Legalna apteka
2022-08-25
Zdrowa skóra i uroda

Nawodnienie organizmu. Jak o nie zadbać latem?

Latem, kiedy temperatury na zewnątrz łatwo przekraczają 30 stopni Celsjusza, należy zwracać uwagę na oznaki utraty wody w organizmie. Niedobór płynów może prowadzić do ciężkiego odwodnienia, powodującego powikłania – od drgawek po niewydolność nerek i spadek objętości krwi. Jak zadbać latem o odpowiednie nawodnienie organizmu? Dowiedz się więcej.

 Nawodnienie organizmu – praktyczne wskazówki
Spis treści

Uważaj na letnie odwodnienie!

Woda jest niezbędna w przebiegu wielu ważnych funkcji organizmu, takich jak regulowanie temperatury ciała, utrzymywanie zdrowej skóry i stawów, trawienie pożywienia, usuwanie odpadów przemiany materii czy usprawnianie pracy mózgu. W okresie letnim, najgorętszej porze roku, należy szczególnie zadbać o nawodnienie organizmu, żeby uniknąć problemów zdrowotnych.


Odwodnienie może doprowadzić do drażliwości i ospałości, ale objawy mogą się różnić w zależności od wieku. Dorośli mogą w jego wyniku odczuwać:

  • zawroty głowy;
  • ciągłe pragnienie;
  • bóle głowy;
  • zaparcia;
  • suchość skóry.

Przy łagodnym lub umiarkowanym odwodnieniu, oprócz zwiększonego pragnienia, głównymi objawami są osłabienie, niskie ciśnienie krwi, zmęczenie i senność. W przypadku niewystarczającego nawodnienia organizmu mocz może być ciemniejszy i gęstszy niż normalnie (zwykle jest przezroczysty lub bardzo jasnożółty). W okresie letnim odwodnienie często występuje również u dzieci i osób starszych. W tych grupach wiekowych może mieć bardzo poważne konsekwencje.

Nawodnienie organizmu – praktyczne wskazówki

Jeśli chcesz zapobiec odwodnieniu, ważne jest spożywanie odpowiedniej ilości płynów, szczególnie w okresach intensywnego upału lub aktywności fizycznej. Niezbędne jest również unikanie nadmiernej ekspozycji na słońce. Poza tym warto zastosować trzy najważniejsze wskazówki, które wspierają utrzymanie odpowiedniego nawodnienia organizmu.

  1. Pij wodę. W okresie upałów człowiek intensywniej się poci. Pot szybko odparowuje ze skóry, szczególnie w ekstremalnych temperaturach. Dlatego zawsze pamiętaj, że w tym czasie główną zasadą utrzymania dobrego nawodnienia jest picie dużej ilości wody. Organizm człowieka składa się w około 70% z wody, a narządy potrzebują jej do prawidłowego funkcjonowania. Unikaj słodkich napojów i soków w kartonach, ponieważ są to produkty bogate w cukry i konserwanty, które są szkodliwe dla zdrowia.
  2. Włącz do diety składniki odżywcze, które wspomagają prawidłowe nawodnienie. Elektrolity i węglowodany są kluczowym wsparciem w procesie nawadniania, ponieważ pomagają organizmowi wchłonąć wszelkie płyny. Elektrolity takie jak sód, potas, magnez i wapń są szczególnie ważne, ponieważ wspierają utrzymanie prawidłowego stanu nerwów i mięśni. Ponadto wszystkie mogą zostać utracone wraz z potem, więc w okresie letnim ważne jest ich uzupełnianie. Możesz skorzystać z suplementów w postaci proszku do sporządzania roztworu do picia.
  3. Zwróć uwagę na zdrową dietę. Posiłki mogą stanowić około 20% dziennego spożycia płynów i mogą być bardzo pomocne w utrzymaniu ogólnego stanu nawodnienia. Istnieje wiele pokarmów, które są naturalnie bogate w wodę, węglowodany i minerały, w tym we wszystkie ważne elektrolity. Ważne jest, by spożywać naturalne soki, owoce i warzywa o wysokim stężeniu wody i niskim indeksie glikemicznym, takie jak np. ananas, jabłko, gruszka, melon, arbuz, truskawki, pomidory i ogórki. Inną opcją jest łączenie wody ze świeżymi owocami i warzywami. Możesz dodać do niej plasterki ogórka i cytryny oraz listki świeżej mięty dla orzeźwienia.

Nawodnienie organizmu pod kontrolą

Pamiętaj, że kontrolowanie nawodnienia organizmu ułatwia obserwowanie koloru moczu. Jeśli jest jasnożółty, organizm jest dobrze nawodniony. Jednak ciemnożółty mocz, który przypomina sok jabłkowy, często może wskazywać na odwodnienie i potrzebę natychmiastowego uzupełnienia płynów.


W lecie zawsze miej przy sobie butelkę wody. Sięgaj po nią nie tylko, by ugasić pragnienie, ale także popijaj małymi łykami, żeby regularnie uzupełniać utracone z potem płyny. Po każdej aktywności na świeżym powietrzu daj pierwszeństwo owocom lub naturalnym sokom. One pomogą uzupełnić elektrolity utracone podczas uprawiania sportu i sprawią, że Twój organizm dalej będzie funkcjonował prawidłowo.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Ludzki organizm składa się aż w 2/3 z wody, dlatego tak ogromne znaczenie ma dla...
CZYTAJ
Skóra, która traci wodę, nie tylko ulega przesuszeniu, ale też jest bardziej podatna na tworzenie...
CZYTAJ
Woda morska to preparat, który warto mieć w swojej domowej apteczce. Dostępna w różnych formach,...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia