• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 59 zł* Sprawdź!
  • Skorzystaj z wyszukiwarki
Legalna apteka
2022-04-29
Zdrowa skóra i uroda

Najlepsze gabinetowe i domowe sposoby na blizny

Blizny są zmianami skórnymi, które powstają na skutek uszkodzeń tkanek - ubytki wypełnia wówczas włóknista tkanka łączna, która swoim wyglądem i strukturą odróżnia się od zdrowej, nienaruszonej skóry. Mimo, że jest to całkowicie fizjologiczny mechanizm naprawczy organizmu, to w większości przypadków jego efekt w postaci zmian na skórze nie jest dla nas komfortowy. Szukamy więc różnych sposobów na maskowanie blizn, stosujemy domowe sposoby na ich rozjaśnienie, sięgamy po różne preparaty, a oprócz tego podejmujemy się usuwania blizn w gabinecie. Czy wszystkie te metody w leczeniu blizn potrądzikowych i innych ich rodzajów są skuteczne? Czy zadziałają na każdy rodzaj zmian skórnych? Jak powstają blizny i w jaki sposób wpłynąć na proces gojenia się tych zmian? Sprawdź, które preparaty na blizny warto stosować i jakim zabiegom się poddać, by ujednolicić i wygładzić skórę oraz wpłynąć zna zmniejszenie widoczności blizn. Zapraszamy do lektury!

 Kremy, maści i makijaż to sposoby na to, jak ukryć blizny i jak się ich pozbyć
Spis treści

Jak powstają blizny i czy można zapobiegać ich tworzeniu?

Tak jak zostało to już wspomniane, blizny są pozostałościami po zagojeniu się rany - powstałej na skutek urazu mechanicznego czy na skutek pojawienia się innej zmiany skórnej. Blizny dzielimy na różne rodzaje ze względu na ich wygląd. Wyróżniamy więc blizny przerostowe, których powierzchnia jest nieznacznie wyniesiona ponad powierzchnię skóry, blizny zanikowe - które z kolei najcześciej pozostają wklęsłe (są charakterystyczne dla zmian trądzikowych lub dla blizn po szczepionce), a także keloidy - czyli bliznowce, powstające w wyniku niekontrolowanego przyrostu tkanki. Każda z tych zmian (a zwłaszcza te, które umiejscowione są w widocznych miejscach na twarzy i ciele) może stanowić przyczynę kompleksów jej właściciela.

Blizny pooperacyjne, potrądzikowe i inne - najważniejsza jest pielęgnacja!

Jeśli wiemy już, jak powstaje blizna, warto również wiedzieć, co robić, by zapobiec jej nadmiernemu odznaczaniu się od zdrowej skóry w przyszłości, ponieważ jak najbardziej jest to możliwe. W tym celu należy przede wszystkim prawidłowo pielęgnować ranę (lub rany) - nie dopuszczać do ich zanieczyszczenia, przyspieszać gojenie za pomocą zapewnienia dostępu świeżego powietrza i przeprowadzania dezynfekcji. Najważniejsze jest jednak pozostawienie strupka - czyli biologicznego „zabezpieczenia” rany - w spokoju, umożliwiając efektywny proces regeneracji naskórka. To właśnie ciągłe rozdrapywanie takich zmian prowadzi do pogłębienia rany, a tym samym - do powstawania większej blizny. W celu rozjaśniania blizn należy także stosować wysoki filtr UV (dotyczy to zwłaszcza osób z trądzikiem), ponieważ niekontrolowana ekspozycja na słońce może doprowadzić do pojawienia się zmian pigmentacyjnych w obrębie blizny oraz do bardziej wyraźnego jej uwidocznienia.

Domowe sposoby na blizny przerostowe, wklęsłe i inne

Wśród domowych sposobów na blizny, które faktycznie mogą pomóc w rozjaśnieniu zmian skórnych, wyróżnić można przede wszystkim stosowanie różnego rodzaju preparatów na blizny - maści, kremów, żeli lub plastrów. Zanim jednak po nie sięgniemy, warto udać się na konsultacje do kosmetologa lub dermatologa, który oceni głębokość i rodzaj blizn, a także potencjał do ich zniwelowania i szansę na leczenie blizn.


Maści, kremy czy żele na blizny dostępne w aptekach i drogeriach mogą działać dwojako - jedne z nich uelastyczniają skórę i nawilżają ją, sprawiając, że blizna staje się bardziej mobilna, miękka, a tym samym - mniej widoczna. Inne produkty z kolei złuszczają naskórek, niejako „zmuszając” organizm do odbudowy tkanki, a dodatkowo rozjaśniają blizny.
Pierwszy rodzaj preparatów zawiera zazwyczaj kwas hialuronowy, oleje, hydrokoloid czy żel aloesowy, natomiast złuszczające maści na blizny często opierają się na kwasach lub ścierających drobinach (zazwyczaj przyjmują one wówczas formułę peelingu do skóry). Aby preparaty na blizny okazały się naprawdę skuteczne, należy stosować je regularnie i zgodnie z zaleceniami lekarza, kosmetologa lub farmaceuty. Co jednak w sytuacji, w której kremy, żele i maści na blizny nie działają? Wówczas warto sięgnąć po profesjonalne wsparcie, w postaci gabinetowych zabiegów na blizny.

Najskuteczniejsze zabiegi na blizny (usuwanie blizn w gabinecie)

Usuwanie blizn w gabinetach medycyny estetycznej, w gabinetach chirurgicznych czy dermatologicznych jest obecnie bezpieczne i niezwykle popularne - wynika to przede wszystkim ze skuteczności różnych metod zabiegowych (chodzi tu zwłaszcza o to, by zniwelować widoczność blizn oraz usunąć stare blizny). Wśród najlepszych z nich możemy wyróżnić:

  • laserowe usuwanie blizn, polegające na kontrolowanej koagulacji tkanek, w wyniku czego stymulowany jest proces powstawania nowej, zdrowej tkanki. Laser na blizny można wykorzystywać z powodzeniem zarówno do niwelowania zmian skórnych powstałych w wyniku urazów, trądziku, czy nawet w usuwaniu rozstępów;
  • mezoterapia mikroigłowa z wykorzystaniem systemu Dermapen, podczas której skóra poddawana jest niezwykle częstym, ale maleńkim i delikatnym nakłuciom, które - podobnie jak laser - stymulują ją do nowy swojej powierzchni. Podczas tego zabiegu bardzo często wprowadza się również do skóry różne preparaty kosmetologiczne, zawierające substancje rozświetlające, ujędrniające i nawilżające cerę;
  • mikrodermabrazja (przykładowo - mikrodermabrazja diamentowa) - pozwalająca na mechaniczne „ścieranie” komórek naskórka w miejscach, od których oczekujemy jego regeneracji. Dla pełnego efektu przy usuwaniu blizn należy wykonać kilka takich zabiegów.

Zabiegi medycyny estetycznej to oczywiście nie wszystko. Usuwanie blizn może nastąpić również na skutek zabiegu chirurgicznego, który wykorzystuje się najczęściej w przypadku dużych, rozległych blizn. Wycina się wówczas zmieniony fragment skóry i - jeśli jest to możliwe - zszywa się pozostałe jej fragmenty lub przeszczepia się skórę z innej części ciała.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Blizny, czyli pozostałości po procesie gojenia, mogą powstać na skutek trądziku, oparzeń, skaleczeń czy przebytych...
CZYTAJ
Rana czy blizna po nacięciu krocza lub cięciu cesarskim wymaga odpowiedniego zaopatrzenia - niestety, temat...
CZYTAJ
Maść z witaminą A to jeden z popularniejszych produktów kosmetycznych z apteki. Kosztuje zaledwie kilka...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia