• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 59 zł* Sprawdź!
    Dostawa za 0zł dla większości produktów, jeśli ich łączna wartość wyniesie od 59 zł, przy wyborze wysyłki DPD, InPost, ORLEN Paczka, DHL POP
Legalna apteka
2018-04-17
Dolegliwości i choroby

Nawracająca grzybica pochwy – jak sobie z nią radzić?

Naturalne środowisko pochwy charakteryzuje ogromna liczba bakterii, nazywanych mikroflorą lub środowiskiem pochwy. Odpowiadają one za jej kwasowe środowisko (pH). Zmiana tego poziomu, nawet krótkotrwała, może spowodować zaburzenie mikroflory, prowadząc do pojawienia się dolegliwości intymnych i powstania infekcji grzybiczej.

 Nawracająca grzybica pochwy – jak sobie z nią radzić? - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Zakażenie grzybicze pochwy

Zakażenie grzybicze sromu i pochwy, czyli tzw. kandydoza, objawia się świądem, pieczeniem, zaczerwienieniem i rozpulchnieniem śluzówek oraz obecnością zwykle białawej, grudkowatej wydzieliny. Szacuje się, że około 50% kobiet w wieku rozrodczym przechodziło kandydozę pochwy i sromu co najmniej raz, a około 10% cierpi na nawracające infekcje grzybicze.


U zdrowej kobiety wydzielina z pochwy nie ma zapachu, jest przejrzysta lub delikatnie biaława – co zależy od fazy cyklu. Gdy pojawia się infekcja o charakterze grzybiczym, wydzielina zmienia się w białą, przybiera postać grudek i wyraźnie czuć zapach drożdży. Upławom towarzyszy też pieczenie, swędzenie oraz uczucie suchości. Dolegliwości te są szczególnie nasilone po stosunku, jak również w drugiej połowie cyklu. Warto pamiętać, że każdą infekcję należy skonsultować z lekarzem. Zdarza się bowiem, że infekcja nie daje widocznych objawów lub przechodzi w stan utajony, co może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia kobiety.

Sprawdzone sposoby na infekcję pochwy

Aby ustrzec się nawracających infekcji grzybiczych, warto pamiętać o stosowaniu odpowiedniej diety – podwyższony poziom cukru oraz brak witamin, szczególnie z grupy B, to jedne z przyczyn infekcji intymnych. Ponadto, należy zadbać o zażywanie probiotyków w trakcie antybiotykoterapii oraz o ograniczenie stresu, który osłabia układ odpornościowy.


Niezbędna jest również prawidłowa higiena okolic intymnych – zbyt częste podmywanie się czy irygacje pochwy osłabiają śluzówkę pochwy, co stanowi łatwą pożywkę dla grzybów. Inaczej jednak postępować należy w trakcie miesiączki, kiedy to podmywanie się wodą kilka razy w ciągu dnia jest wskazane, aby uniknąć infekcji.


Na infekcje grzybicze narażona jest każda kobieta, niezależnie od wieku, dlatego już przy pierwszych objawach infekcji o charakterze grzybiczym konieczna jest szybka reakcja. Warto wówczas zastosować preparat, który zapobiegnie rozwojowi dolegliwości, np. globulki dopochwowe Albivag®: https://www.apteka-melissa.pl/produkt/albivag-globulki-dopochwowe-10-szt,27512.html. Wchodzący w jego skład kwas borny odtwarza kwasowe środowisko pochwy, dzięki czemu zapobiega namnażaniu się patogenów. Z kolei kwas hialuronowy działa nawilżająco i ochronnie na śluzówkę pochwy, a witamina E i olej ryżowy dodatkowo wykazują silne właściwości antyoksydacyjne. Dzięki bogatemu składowi, preparat ten rekomendowany jest jako terapia wspomagająca przy nawracającej kandydozie pochwy i sromu.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
To często zdarzająca się infekcja intymna zwana także drożdżycą lub kandydozą (od grzybów candida albicans)....
CZYTAJ
Dbając o prawidłowe pH w pochwie, zmniejszamy ryzyko wystąpienia tam infekcji. Dlatego warto aplikować sobie...
CZYTAJ
Infekcje intymne to problem, z którym spotkała się niemal każda kobieta. Szczególna podatność na tego...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia