• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 59 zł* Sprawdź!
  Dostawa za 0zł dla większości produktów, jeśli ich łączna wartość wyniesie od 59 zł, przy wyborze wysyłki DPD, InPost, ORLEN Paczka, DHL POP
Legalna apteka
2021-11-16
Dolegliwości i choroby

Najpopularniejsze przyczyny nudności. Co do nich należy?

Jest ci niedobrze i masz wrażenie, że zaraz zwymiotujesz? Taki stan może mieć różne podłoże – począwszy od klasycznej niestrawności, poprzez nadmierną reakcję organizmu na stres, a skończywszy na poważnych chorobach układu pokarmowego. Poznaj częste przyczyny nudności i dowiedz się, jak przeciwdziałać uciążliwym objawom.


Nudności nie są chorobą – nawet wtedy, gdy pojawiają się dość często. Stanowią objaw niektórych chorób, dlatego nie należy ich lekceważyć – szczególnie, jeśli nie występują sporadycznie.

 nudności
Spis treści

Nudności, czyli co?

Mianem nudności określa się subiektywne, niebolesne uczucie potrzeby zwymiotowania. Są one nieprzyjemne – szczególnie, jeśli nie pojawiają się wymioty, które przyniosłyby ulgę.


Warto podkreślić, że za nudności odpowiada ośrodek nerwowy znajdujący się w rdzeniu przedłużonym. Nieprzyjemne doznania pojawiają się wówczas, gdy do tego ośrodka zaczną docierać sygnały dochodzące m.in. z:

 • receptorów zlokalizowanych w śluzówce gardła
 • błędnika
 • receptorów serca
 • receptorów różnych narządów jamy brzusznej
 • węchomózgowia
 • strefy chemoreceptorowej
 • ośrodków asocjacyjnych kory mózgowej.

Nudnościom nierzadko towarzyszą inne objawy, takie jak np. przyspieszone bicie serca, kwaśne uczucie w ustach, ślinotok.


O czym mogą świadczyć nudności?

Nudności występują powszechnie i z reguły dotyczą niegroźnych stanów. Nie stanowią zagrożenia dla zdrowia i życia, ale należy na nie zwrócić uwagę – szczególnie, jeśli mają charakter nasilony lub wykazują tendencję do częstego nawracania. 

 • Nadużycie alkoholu

Często pojawiające się nudności mają związek z wypiciem zbyt dużej ilości alkoholu. Dlaczego? Alkoholu uznawany jest za toksynę, więc jego spożycie w nadmiarze może zasygnalizować konieczność zwymiotowania w celu jej usunięcia.

 • Ciąża

Nudności i towarzyszące im wymioty są częstym objawem ciąży – szczególnie w pierwszych tygodniach jej trwania. Wynikają nie tylko z zachodzących zmian hormonalnych, ale mają związek z dążeniem do ochrony rozwijającego się płodu w razie dostania się do jego ustroju szkodliwych substancji.

 • Choroba lokomocyjna

U niektórych osób nudności pojawiają się w momencie podróżowania autem. Tzw. choroba lokomocyjna stanowi zaburzenie na linii błędnik-wzrok.

 • Zatrucie lekami lub toksynami

Nudności i towarzyszące im wymioty są typowe dla zatrucia toksynami (np. z grzybów), przyjmowania cytostatyków (leków przyjmowanych w ramach chemioterapii). Mogą pojawić się także przy stosowaniu niektórych antybiotyków, leków nasercowych, hormonalnych środków antykoncepcyjnych. 

 • Zatrucia pokarmowe i infekcje przewodu pokarmowego

Jeśli nudnościom towarzyszą inne dolegliwości, np. wzdęcia, silny ból brzucha, może to świadczyć o zatruciu pokarmowym lub infekcjach przewodu pokarmowego. W przypadku nudności przebiegających z ostrą biegunką, przyczyn należy upatrywać się w zakażeniach żołądkowo-jelitowych.

 • Zawał serca

Chociaż zawał serca kojarzy się głównie z bolesnym uciskaniem w okolicy mostka, stan ten może dawać także wiele innych, nietypowych objawów. Jednym z nim są nudności, które pojawiają się na skutek podrażnienia przepony. Dzieje się tak, ponieważ to właśnie na niej położona jest dolna ściana serca, która – w momencie występowania zawału – jest niedokrwiona.

 • Udar mózgu

Nudności połączone z wymiotami, zaburzeniami widzenia czy zawrotami głowy mogą świadczyć o udarze mózgu. W przypadku wystąpienia takich objawów należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.


Nudności – jak je złagodzić?

Najlepszym sposobem na nudności jest wyeliminowanie przyczyny ich powstawania. Jednak nie zawsze jest to możliwe, dlatego warto sięgnąć po metody łagodzenia nieprzyjemnych objawów. 

 • Napary ziołowe

Gdy męczą cię nudności, możesz sięgnąć po napary ziołowe. Doskonale sprawdzają się: melisa, rumianek czy mięta pieprzowa. Wspomagają one trawienie i łagodzą dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

 • Herbata imbirowa

Herbata imbirowa przyrządzona ze świeżego lub sproszkowanego korzenia imbiru pomaga łagodzić nudności. Wspiera działanie rozkurczowe oraz wspomaga łagodzenie dolegliwości trawiennych. Szczególnie polecana jest kobietom w ciąży, które uskarżają się na mdłości.

Pamiętaj! Jeśli nudności nie ustępują i towarzyszą im inne objawy, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Refluks, wrzody, niestrawność... to tylko niektóre z dolegliwości żołądkowych, które napotykamy w codziennym życiu. Często ich...
CZYTAJ
Nasza wątroba to niesamowity organ. Bez niej nie moglibyśmy trawić pokarmów, usuwać z organizmu szkodliwych...
CZYTAJ
Dokuczliwy ból brzucha, uczucie ciężkości po jedzeniu, mdłości, a także wzdęcia to typowe objawy niestrawności,...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia