• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 59 zł* Sprawdź!
 • Skorzystaj z wyszukiwarki
Legalna apteka
2022-03-29
Suplementacja

Niedobór witaminy D. Jak się objawia?

Chociaż synteza witaminy D zachodzi przez skórę pod wpływem promieni słonecznych, jej niedobór stanowi powszechny problem osób dorosłych i dzieci. Niewystarczająca ilość tego cennego składnika może mieć poważne konsekwencje zdrowotne.


Sprawdź, po czym rozpoznać niedobór witaminy D. Statystyki pokazują, że nawet 90% Polaków może zmagać się z niedoborem witaminy D. Wynika to nie tylko z niedostatecznej ekspozycji na słońce, ale również ze współistnieniem m.in. chorób cywilizacyjnych.

 Niedobór witaminy D
Spis treści

Poziom witaminy D – obowiązujące normy

Za najlepszy wskaźnik poziomu witaminy D w organizmie uważa się stężenie kalcydiolu tj. 25(OH)D. Zgodnie z obowiązującymi normami, za wartości optymalne uznaje się:

 • stężenie suboptymalne >20–30 ng/ml,
 • stężenie optymalne >30–50 ng/ml.

Natomiast za niepokojące uważa się:

 • znaczny niedobór >10–20 ng/ml,
 • ciężki niedobór 0-10 ng/ml.

Niedobór witaminy D – kogo dotyczy?

Powszechnie uważa się, że wystarczy zaledwie 15-20 minutowa ekspozycja skóry na promieniowanie słoneczne, aby zaspokoić zapotrzebowanie organizmu na witaminę D. Oznacza to, że na niedostateczną ilość tego składnika narażone są przede wszystkim osoby nieprzebywające na słońcu oraz stosujące kremy z wysokim filtrem przeciwsłonecznym.


Okazuje się jednak, że do grupy szczególnie zagrożonych niedoborem witaminy D należą osoby z chorobami:

 • cywilizacyjnymi, np. cukrzycą typu 2, zespołem metabolicznym, hipercholesterolemią i innymi zaburzeniami gospodarki lipidowej,
 • autoimmunologicznymi, np. reumatoidalnym zapaleniem stawów, Hashimoto,
 • układu sercowo-naczyniowego, np. chorobą niedokrwienną serca,
 • alergicznymi, np. atopowym zapaleniem skóry.

Większe ryzyko niedoboru witaminy D dotyczy również osób z chorobami nerek i wątroby, zaburzeniami wchłaniania i trawienia, a także przyjmujących leki przeciwdrgawkowe, steroidowe, z ketokonazolem.

Po czym rozpoznać niedobór witaminy D?

Niedobór witaminy D nie daje charakterystycznych objawów, jak ma to miejsce w przypadku niedostatecznej ilości magnezu czy potasu. Konsekwencje deficytu tego składnika mają związek m.in. ze:

 • zwiększonym ryzykiem złamań osteoporotycznych,
 • krzywicą u dzieci,
 • zmniejszoną mineralizacją kości.

Niedobór może także prowadzić do obniżenia odporności, zaburzeń ze strony funkcjonowania układu nerwowego, dolegliwości bólowych ze strony układu kostno-stawowego. Ponadto może przyczynić się do rozwoju nadciśnienia i powodować zaburzenia płodności u kobiet i mężczyzn.


Warto przy tym mieć świadomość, że niedobór witaminy D może dawać wiele niepozornych objawów. Zalicza się do nich m.in.:

 • wysypki skórne,
 • swędzenie skóry,
 • męczliwość mięśni,
 • ogólne zmęczenie.

Coraz częściej mówi się o zaburzeniach samopoczucia i stanach depresyjnych w kontekście niedoboru witaminy D3. Ma to związek z jej uczestnictwem w syntezie hormonów wpływających na nastrój tj. dopaminy i serotoniny.

Jak nie dopuścić do niedoboru witaminy D?

Prawidłowo skomponowana dieta to nie wszystko, aby nie dopuścić do niedoboru witaminy D. Dlaczego? Produkty spożywcze zawierają niewielką ilość tego składnika, która nie jest w stanie pokryć w 100% dziennego zapotrzebowania. Aby tak się stało, każdego dnia trzeba byłoby wypijać kilkanaście litrów mleka, spożywać kilkadziesiąt jajek czy zajadać się kilogramami ryb. Jest to nie tylko trudne do osiągnięcia, ale przede wszystkim nie do końca zdrowe. Koniecznością jest zatem suplementacja – stosowanie preparatów zawierających witaminę D3. Na rynku farmaceutycznym znajdziesz szeroki wybór suplementów diety oraz leków, które różnią się:

 • ilością składnika aktywnego,
 • obecnością dodatkowych witamin i składników mineralnych,
 • formą,
 • przeznaczeniem.

Warto zatem zapoznać się z asortymentem i wybrać taki preparat z witaminą D3, który będzie odpowiedni do wieku i potrzeb organizmu.

Pamiętaj! Leki i suplementy diety należy przyjmować zgodnie z zaleceniami producenta. Nadmierna ilość witaminy D także ma swoje skutki zdrowotne.

Jeśli nie wiesz, jaki preparat wybrać, warto skonsultować się z farmaceutą przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Suplementacja witaminy D rekomendowana jest szczególnie w okresie jesienno-zimowym, od października do kwietnia. Wówczas, ze...
CZYTAJ
Witamina słońca, czyli inaczej witamina D, jest jedną z najważniejszych dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu....
CZYTAJ
Witamina D jest niezwykle ważna dla organizmu dziecka – zarówno dla jego wzrostu, rozwoju jak...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia