Legalna apteka
2021-02-22
Porady

Nebulizacja u dzieci i dorosłych – czy warto stosować tę metodę terapii?

Z dużym prawdopodobieństwem każdy rodzic, prędzej czy później, spotka się z koniecznością zakupu nebulizatora. Z czego to wynika? Lekarze, głównie pediatrzy, najczęściej rekomendują terapię właśnie z użyciem nebulizatora - zwłaszcza w przypadku pojawienia się objawów infekcji górnych dróg oddechowych. Warto wiedzieć, na czym polega zabieg z wykorzystaniem takiego sprzętu oraz jakie korzyści ze sobą niesie względem klasycznej farmakoterapii.

 Nebulizacja a inhalacja - czym się różnią? Sprawdź!
Spis treści

Jak działa nebulizator i dlaczego warto go używać?

Z medycznego punktu widzenia, nebulizacja jest zabiegiem, który przyspiesza działanie preparatu leczniczego. Dzieje się tak dlatego, że nebulizator rozdrabnia lek na mikrocząsteczki, dzięki czemu mogą precyzyjniej docierać wgłąb układu oddechowego. Cząsteczki leku docierają do obszaru chorobowego niemal natychmiast — leczenie trwa więc krócej.


Nebulizacja działa kompleksowo – jednym urządzeniem (w połączeniu z odpowiednim lekiem) można leczyć choroby i dolegliwości górnych i dolnych dróg oddechowych a także działać profilaktycznie. Ponadto jest to łatwy i wygodny sposób terapii – w zależności od wybranego rodzaju urządzenia do nebulizacji, zabieg możesz wykonać niemal w każdym miejscu – w domu, na spacerze, w czasie wakacji.


Nebulizatory działają miejscowo – podawane leki docierają do konkretnego miejsca, przez co zmniejsza się ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, dużo częściej występujących podczas terapii lekowej doustnej lub dożylnej.


Nebulizacja jest dużą wygodą w przypadku chorób dróg oddechowych u dzieci. Dlaczego? Przemawiają za tym szybkość i łatwość podania substancji leczniczej. Małe dzieci można nebulizować w wygodnej pozycji lub podczas snu. Zdarza się, że dziecko nie chce współpracować podczas standardowego leczenia – nie chce przyjmować leków ze względu na ich wielkość i smak. Nebulizacja jest w tym przypadku dobrą alternatywą – sam zabieg może być dla dziecka zabawą – umożliwiają to kolorowe nebulizatory o fantazyjnych kształtach.


Jaki nebulizator wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele modeli nebulizatorów. Można sklasyfikować 3 ich rodzaje:

  • Nebulizator pneumatyczny – to najbardziej klasyczny model tego rodzaju urządzeń, lek zamienia się w aerozol dzięki specjalnej dyszy ze sprężonym powietrzem.
  • Nebulizator siateczkowy/meshowy – aerozol powstaje dzięki wibrującej membranie, przez którą lek przedostaje się poprzez mikroskopijne otwory.
  • Nebulizator ultradźwiękowy – lek zamieniany jest w aerozol dzięki głowicy wytwarzającej falę akustyczną.

Coraz większą popularnością cieszą się nebulizatory siateczkowe, których główną zaletą są niewielkie rozmiary, kompaktowość i możliwość zabrania urządzenia wszędzie, gdzie jest to potrzebne. Nebulizator NebuCare od Helpmedi jest przykładem takiego urządzenia – w zestawie znajdują się 2 maseczki, dzięki czemu nebulizacja przy dwójce dzieci jest prostsza. Urządzenie nadaje się również do terapii chorób dróg oddechowych u osób dorosłych.


O czym warto pamiętać przy stosowaniu nebulizatora?

Najważniejsze, o czym należy bezwzględnie pamiętać, to to, by nie stosować do nebulizacji olejków eterycznych ani ziołowych naparów. W przypadku olejków, substancje te nebulizator rozdrabnia na bardzo małe cząstki, które po dotarciu do oskrzeli mogą spowodować ich skurcz. Dla dziecka może mieć to bardzo negatywne konsekwencje. Z kolei zioła zawierają olejki eteryczne oraz drobne pyłki (których nebulizator nie rozdrobni), a te nie powinny trafiać w głąb płuc.


Nebulizacja jest popularną metodą terapii chorób górnych i dolnych dróg oddechowych. Mając na uwadze szybkość działania substancji lekowej podanej w ten sposób, warto rozważyć zakup nebulizatora już teraz, by być przygotowanym w przypadku wystąpienia choroby.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Inhalacja to naprawdę stary sposób na radzenie sobie z infekcjami układu oddechowego. Zalany wrzątkiem koszyczek...
CZYTAJ
Dzieci bardzo często chorują na infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych. W leczeniu tych infekcji...
CZYTAJ
Nebulizacja jest doskonałym sposobem leczenia infekcji górnych i dolnych dróg oddechowych, szczególnie u dzieci. Zapewnia...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia