• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 59 zł* Sprawdź!
    Dostawa za 0zł dla większości produktów, jeśli ich łączna wartość wyniesie od 59 zł, przy wyborze wysyłki DPD, InPost, ORLEN Paczka, DHL POP
Legalna apteka
2018-02-19
Dolegliwości i choroby

Najczęstsze przyczyny i rodzaje chorób serca

Choroby serca najczęściej pojawiają się jako skutki procesów zachodzących w innych narządach i mogą mieć różne przyczyny. Wśród rodzajów tego schorzenia wyróżniamy wady wrodzone, chorobę reumatyczną i niedokrwienną serca oraz zaburzenia rytmu mięśnia sercowego.

 Najczęstsze przyczyny i rodzaje chorób serca - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Co może przyczynić się do choroby serca?


Choć profilaktyka i rozwój medycyny przyczyniły się do zmniejszenia zapadalności na choroby serca, to wciąż są one częstą przyczyną zgonów i powikłań zdrowotnych. Najczęściej występują w krajach wysoko rozwiniętych, gdzie decydującym czynnikiem powstania choroby jest długotrwały stres i niewłaściwa dieta, bogata w syntetyczne tłuszcze i rafinowany cukier. Wśród przyczyn występowania chorób serca wymienia się te, na które nie mamy wpływu, czyli wiek i wady wrodzone – a także takie, które możemy zminimalizować we własnym zakresie. Należą do nich:

  • Nieodpowiednia dieta. Wspomniane już tłuszcze utwardzone i biały cukier są jedną z podstawowych przyczyn problemów z sercem, jakie mogą być spowodowane przez niewłaściwą dietę.

  • Otyłość. Każdy nadmierny kilogram zwiększa ryzyko choroby o 3%. Ponadto otyłość może prowadzić do cukrzycy, która z uwagi na zachwianie poziomu cukru we krwi, stanowi jedną z przyczyn kłopotów z sercem.

  • Palenie papierosów. Nałóg tytoniowy może być przyczyną zawału, a zerwanie z nim może doprowadzić do wyzdrowienia, po wystąpieniu choroby.

  • Brak aktywności fizycznej. Siedzący tryb życia ma destrukcyjny wpływ na cały organizm i może powodować niewydolność serca, nadciśnienie tętnicze, otyłość, cukrzycę II stopnia, udar mózgu, depresję i wiele innych problemów.

Przeciwdziałanie chorobom serca

Jednym z najważniejszych działań zapobiegających chorobom serca, jest wyeliminowanie powyższych czynników i zmiana stylu życia. Należy zatem zadbać o właściwą dietę, bogatą w warzywa i owoce, a także o aktywność fizyczną. To najprostsze do wprowadzenia czynniki stanowiące profilaktykę chorób serca. Ważne jest również zrezygnowanie z palenia papierosów, a także unikanie biernego palenia. Warto też zadbać o prawidłowy poziom magnezu we krwi, ponieważ jego niedobór może doprowadzić do chorób serca. Brak tego pierwiastka we krwi zwiększa ryzyko choroby wieńcowej, zawału i zaburzeń rytmu serca. Dlatego należy dbać o suplementację magnezu specjalnymi preparatami, na przykład Asparginem: https://www.apteka-melissa.pl/produkt/aspargin-75-tabl,5482.html. Jest on zalecany w rekonwalescencji pozawałowej, przebytych chorobach zakaźnych czy zabiegach chirurgicznych, które mogły doprowadzić do utraty magnezu i potasu.


Właściwa suplementacja magnezu wskazana jest przy nadpobudliwości i niemiarowości serca, przy chorobie niedokrwiennej serca oraz przy zagrożeniu zawałem. Ponadto magnez poprawia pamięć i koncentrację oraz łagodzi niepokój i bezsenność. Te właściwości pomagają również w walce ze stresem, który jest częstą przyczyną chorób serca. Dzięki właściwej profilaktyce możemy nie tylko uchronić się przed chorobami serca, ale także przyczynić się do lepszej kondycji całego organizmu.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Certyfikaty i wyróżnienia