2020-12-21
Zdrowa skóra i uroda

Naturalne sposoby na piękną skórę i zdrową cerę

Skóra traci swój atrakcyjny wygląd w wyniku starzenia się. Proces można jednak opóźnić przez odpowiednią pielęgnację, higienę ciała, suplementację i unikanie czynników szkodliwych. W sukurs przychodzą rośliny lecznicze i inne dary natury. Poniżej przedstawiamy najskuteczniejsze, naturalne środki do pielęgnacji skóry.


Prawdopodobnie każdy zna powiedzenie „jak nas widzą, tak nas piszą”. Ocenianie po wyglądzie jest sprawą powszechną. O swój wygląd warto jednak dbać nie dla innych, lecz dla siebie. Dla własnego zdrowia, satysfakcji i większej samoakceptacji. Należy więc unikać szkodliwych czynników, oczywiście w sytuacjach, gdy jest to możliwe.

 Zapobiegnij starzeniu się skóry z marką Oeparol!
Spis treści

Co wpływa na starzenie się skóry i powstawanie innych defektów?

Aby kompleksowo chronić skórę, należy dotrzeć do źródła problemu – czynników, które ją niszczą. Na niektóre nie mamy wpływu (np. zanieczyszczenie powietrza), inne można ograniczyć lub wyeliminować. Z tych elementów warto zrezygnować:

  • alkohol – w bardzo małych ilościach może pozytywnie wpływać na organizm (np. lampka wina na trawienie). Jeśli spożywa się go regularnie, wysusza i odwadnia organizm, szkodząc również skórze.
  • Sól – wysusza i pogarsza wygląd skóry. Z powodzeniem można ją ograniczyć i zastąpić mieszankami ziół. Warto przy tym pamiętać, że to nie tylko przyprawa. Sól występuje w wielu produktach spożywczych, np. w wędlinach.
  • Palenie papierosów – wyniszcza organizm w wielu obszarach, przyśpiesza starzenie skóry i osłabia procesy regeneracyjne.
  • Solarium i nadmiar słońca – częste wizyty w solarium sprawiają, że na skórze pojawia się wiele brodawek łojotokowych, z których wykruszają się czopy rogowo-łojowe, natomiast przy nadmiernej ekspozycji skóry na słońce pojawiają się tzw. zmiany naczyniowe [1].
  • Stres – wpływa na wygląd skóry pośrednio i bezpośrednio. Pierwsza sytuacja jest związana z niedbalstwem i zapominaniem o pielęgnacji w wyniku stresu, druga dotyczy głębszych zmian w organizmie, np. chorób dermatologicznych.


Jak dbać o skórę, by była czysta, zdrowa i promienna?

Do pielęgnacji skóry można używać różnorodnych, naturalnych sposobów – od maseczek i relaksujących kąpieli po odpowiednią dietę. Z pewnością warto zwrócić uwagę na:

  • produkty pszczele – miód stosowany zewnętrznie nawilża i odżywia skórę, koi podrażnienia, pomaga w leczeniu zmian skórnych i ma właściwości antybakteryjne. Mleczko pszczele działa regenerująco i niweluje niekorzystne zmiany dermatologiczne. Podobnie działa jad pszczeli stosowany w formie maści. Dodatkowo zmniejsza widoczność zmarszczek i poprawia wygląd cery [2] .
  • Zioła na cerę – można je stosować w formie okładów, pić napary (parzone jak herbata) oraz dodawać do kąpieli. Szczególnie cenne są: ziele fiołka trójbarwnego, ziele skrzypu polnego, liść pokrzywy oraz nasiona wiesiołka.• Witaminy na skórę – największe znaczenie mają: witamina A (zapobiega łuszczącej się skórze), witamina E (przeciwdziała starzeniu się komórek), witamina C (zwalcza wolne rodniki), witamina B2 (zapobiega łojotokowi i pękaniu kącików ust) oraz biotyna (jej niedobór wiąże się z powstawaniem łupieżu, łojotoku i łuszczenia skóry).
  • Suplementy na cerę i odpowiednia żywność – optymalne są te zawierające wielonienasycone kwasy tłuszczowe, np. olej z nasion wiesiołka bogaty w kwasy omega-6 [3].


Właściwości wiesiołka, czyli natura w służbie urody

Jedną z najcenniejszych roślin wykorzystywanych w pielęgnacji skóry jest wiesiołek. Rodzaj obejmuje kilkadziesiąt gatunków, z których pozyskuje się najczęściej nasiona (pod produkcję oleju). Olej z wiesiołka zawiera wielonienasycone kwasy tłuszczowe z grupy omega-6: kwas linolenowy i gamma-linolenowy (GLA). Ponadto jest skarbnicą witaminy E i soli mineralnych (cynk, selen, magnez, wapń). Pozytywnie wpływa na wygląd skóry, dba o cerę, poprawia kondycję włosów [4]. Olej z wiesiołka jest dostępny m.in. w suplemencie Oeparol. Nie od dziś wiadomo, że w „zdrowym ciele zdrowy duch”. Warto więc zadbać o zdrowie, poświęcając część uwagi wyglądowi i kondycji skóry.


Przypisy:

[1] https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/dermatologia/czynniki-ktore-maja-wplyw-na-kondycje-skory-aa-G6qQ-RUK3-XjMi.html

[2] Mazik. M. „Dary pszczół”, wydawnictwo Egros, Warszawa 2019.

[3] Bojarowicz H., Woźniak B., „Wielonienasycone kwasy tłuszczowe oraz ich wpływ na skórę”, Prob Hig Epidemiol, 2008, 89(4): 471-475.

[4] https://portal.abczdrowie.pl/wiesiolek
Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Dobre kosmetyki wcale nie muszą być drogie. Produkty o doskonałym działaniu można przygotować samodzielnie. Odpowiednie...
CZYTAJ
Oczyszczanie skóry twarzy to fundament pięknej cery, wolnej od niedoskonałości, nadmiaru sebum czy przesuszenia. To...
CZYTAJ
Cera wrażliwa bez wątpienia należy do typu cery najtrudniejszej, potrzebującej specjalnej pielęgnacji. Bywa bardzo kapryśna...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia