Legalna apteka
2017-03-01
Dolegliwości i choroby

Nawilżenie i odnowa pochwy

Dolegliwe pieczenie lub swędzenie są pierwszymi symptomami suchości pochwy, problemu, na który narażone są kobiety w bardzo różnym wieku. Małe nawilżenie pochwy wpływa negatywnie zarówno na współżycie seksualne, jak i ogólny komfort życia.

 Nawilżenie i odnowa pochwy - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Objawy zbyt małego nawilżenia pochwy

Wytwarzany w pochwie śluz jest bardzo ważny. Odpowiednie nawilżenie pochwy zapobiega wnikaniu do organizmu drobnoustrojów chorobotwórczych, stanowi więc formę ochronną. Poza tym nawilżający ścianki pochwy śluz zapobiega otarciom, umożliwia współżycie seksualne, a jeśli dochodzi do zaburzenia – kontakt taki jest bardzo utrudniony, a ewentualny stosunek seksualny bywa po prostu bolesny. Niedostateczne nawilżenie pochwy objawia się pieczeniem, swędzeniem, kłuciem, uczuciem dolegliwego pulsowania, upławami, a niekiedy także kłopotami związanymi z funkcjonowaniem układu moczowego.

Przyczyny problemu

Niedostateczne nawilżenie pochwy związane jest bezpośrednio z poziomem estrogenów w organizmie kobiety. Do suchości pochwy dochodzi kiedy spada poziom estrogenów w organizmie. Z problemem tym borykają się niektóre kobiety przed miesiączką, a szczególnie w okresie menopauzy. Podczas menopauzy i zaraz po niej panie są szczególnie narażone na wywołane zbyt małym nawilżeniem pochwy zapalenie, które z kolei często prowadzi do infekcji grzybiczych lub bakteryjnych. Inną przyczyną problemu mogą być przyjmowane leki – antybiotyki, środki antykoncepcyjne a nawet leki przeciwalergiczne.

Jak zaradzić suchości pochwy?

Niedostateczne nawilżenie pochwy to poważna dolegliwość, której nie należy bagatelizować. Jeśli więc kobieta zauważy, któryś z objawów warto natychmiast udać się do ginekologa i zasięgnąć jego porady. Kluczem do rozwiązania problemu jest bowiem przede wszystkim prawidłowa diagnoza, czyli ustalenie co jest przyczyną zbyt małego nawilżenia pochwy.


Hormonalna terapia zastępcza sprawdza się często u kobiet w okresie menopauzy. W przypadku antykoncepcji hormonalnej rozwiązaniem może się natomiast okazać zmiana preparatu. Oczywiście jeśli źródłem kłopotów jest infekcja, najważniejsze jest wyleczenie. W odpowiednim nawilżeniu pochwy pomogą również zawierające kwasy mlekowy oraz hialuronowy, a także glikogen żele, kremy lub globulki, w wyborze których pomoże ginekolog. Co ważne, wiele z tych preparatów wspomaga także proces regeneracji błony śluzowej pochwy, a także proces gojenia po zabiegach ginekologicznych. W Aptece Melissa znajdziesz wiele preparatów, które zapewnią odpowiednie nawilżenie pochwy, ale szczególnie polecany jest Mucovagin, który znajdziesz na: https://www.apteka-melissa.pl/produkt/mucovagin-globulki-dopochwowe-10-szt,2707.html.

W nawilżeniu pochwy może pomóc także dieta. Specjaliści zalecają spożywanie ryb, produktów sojowych, warzyw strączkowych, takich jak fasola, groch czy soczewica, owoców (jabłka, gruszki), pestek dyni i siemienia lnianego. Pamiętać należy również o przyjmowaniu co najmniej dwóch litrów płynów dziennie, aktywnym trybie życia, unikaniu stresu i oczywiście higienę. W przypadku problemów związanych z niedostatecznym nawilżeniem pochwy należy także zrezygnować z wielu kosmetyków.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
To często zdarzająca się infekcja intymna zwana także drożdżycą lub kandydozą (od grzybów candida albicans)....
CZYTAJ
Infekcje intymne to problem, z którym spotkała się niemal każda kobieta. Szczególna podatność na tego...
CZYTAJ
Bakterie, wirusy, grzyby, otarcia – to najczęstsze przyczyny wywołujące stany zapalne pochwy. Sprawdź, które z...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia