ZWYCIĘZCA RANKINGU
ZAUFANE OPINIE CENEO
ISTNIEJEMY NA RYNKU
JUŻ OD 27 LAT
REALIZUJEMY DOSTAWY
POZA GRANICĘ POLSKI
Zrealizowaliśmy ponad
2 000 000 zamówień

Nawracająca grzybica pochwy – jak sobie z nią radzić?

Dolegliwości i choroby fiber_manual_record 2018-04-17
 Nawracająca grzybica pochwy – jak sobie z nią radzić? - Apteka internetowa Melissa

Naturalne środowisko pochwy charakteryzuje ogromna liczba bakterii, nazywanych mikroflorą lub środowiskiem pochwy. Odpowiadają one za jej kwasowe środowisko (pH). Zmiana tego poziomu, nawet krótkotrwała, może spowodować zaburzenie mikroflory, prowadząc do pojawienia się dolegliwości intymnych i powstania infekcji grzybiczej.

Zakażenie grzybicze pochwy

Zakażenie grzybicze sromu i pochwy, czyli tzw. kandydoza, objawia się świądem, pieczeniem, zaczerwienieniem i rozpulchnieniem śluzówek oraz obecnością zwykle białawej, grudkowatej wydzieliny. Szacuje się, że około 50% kobiet w wieku rozrodczym przechodziło kandydozę pochwy i sromu co najmniej raz, a około 10% cierpi na nawracające infekcje grzybicze.

U zdrowej kobiety wydzielina z pochwy nie ma zapachu, jest przejrzysta lub delikatnie biaława – co zależy od fazy cyklu. Gdy pojawia się infekcja o charakterze grzybiczym, wydzielina zmienia się w białą, przybiera postać grudek i wyraźnie czuć zapach drożdży. Upławom towarzyszy też pieczenie, swędzenie oraz uczucie suchości. Dolegliwości te są szczególnie nasilone po stosunku, jak również w drugiej połowie cyklu. Warto pamiętać, że każdą infekcję należy skonsultować z lekarzem. Zdarza się bowiem, że infekcja nie daje widocznych objawów lub przechodzi w stan utajony, co może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia kobiety.

Sprawdzone sposoby na infekcję

Aby ustrzec się nawracających infekcji grzybiczych, warto pamiętać o stosowaniu odpowiedniej diety – podwyższony poziom cukru oraz brak witamin, szczególnie z grupy B, to jedne z przyczyn infekcji intymnych. Ponadto, należy zadbać o zażywanie probiotyków w trakcie antybiotykoterapii oraz o ograniczenie stresu, który osłabia układ odpornościowy.


Niezbędna jest również prawidłowa higiena okolic intymnych – zbyt częste podmywanie się czy irygacje pochwy osłabiają śluzówkę pochwy, co stanowi łatwą pożywkę dla grzybów. Inaczej jednak postępować należy w trakcie miesiączki, kiedy to podmywanie się wodą kilka razy w ciągu dnia jest wskazane, aby uniknąć infekcji.


Na infekcje grzybicze narażona jest każda kobieta, niezależnie od wieku, dlatego już przy pierwszych objawach infekcji o charakterze grzybiczym konieczna jest szybka reakcja. Warto wówczas zastosować preparat, który zapobiegnie rozwojowi dolegliwości, np. globulki dopochwowe Albivag®: https://www.apteka-melissa.pl/produkt/albivag-globulki-dopochwowe-10-szt,27512.html. Wchodzący w jego skład kwas borny odtwarza kwasowe środowisko pochwy, dzięki czemu zapobiega namnażaniu się patogenów. Z kolei kwas hialuronowy działa nawilżająco i ochronnie na śluzówkę pochwy, a witamina E i olej ryżowy dodatkowo wykazują silne właściwości antyoksydacyjne. Dzięki bogatemu składowi, preparat ten rekomendowany jest jako terapia wspomagająca przy nawracającej kandydozie pochwy i sromu.

Zdjęcie autora
mgr farm. Izabela Kurowska
Od zawsze byłam zainteresowana tematyką zdrowia, farmacji i dietetyki. Postaram się w możliwie najbardziej przystępny sposób przekazać Państwu swoją wiedzę.