystąpienia uczulenia na dany lakier hybrydowy. Leczenie polega na stosowaniu perfekcyjnej higieny, a sam odklejony paznokieć musi po prostu odrosnąć i zregenerować się. Paznokcie po hybrydzie warto szczególnie pielęgnować, ponieważ sama płytka może być osłabiona ze względu na zabiegi, jakie wykonuje się, by przygotować ją do aplikacji preparatów żelowych, tytanowych czy hybrydowych.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Biotyna to jeden z budulców włosów oraz paznokci, który ma ogromny wpływ na ich kondycję....
CZYTAJ
Przyczyną złej kondycji paznokci jest najczęściej dieta uboga w składniki mineralne i witaminy. Może to...
CZYTAJ
Piękna, świetlista cera bez niedoskonałości, mocne paznokcie i gęste włosy to marzenie wielu osób. Niestety,...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia