Naturalne sposoby na piękną skórę i zdrową cerę

Zdrowa skóra i uroda fiber_manual_record 2020-12-21

Skóra traci swój atrakcyjny wygląd w wyniku starzenia się. Proces można jednak opóźnić przez odpowiednią pielęgnację, higienę ciała, suplementację i unikanie czynników szkodliwych. W sukurs przychodzą rośliny lecznicze i inne dary natury. Poniżej przedstawiamy najskuteczniejsze, naturalne środki do pielęgnacji skóry.


Prawdopodobnie każdy zna powiedzenie „jak nas widzą, tak nas piszą”. Ocenianie po wyglądzie jest sprawą powszechną. O swój wygląd warto jednak dbać nie dla innych, lecz dla siebie. Dla własnego zdrowia, satysfakcji i większej samoakceptacji. Należy więc unikać szkodliwych czynników, oczywiście w sytuacjach, gdy jest to możliwe.

 Zapobiegnij starzeniu się skóry z marką Oeparol!
Spis treści

Co wpływa na starzenie się skóry i powstawanie innych defektów?

Aby kompleksowo chronić skórę, należy dotrzeć do źródła problemu – czynników, które ją niszczą. Na niektóre nie mamy wpływu (np. zanieczyszczenie powietrza), inne można ograniczyć lub wyeliminować. Z tych elementów warto zrezygnować:

  • alkohol – w bardzo małych ilościach może pozytywnie wpływać na organizm (np. lampka wina na trawienie). Jeśli spożywa się go regularnie, wysusza i odwadnia organizm, szkodząc również skórze.
  • Sól – wysusza i pogarsza wygląd skóry. Z powodzeniem można ją ograniczyć i zastąpić mieszankami ziół. Warto przy tym pamiętać, że to nie tylko przyprawa. Sól występuje w wielu produktach spożywczych, np. w wędlinach.
  • Palenie papierosów – wyniszcza organizm w wielu obszarach, przyśpiesza starzenie skóry i osłabia procesy regeneracyjne.
  • Solarium i nadmiar słońca – częste wizyty w solarium sprawiają, że na skórze pojawia się wiele brodawek łojotokowych, z których wykruszają się czopy rogowo-łojowe, natomiast przy nadmiernej ekspozycji skóry na słońce pojawiają się tzw. zmiany naczyniowe [1].
  • Stres – wpływa na wygląd skóry pośrednio i bezpośrednio. Pierwsza sytuacja jest związana z niedbalstwem i zapominaniem o pielęgnacji w wyniku stresu, druga dotyczy głębszych zmian w organizmie, np. chorób dermatologicznych.


Jak dbać o skórę, by była czysta, zdrowa i promienna?

Do pielęgnacji skóry można używać różnorodnych, naturalnych sposobów – od maseczek i relaksujących kąpieli po odpowiednią dietę. Z pewnością warto zwrócić uwagę na:

  • produkty pszczele – miód stosowany zewnętrznie nawilża i odżywia skórę, koi podrażnienia, pomaga w leczeniu zmian skórnych i ma właściwości antybakteryjne. Mleczko pszczele działa regenerująco i niweluje niekorzystne zmiany dermatologiczne. Podobnie działa jad pszczeli stosowany w formie maści. Dodatkowo zmniejsza widoczność zmarszczek i poprawia wygląd cery [2] .
  • Zioła na cerę – można je stosować w formie okładów, pić napary (parzone jak herbata) oraz dodawać do kąpieli. Szczególnie cenne są: ziele fiołka trójbarwnego, ziele skrzypu polnego, liść pokrzywy oraz nasiona wiesiołka.• Witaminy na skórę – największe znaczenie mają: witamina A (zapobiega łuszczącej się skórze), witamina E (przeciwdziała starzeniu się komórek), witamina C (zwalcza wolne rodniki), witamina B2 (zapobiega łojotokowi i pękaniu kącików ust) oraz biotyna (jej niedobór wiąże się z powstawaniem łupieżu, łojotoku i łuszczenia skóry).
  • Suplementy na cerę i odpowiednia żywność – optymalne są te zawierające wielonienasycone kwasy tłuszczowe, np. olej z nasion wiesiołka bogaty w kwasy omega-6 [3].


Właściwości wiesiołka, czyli natura w służbie urody

Jedną z najcenniejszych roślin wykorzystywanych w pielęgnacji skóry jest wiesiołek. Rodzaj obejmuje kilkadziesiąt gatunków, z których pozyskuje się najczęściej nasiona (pod produkcję oleju). Olej z wiesiołka zawiera wielonienasycone kwasy tłuszczowe z grupy omega-6: kwas linolenowy i gamma-linolenowy (GLA). Ponadto jest skarbnicą witaminy E i soli mineralnych (cynk, selen, magnez, wapń). Pozytywnie wpływa na wygląd skóry, dba o cerę, poprawia kondycję włosów [4]. Olej z wiesiołka jest dostępny m.in. w suplemencie Oeparol. Nie od dziś wiadomo, że w „zdrowym ciele zdrowy duch”. Warto więc zadbać o zdrowie, poświęcając część uwagi wyglądowi i kondycji skóry.


Przypisy:

[1] https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/dermatologia/czynniki-ktore-maja-wplyw-na-kondycje-skory-aa-G6qQ-RUK3-XjMi.html

[2] Mazik. M. „Dary pszczół”, wydawnictwo Egros, Warszawa 2019.

[3] Bojarowicz H., Woźniak B., „Wielonienasycone kwasy tłuszczowe oraz ich wpływ na skórę”, Prob Hig Epidemiol, 2008, 89(4): 471-475.

[4] https://portal.abczdrowie.pl/wiesiolek
Zdjęcie autora
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy

2015-06-10

Domowe kosmetyki ziołowe dla twojej cery
Dobre kosmetyki wcale nie muszą być drogie. Produkty o doskonałym działaniu można przygotować samodzielnie. Odpowiednie...

2017-04-24

5 kroków do idealnego oczyszczania skóry twarzy
Oczyszczanie skóry twarzy to fundament pięknej cery, wolnej od niedoskonałości, nadmiaru sebum czy przesuszenia. To...

2017-05-31

Jak prawidłowo dbać o cerę wrażliwą?
Cera wrażliwa bez wątpienia należy do typu cery najtrudniejszej, potrzebującej specjalnej pielęgnacji. Bywa bardzo kapryśna...