2017-10-11
Dolegliwości i choroby

Nie ignoruj krwawiących dziąseł!

Krwawienie dziąseł to częsta dolegliwość, która nasila się podczas mycia zębów oraz gryzienia twardych pokarmów. Choć najczęściej za jej przyczynę uważa się niewłaściwą higienę jamy ustnej, powodów może być więcej. Dowiedz się, dlaczego nie warto bagatelizować problemu krwawiących dziąseł.

 Nie ignoruj krwawiących dziąseł! - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Przyczyny krwawiących dziąseł

Powodem, dla którego dziąsła krwawią, może być niedobór żelaza, spowodowany niewłaściwym odżywianiem, ale też wytwarzaniem przez organizm zbyt małej ilości płytek krwi, zaburzeniami krzepnięcia, krwawieniami wewnętrznymi, a nawet cukrzycą, nadczynnością tarczycy, chorobami krwi, przewlekłym stresem. Najczęściej jednak wynikają one z chorób dziąseł, przyzębia i niewłaściwej higieny jamy ustnej. Jama ustna jest miejscem, gdzie nieustannie bytują różnego rodzaju bakterie. Łącząc się ze śliną, tworzą płytkę nazębną, która szkodzi nie tylko zębom, ale i dziąsłom. Niedokładne czyszczenie zębów w pierwszej kolejności objawia się zapaleniem dziąseł, a następnie paradontozą.

Uważaj na niedobór witamin!

Krwawienie dziąseł może też wynikać z niedoboru witamin, szczególnie C oraz K. Witaminy C brakuje zazwyczaj w przypadku niespożywania wystarczającej ilości warzyw i owoców w diecie. Z kolei niedobór witaminy K wynika z wyjałowienia organizmu lub długotrwałej terapii antybiotykami. Na szczęście problem ten jest łatwy do wyeliminowania poprzez zmianę nawyków żywieniowych i zjadanie większej ilości pokarmów pochodzenia roślinnego. Bez względu na przyczynę, krwawienie dziąseł wymaga konsultacji lekarskiej.

Pierwsze objawy krwawiących dziąseł

Zbyt twarda szczoteczka lub duży napór na zęby podczas szczotkowania mogą spowodować krwawienie dziąseł. Oprócz bólu, może towarzyszyć mu także nieprzyjemny zapach, nadwrażliwość na ciepło i zimno, obniżenie linii dziąseł, a w zaawansowanym stadium nawet wydzielina ropna.

Leczenie krwawiących dziąseł

Kluczowa w leczeniu krwawiących dziąseł jest częsta higiena jamy ustnej. Już nawet po 4 godzinach od szczotkowania na zębach może zacząć się gromadzić płytka bakteryjna. Jeśli nie zostanie w porę usunięta, może powodować pogłębienie stanu zapalnego na dziąsłach. Do higieny jamy ustnej należy wybierać miękką szczoteczkę, która podczas częstego szczotkowania nie podrażni dziąseł. Trudno dostępne miejsca należy oczyszczać za pomocą nici dentystycznej. Niezwykle ważny jest również dobór odpowiedniej pasty do zębów, powinna zawierać fluor oraz substancje przeciwzapalne i bakteriobójcze. Z kolei do płukania jamy ustnej warto wybrać napary ziołowe, m.in.: z szałwii, rumianku czy nagietka lub specjalne płyny stomatologiczne o działaniu przeciwzapalnym i bakteriobójczym.


Jako uzupełnienie kuracji, warto skorzystać z żeli, które świetnie sprawdzają się w przypadku krwawiących dziąseł. Żele do pielęgnacji jamy ustnej łagodzą uciążliwe i bolesne dolegliwości związane z krwawieniem dziąseł. Ich specjalne formuły powodują łagodzenie stanów zapalnych, owrzodzeń, krwawienia i obrzęków oraz zapobiegają rozwojowi bakterii oraz nawrotom dolegliwości. W internetowej Aptece Melissa znajdziesz szeroki wybór żeli do jamy ustnej, które pomogą Ci w pielęgnacji krwawiących dziąseł: https://www.apteka-melissa.pl/kategoria/zele,520.html.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Ból dziąseł u dzieci zazwyczaj związany jest z ząbkowaniem. Ulgę w bólu mogą przynieść: masaż...
CZYTAJ
Kłopoty zdrowotne w jamie ustnej bywają szczególnie dokuczliwe, gdyż dają znać o sobie niemalże...
CZYTAJ
Regularne dbanie o higienę jamy ustnej przekłada się nie tylko na zdrowie zębów i dziąseł,...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia