Nie daj się boreliozie! Objawy i leczenie boreliozy

Porady fiber_manual_record 2017-08-08

Choć z każdym sezonem letnim staramy się chronić przed ukąszeniami owadów, mimo to atakują nas komary, osy, meszki i kleszcze. Zdecydowanie najgroźniejszymi z nich są właśnie kleszcze, bowiem coraz większa ich ilość jest nosicielami boreliozy. Borelioza należy do chorób przewlekłych i może doprowadzić nawet do śmierci. Do zarażenia boreliozą dochodzi na skutek ukąszenia przez kleszcza, który jest jej nosicielem.

 Nie daj się boreliozie! Objawy i leczenie boreliozy - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Jak rozpoznać boreliozę?

Pierwsze objawy boreliozy są widoczne na skórze w ciągu jednego do trzech tygodni od ukąszenia. Po ukąszeniu kleszcza na skórze pojawia się charakterystyczny rumień jaśniejszy od środka. Może wystąpić również rumień wędrujący, czyli lekko wypukłe, ciepłe i bolesne przy dotykaniu go zaczerwienienie o średnicy nawet kilkunastu centymetrów. Zazwyczaj występuje on u 30% zarażonych boreliozą dorosłych oraz 10% dzieci.


W tej fazie choroby mogą wystąpić objawy grypopodobne: gorsze samopoczucie, stan podgorączkowy, gorączka. Typowym objawem boreliozy jest również pseudochłoniak boreliozowy, niebolesny naciek zapalny, który pojawia się w miejscu ukąszenia przez kleszcza. Przede wszystkim może on wystąpić na płatku ucha, sutku lub mosznie. W przypadku nie podania antybiotyków, borelioza przechodzi w fazę rozsianą. Przez kolejne 2 tygodnie do kilku miesięcy zaczynają pojawiać się objawy wtórne, do których zaliczają się:

 • zapalenia stawów,

 • zaburzenia neurologiczne

 • zaburzenia kardiologiczne.


Po około roku borelioza przechodzi w fazę przewlekłą, w czasie której lista objawów choroby znacznie się wydłuża. Do głównych zaliczają się:

 • gorączka,

 • dreszcze

 • bóle głowy,

 • ból gardła,

 • ból stawów,

 • tiki mięśni,

 • sztywność stawów,

 • podwójne widzenie,

 • paraliż mięśni twarzy,

 • zawroty głowy,

 • problemy z mówieniem

 • problemy z orientacją przestrzenną.


Odmianą boreliozy, która atakuje układ nerwowy, jest neuroborelioza, występująca u 15-40% zarażonych. Jej objawy mogą wystąpić nawet na wiele lat po ukąszeniu i narastają z czasem. Jest to główną przyczyną trudności w rozpoznaniu choroby oraz późniejszego leczenia.

Leczenie i profilaktyka boreliozy

Kluczowe w leczeniu boreliozy jest szybkie zdiagnozowanie i wdrożenie leczenia. Chorobę tę powodują bakterie, zatem odpowiednie w jej leczeniu są antybiotyki. Wczesna diagnoza boreliozy daje nawet 90% szans na wyleczenie, natomiast jej postaci przewlekłe pozostawiają w organizmie trwałe zmiany, a wyleczenie jest problematyczne. Jednak najważniejszym krokiem jest natychmiastowe usunięcie kleszcza, a także dobór odpowiedniego obuwia oraz odzieży, przebywając w miejscach, gdzie bytują kleszcze.


Dodatkowo, w internetowej Aptece Melissa znajdziesz bogatą ofertę produktów chroniących przed ukąszeniami owadów oraz łagodzących skutki tych ukąszeń: https://www.apteka-melissa.pl/kategoria/ukaszenia-owadow,804.html. Wśród nich dostępne są żele, spraye, olejki, moskitiery, plastry, kremy, a nawet lasso do usuwania kleszczy. Preparaty te zwiększają poczucie bezpieczeństwa i pomagają chronić przed negatywnymi skutkami ukąszeń, w tym zarażeniu boreliozą.

Przeczytaj także:
Jak bezpiecznie usunąć kleszcza,   Test na boleriozę,   Jak uchronić się przed kleszczami,   Szczepienia na choroby odkleszczowe,   Choroby odkleszczoweZdjęcie autora
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy

2016-04-28

Wraz z wiosną budzą się... kleszcze
W miesiącach kwiecień – maj oraz sierpień – wrzesień, należy wykazać się szczególną ostrożnością jeśli...

2018-06-08

Test na boreliozę – czego możesz nie zauważyć po ukąszeniu kleszcza?
Sezon letni jest czasem, kiedy odnotowuje się najwięcej przypadków boreliozy. Infekcja wywołana przez krętki Borrelia...

2019-07-03

Kleszcze - czy jest się czego bać i jak się przed nimi uchronić?
Od wielu lat bardzo dużo słyszy się o kleszczach – o tym, że są one...