ZWYCIĘZCA RANKINGU
ZAUFANE OPINIE CENEO
DARMOWY ODBIÓR
W NASZEJ APTECE
DARMOWA DOSTAWA
KURIEREM OD 279 ZŁ
Zrealizowaliśmy ponad
2 000 000 zamówień

Najczęstsze przyczyny i rodzaje chorób serca

Dolegliwości i choroby fiber_manual_record 2018-02-19
 Najczęstsze przyczyny i rodzaje chorób serca - Apteka internetowa Melissa

Choroby serca najczęściej pojawiają się jako skutki procesów zachodzących w innych narządach i mogą mieć różne przyczyny. Wśród rodzajów tego schorzenia wyróżniamy wady wrodzone, chorobę reumatyczną i niedokrwienną serca oraz zaburzenia rytmu mięśnia sercowego.

Co może przyczynić się do choroby serca?

Choć profilaktyka i rozwój medycyny przyczyniły się do zmniejszenia zapadalności na choroby serca, to wciąż są one częstą przyczyną zgonów i powikłań zdrowotnych. Najczęściej występują w krajach wysoko rozwiniętych, gdzie decydującym czynnikiem powstania choroby jest długotrwały stres i niewłaściwa dieta, bogata w syntetyczne tłuszcze i rafinowany cukier. Wśród przyczyn występowania chorób serca wymienia się te, na które nie mamy wpływu, czyli wiek i wady wrodzone – a także takie, które możemy zminimalizować we własnym zakresie. Należą do nich:

  • Nieodpowiednia dieta. Wspomniane już tłuszcze utwardzone i biały cukier są jedną z podstawowych przyczyn problemów z sercem, jakie mogą być spowodowane przez niewłaściwą dietę.

  • Otyłość. Każdy nadmierny kilogram zwiększa ryzyko choroby o 3%. Ponadto otyłość może prowadzić do cukrzycy, która z uwagi na zachwianie poziomu cukru we krwi, stanowi jedną z przyczyn kłopotów z sercem.

  • Palenie papierosów. Nałóg tytoniowy może być przyczyną zawału, a zerwanie z nim może doprowadzić do wyzdrowienia, po wystąpieniu choroby.

  • Brak aktywności fizycznej. Siedzący tryb życia ma destrukcyjny wpływ na cały organizm i może powodować niewydolność serca, nadciśnienie tętnicze, otyłość, cukrzycę II stopnia, udar mózgu, depresję i wiele innych problemów.

Przeciwdziałanie chorobom serca

Jednym z najważniejszych działań zapobiegających chorobom serca, jest wyeliminowanie powyższych czynników i zmiana stylu życia. Należy zatem zadbać o właściwą dietę, bogatą w warzywa i owoce, a także o aktywność fizyczną. To najprostsze do wprowadzenia czynniki stanowiące profilaktykę chorób serca. Ważne jest również zrezygnowanie z palenia papierosów, a także unikanie biernego palenia. Warto też zadbać o prawidłowy poziom magnezu we krwi, ponieważ jego niedobór może doprowadzić do chorób serca. Brak tego pierwiastka we krwi zwiększa ryzyko choroby wieńcowej, zawału i zaburzeń rytmu serca. Dlatego należy dbać o suplementację magnezu specjalnymi preparatami, na przykład Asparginem: https://www.apteka-melissa.pl/produkt/aspargin-75-tabl,5482.html. Jest on zalecany w rekonwalescencji pozawałowej, przebytych chorobach zakaźnych czy zabiegach chirurgicznych, które mogły doprowadzić do utraty magnezu i potasu.


Właściwa suplementacja magnezu wskazana jest przy nadpobudliwości i niemiarowości serca, przy chorobie niedokrwiennej serca oraz przy zagrożeniu zawałem. Ponadto magnez poprawia pamięć i koncentrację oraz łagodzi niepokój i bezsenność. Te właściwości pomagają również w walce ze stresem, który jest częstą przyczyną chorób serca. Dzięki właściwej profilaktyce możemy nie tylko uchronić się przed chorobami serca, ale także przyczynić się do lepszej kondycji całego organizmu.

Zdjęcie autora
mgr farm. Izabela Kurowska
Od zawsze byłam zainteresowana tematyką zdrowia, farmacji i dietetyki. Postaram się w możliwie najbardziej przystępny sposób przekazać Państwu swoją wiedzę.