Legalna apteka
2021-06-23
Zdrowie dziecka

Naturalne metody na biegunkę u dziecka - skuteczne i bezpieczne

Problemy żołądkowe naszych maluchów nierzadko zaskakują samych pacjentów, jak i ich rodziców. W jednym z poprzednich tekstów pisaliśmy o zaparciach u dzieci - dziś natomiast weźmiemy pod lupę problem rozwolnienia. Biegunka u dziecka (luźne stolce) niemalże zawsze są dla rodziców powodem do niepokoju. W większości przypadków jednak przyczyna wystąpienia tej dolegliwości jest stosunkowo błacha, a opiekun może w trakcie trwania biegunki zadbać o nawodnienie malucha oraz o skrócenie jej przebiegu. Kiedy jednak rozwolnienie u dziecka powinno być powodem do niepokoju, jak złagodzić męczące dolegliwości i jakie naturalne sposoby na biegunkę u dziecka można zastosować, by mu nie zaszkodzić, a jednocześnie pomóc? Odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące naturalnych metod na biegunkę znajdziecie w poniższym artykule - zapraszamy do lektury!

 Rozwolnienie u dziecka i naturalne metody na biegunkę
Spis treści

Najczęstsze przyczyny przewlekłej i ostrej biegunki u dzieci

Przyczyną biegunki u dzieci mogą być naprawdę różne czynniki - od infekcji bakteryjnych i wirusowych, poprzez wyjałowienie fizjologicznej flory układu pokarmowego, aż po zatrucia pokarmowe. Dodatkowo można również rozróżnić u dzieci biegunki ostre (trwające kilka lub kilkanaście dni) oraz biegunki przewlekłe (trwające ponad dwa tygodnie). Najczęstsze przyczyny biegunki u dzieci, zarówno w postaci ostrej, jak i przewlekłej, to: 

 • infekcje wirusowe (zwykle powodowane przez zakażenie rotawirusami) oraz infekcje bakteryjne (zakażenie Salmonellą, E.coli i innymi mikroorganizmami); 
 • zatrucie pokarmowe (najczęściej nieświeżym jedzeniem lub zanieczyszczoną wodą - zdarza się to często podczas zagranicznych, zwłaszcza egzotycznych, wakacji); 
 • wyjałowienie flory bakteryjnej jelit przy stosowaniu antybiotykoterapii; 
 • obecność pasożytów w układzie pokarmowym (tasiemiec, glista ludzka i inne); 
 • alergie pokarmowe, nadwrażliwość na niektóre składniki pożywienia, celiakia i inne; 
 • reakcja organizmu na niektóre leki; 
 • nadmierne spożycie pokarmów i płynów (soków) z dużą zawartością błonnika pokarmowego; 
 • sytuacje stresowe.

Oczywiście biegunka u dzieci występuje z wielu różnych przyczyn - te wymienione powyżej to jedne z najpopularniejszych. W jaki sposób radzić sobie z tą dolegliwością - naturalnie? O tym poniżej.

Biegunka u dziecka - domowe sposoby

Naturalne, domowe sposoby na biegunkę u dziecka powinny mieć przede wszystkim na celu zapobiegnięcie odwodnieniu organizmu oraz odbudowę „dobrej” flory bakteryjnej jelit. Przy łagodnej biegunce nie należy stosować agresywnych leków na jej zatrzymanie, ponieważ wraz z luźnymi stolcami usuwane są z organizmu patogeny - bakterie lub wirusy - które są przyczyną powstania omawianych dolegliwości. Aby jednak zadbać o stan i samopoczucie malucha podczas rozwolnienia, warto zastosować naturalne metody na biegunkę w postaci: 

 • podania maluchowi probiotyków, czyli preparatów na biegunkę u dzieci zawierających naturalne, żywe kultury bakterii Saccharomyces boulardii oraz Lactobacillus rhamnosus GG. Wzbogacają one mikroflorę jelitową w szczepy probiotyczne, co jest szczególnie ważne przy podawaniu antybiotykoterapii, ale również przy infekcjach dotyczących układu pokarmowego. Probiotyki nie tylko skracają przebieg choroby, ale również zabezpieczają przed nawrotem dolegliwości; 
 • podania podopiecznemu elektrolitów, które wzmocnią go podczas naprawdę uciążliwych rozwolnień. Elektrolity to także naturalny sposób na biegunkę u dziecka, który zapobiega groźnemu w skutkach odwodnieniu organizmu.

Naturalny sposób na biegunkę u dziecka (a przynajmniej na zmniejszenie częstotliwości nieprzyjemnych wypróżnień) to utrzymywanie odpowiedniej diety. Co do zasady, nie powinno się jej drastycznie zmieniać w trakcie rozwolnienia u dziecka (niemowlęta nadal można karmić pokarmem mamy lub modyfikowanym), jednak u starszaków warto wyeliminować na okres kilku dni świeże owoce i przetwory mleka krowiego. Dobrze tolerowane będą sucharki, suche pieczywo, kleiki i kisiel, a także zupy.


Naturalny preparat na biegunkę u dzieci

Wcześniej zostało już wspomniane, że naturalne sposoby na biegunkę u dziecka warto stosować po to, by złagodzić jej objawy, a jednocześnie nie ingerować w proces oczyszczania się organizmu oraz w mechanizm pracy jelit. Oba te zalecenia respektuje dostępny od niedawna na rynku preparat na biegunkę u dzieci od marki Aboca - LenoDiar Pediatric. Dlaczego jest tak wyjątkowy i w jaki sposób wyróżnia się na tle tradycyjnych leków na biegunkę u maluchów? 

 • LenoDiar Pediatric moc swojego działania opiera wyłącznie na naturalnych składnikach - sokach z czerwonych owoców (borówki czernicy, jeżyn, czarnego bzu) o właściwościach przeciwbiegunkowych, a także na innowacyjnym, roślinnym kompleksie o nazwie Actitan-F, zawierającym taniny i flawonoidy; 
 • Ten naturalny preparat na biegunkę u dzieci działa dwojako: przede wszystkim, ze względu na zawartość tanin (substancji z grupy garbników) chroni ściany jelit przed patologicznymi mikroorganizmami wywołującymi biegunkę, dając efekt ściągający i bakteriostatyczny. Z kolei flawonoidy zapobiegają podrażnieniu błony śluzowej jelit; 
 • Naturalna metoda na biegunkę u dzieci w postaci podania preparatu LenoDiar Pediatric to metoda łagodna, nie ingerująca w naturalne procesy oczyszczania się jelit. Może być stosowana u maluchów, które z różnych powodów nie powinny przyjmować tradycyjnych leków (przykładowo - z uwagi na nadwrażliwość na składnik takiego preparatu) - już od 1 roku życia!

Warto tutaj dodać, że LenoDiar Pediatric od Aboca jest produktem bezglutenowym (nadaje się więc do stosowania u osób z celiakią), a dodatkowo przyjmuje postać proszku do rozpuszczania w wodzie o przyjemnym smaku - dzieci chętnie przyjmują więc swoją porcję preparatu.


Kiedy rozwolnienie u dziecka powinno być skonsultowane z lekarzem?

Gdy domowe sposoby na biegunkę u dziecka nie przynoszą efektów, a dolegliwościom towarzyszą inne, niepokojące objawy, należy zgłosić się do lekarza rodzinnego, pediatry lub - w nagłych przypadkach - do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (SOR). Jakie symptomy powinny zaniepokoić rodziców?

 • gorączka powyżej 38 stopni, utrzymująca się przez kilka godzin i nie dająca się zbić ogólnodostępnymi lekami przeciwgorączkowymi; 
 • intensywne wymioty towarzyszące biegunce, zwiększające ryzyko skrajnego odwodnienia; 
 • sucha skóra, pieczenie oczu u dziecka, płacz „bez łez”, rzadkie oddawanie moczu (typowe objawy odwodnienia); 
 • zapadnięte ciemiączko u niemowlęcia; 
 • żywa, intensywnie czerwona krew w stolcu lub biegunka bardzo ciemnego koloru (oba symptomy wskazują na uszkodzenia na wyższym lub niższym odcinku przewodu pokarmowego);
 • objawy neurologiczne: drgawki, zaburzenia mowy, majaczenie (wówczas bezwzględnie należy udać się na SOR).

Przy intensywnej biegunce z wymienionymi powyżej objawami towarzyszącymi lekarz - w zależności od rodzaju i natężenia symptomów - powinien poszerzyć diagnostykę m.in. o badania krwi, badania kału, ale również USG jamy brzusznej. Na sam koniec warto dodać, że odwodnienie to niezwykle podstępny stan, mogący rozwijać się niemalże niezauważalnie, by w jednej chwili objawić się omdleniami czy zaburzeniami neurologicznymi. Należy więc bezwzględnie dbać o odpowiednie nawodnienie dziecka, a także stale je obserwować i „wyłapywać” charakterystyczne objawy odwodnienia w trakcie trwania biegunki.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Będąc w ciąży, zwracasz szczególną uwagę na to, by dziecko, które nosisz pod sercem, dobrze...
CZYTAJ
Osłabienie, nudności, gorączka, silny ból brzucha, odwodnienie – to najczęstsze objawy biegunki. Sprawdź, co należy...
CZYTAJ
Przewlekła biegunka to stan chorobowy układu pokarmowego, charakteryzujący się zwiększoną częstotliwością wypróżnień o płynnej lub...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia