2021-06-24
Suplementacja

Niedobór magnezu. Jak się przed nim chronić?

Odczuwasz drżenie mięśni? Zmagasz się ze zmęczeniem i osłabieniem? Cierpisz na bezsenność i bóle głowy? Przyczyną takich dolegliwości może być niedobór magnezu. Sprawdź, z czego może wynikać niedostateczna ilość tego mikroelementu i dowiedz się, jak temu przeciwdziałać.


Magnez odgrywa ważną rolę w organizmie człowieka – jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania. Uczestniczy w wielu istotnych procesach, np. produkcji energii, syntezie białek czy glikolizie. Ponadto wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego, nerwowego i kostnego.

 Niedobór magnezu
Spis treści

Niedobór magnezu – przyczyny

Różne są przyczyny niedoboru magnezu. Główną rolę odgrywa przede wszystkim nieprawidłowo zbilansowana dieta (np. spożywanie wysoko przetworzonych lub pozbawionych magnezu produktów) oraz czynniki powodujące wypłukiwanie tego pierwiastka z organizmu (np. nadmiar kawy, czarnej herbaty, alkoholu).


Można również zaobserwować stan przewlekłego niedoboru magnezu, który wiąże się z występowaniem wielu chorób, takich jak np. nadciśnienie, osteoporoza, choroba wieńcowa, cukrzyca[1] .


Po czym rozpoznać niedobór magnezu?

Niedostateczna ilość magnezu w organizmie daje dość typowe objawy. Zalicza się do nich między innymi: 

 • ogólne zmęczenie i osłabienie
 • zaburzenia czucia 
 • osłabienia mięśni 
 • zaburzenia koncentracji
 • zaburzenia rytmu serca (nieprawidłowości widoczne są w badaniu EKG).

Ponadto niedobór magnezu może prowadzić do występowania drżenia i skurczów mięśni. Zdaniem naukowców objawy te wynikają z większego przepływu wapnia do komórek nerwowych, czego konsekwencją jest nadmierne pobudzenie nerwów mięśniowych[2] .


Warto przy tym podkreślić, że ilość magnezu w organizmie wahająca się w granicach 0,5–0,7 mmol/l może nie dawać żadnych sygnałów lub objawiać się dość łagodnie. Natomiast symptomy stają się wyraźniejsze wówczas, gdy stężenie tego mikroelementu spada poniżej 0,5 mmol/l.


Czym grozi niedobór magnezu?

Chwilowy niedobór magnezu nie skutkuje poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Jednak długotrwałe obniżone stężenie tego pierwiastka może między innymi: 

 • zwiększać ryzyko osteoporozy[3] 
 • skutkować osłabieniem mięśni 
 • przyczynić się do wzrostu ciśnienia krwi[4] .

Wiele badań naukowych stanowi potwierdzenie zależności między niedostatecznym spożyciem magnezu a większym ryzykiem wielu chorób, np. nadciśnienia, choroby wieńcowej, choroby niedokrwiennej serca, zespołu metabolicznego[5] .


W razie wystąpienia niepokojących objawów warto zatem oznaczyć poziom magnezu we krwi. Pozwoli to podjąć dalsze działania w celu zapobiegania poważnym i uciążliwym dolegliwościom.


Dieta i suplementacja – sposób na uniknięcie niedoboru magnezu

W związku z tym, że niedobór magnezu najczęściej wynika z nieprawidłowo zbilansowanej diety, podstawą działań prewencyjnych jest zdrowe odżywianie.


Codzienny jadłospis powinien obfitować w produkty spożywcze, które są bogatym źródłem tego pierwiastka. Szczególne znaczenie mają między innymi: 

 • zielone warzywa liściaste (np. szpinak, natka pietruszki, seler naciowy) 
 • owoce (np. banany) 
 • woda wysokozmineralizowana
 • orzechy i nasiona 
 • tłuste ryby 
 • rośliny strączkowe 
 • produkty zbożowe (np. brązowy ryż, kasze, otręby, pełnoziarnista mąka) 
 • nabiał  prawdziwe kakao.

Należy przy tym ograniczyć między innymi spożycie cukru, który – jak pokazują badania naukowe – może obniżać poziom magnezu. Okazuje się, że do strawienia sacharozy obecnej np. w napojach czy słodyczach potrzeba aż 54 cząsteczek tego mikroskładnika[6] .


Wsparciem codziennej diety może okazać się suplementacja przy niedoborze magnezu. Można zatem sięgać po preparaty dostępne w aptekach, które zawierają odpowiednie ilości tego pierwiastka – zgodnie z zapotrzebowaniem organizmu. Warto jednak wcześniej oznaczyć poziom magnezu we krwi i wynik skonsultować z lekarzem. Dlaczego to ważne? Nadmiar pierwiastka, podobnie jak niedobór, może mieć także negatywne skutki.


Bibliografia:

 1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1855626/
 2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/2436546/
 3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23912329/
 4. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17145221/
 5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5852744/
 6. https://www.doppelherz.pl/wiedza-i-porady/zrodlamagnezu/
Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Nerwowość, zmęczenie, skurcze mięśni… Brzmi znajomo, prawda? To wszystko może wynikać z niedoboru magnezu w...
CZYTAJ
Nieprzyjemne skurcze łydek są najczęściej zmorą sportowców i kobiet w ciąży. Jednak w przypadku niedoboru...
CZYTAJ
Magnez to jeden z najważniejszych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu pierwiastków. Jego niedobory najczęściej dotykają osoby...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia