Legalna apteka
2017-08-08
Porady

Nie daj się boreliozie! Objawy i leczenie boreliozy

Choć z każdym sezonem letnim staramy się chronić przed ukąszeniami owadów, mimo to atakują nas komary, osy, meszki i kleszcze. Zdecydowanie najgroźniejszymi z nich są właśnie kleszcze, bowiem coraz większa ich ilość jest nosicielami boreliozy. Borelioza należy do chorób przewlekłych i może doprowadzić nawet do śmierci. Do zarażenia boreliozą dochodzi na skutek ukąszenia przez kleszcza, który jest jej nosicielem.

 Nie daj się boreliozie! Objawy i leczenie boreliozy - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Jak rozpoznać boreliozę?

Pierwsze objawy boreliozy są widoczne na skórze w ciągu jednego do trzech tygodni od ukąszenia. Po ukąszeniu kleszcza na skórze pojawia się charakterystyczny rumień jaśniejszy od środka. Może wystąpić również rumień wędrujący, czyli lekko wypukłe, ciepłe i bolesne przy dotykaniu go zaczerwienienie o średnicy nawet kilkunastu centymetrów. Zazwyczaj występuje on u 30% zarażonych boreliozą dorosłych oraz 10% dzieci.


W tej fazie choroby mogą wystąpić objawy grypopodobne: gorsze samopoczucie, stan podgorączkowy, gorączka. Typowym objawem boreliozy jest również pseudochłoniak boreliozowy, niebolesny naciek zapalny, który pojawia się w miejscu ukąszenia przez kleszcza. Przede wszystkim może on wystąpić na płatku ucha, sutku lub mosznie. W przypadku nie podania antybiotyków, borelioza przechodzi w fazę rozsianą. Przez kolejne 2 tygodnie do kilku miesięcy zaczynają pojawiać się objawy wtórne, do których zaliczają się:

 • zapalenia stawów,

 • zaburzenia neurologiczne

 • zaburzenia kardiologiczne.


Po około roku borelioza przechodzi w fazę przewlekłą, w czasie której lista objawów choroby znacznie się wydłuża. Do głównych zaliczają się:

 • gorączka,

 • dreszcze

 • bóle głowy,

 • ból gardła,

 • ból stawów,

 • tiki mięśni,

 • sztywność stawów,

 • podwójne widzenie,

 • paraliż mięśni twarzy,

 • zawroty głowy,

 • problemy z mówieniem

 • problemy z orientacją przestrzenną.


Odmianą boreliozy, która atakuje układ nerwowy, jest neuroborelioza, występująca u 15-40% zarażonych. Jej objawy mogą wystąpić nawet na wiele lat po ukąszeniu i narastają z czasem. Jest to główną przyczyną trudności w rozpoznaniu choroby oraz późniejszego leczenia.

Leczenie i profilaktyka boreliozy

Kluczowe w leczeniu boreliozy jest szybkie zdiagnozowanie i wdrożenie leczenia. Chorobę tę powodują bakterie, zatem odpowiednie w jej leczeniu są antybiotyki. Wczesna diagnoza boreliozy daje nawet 90% szans na wyleczenie, natomiast jej postaci przewlekłe pozostawiają w organizmie trwałe zmiany, a wyleczenie jest problematyczne. Jednak najważniejszym krokiem jest natychmiastowe usunięcie kleszcza, a także dobór odpowiedniego obuwia oraz odzieży, przebywając w miejscach, gdzie bytują kleszcze.


Dodatkowo, w internetowej Aptece Melissa znajdziesz bogatą ofertę produktów chroniących przed ukąszeniami owadów oraz łagodzących skutki tych ukąszeń: https://www.apteka-melissa.pl/kategoria/ukaszenia-owadow,804.html. Wśród nich dostępne są żele, spraye, olejki, moskitiery, plastry, kremy, a nawet lasso do usuwania kleszczy. Preparaty te zwiększają poczucie bezpieczeństwa i pomagają chronić przed negatywnymi skutkami ukąszeń, w tym zarażeniu boreliozą.

Przeczytaj także:
Jak bezpiecznie usunąć kleszcza,   Test na boleriozę,   Jak uchronić się przed kleszczami,   Szczepienia na choroby odkleszczowe,   Choroby odkleszczoweZdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
W miesiącach kwiecień – maj oraz sierpień – wrzesień, należy wykazać się szczególną ostrożnością jeśli...
CZYTAJ
Sezon letni jest czasem, kiedy odnotowuje się najwięcej przypadków boreliozy. Infekcja wywołana przez krętki Borrelia...
CZYTAJ
Od wielu lat bardzo dużo słyszy się o kleszczach – o tym, że są one...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia