• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 59 zł* Sprawdź!
 • Skorzystaj z wyszukiwarki
Legalna apteka
2023-07-05
Porady

Niedobory witamin z grupy B, jaki mają wpływ układ nerwowy?

Witaminy z grupy B to grupa ośmiu rozpuszczalnych w wodzie witamin, które odgrywają kluczową rolę w wielu ważnych funkcjach naszego organizmu. Witaminy z grupy B między innymi wpływają na funkcjonowanie układu nerwowego, wspierają utrzymanie zdrowego serca oraz pomagają w produkcji czerwonych krwinek. Organizm ludzki nie jest w stanie samodzielnie produkować większości z tych witamin, dlatego muszą być one dostarczane wraz z pożywieniem lub w formie suplementów.

 Typowe objawy niedoborów witamin z grupy B
Spis treści

Znaczenie witamin z grupy B dla zdrowia

Witaminy z grupy B odgrywają kluczową rolę w wielu istotnych funkcjach organizmu, między innymi w produkcji energii czy naprawie komórek. Witaminy z grupy B wspierają także układ nerwowy, sercowo- naczyniowy, immunologiczny oraz pomagają utrzymać zdrową skórę i włosy.

 • Witaminy B, w szczególności B1, B2, B3, B5 i B7, są niezbędne do procesów metabolicznych prowadzących do produkcji energii z pożywienia.
 • Witaminy B9 (kwas foliowy) i B12 (kobalamina) są kluczowe dla tworzenia nowych komórek ciała, w tym czerwonych krwinek. Są one również ważne dla naprawy uszkodzonych komórek i utrzymania zdrowia DNA.
 • Witaminy B1, B3, B6 i B12 są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Wpływają na produkcję neurotransmiterów, substancji chemicznych, które przekazują sygnały między komórkami nerwowymi.
 • Witamina B1 jest ważna dla zdrowia serca, a B6, B9 i B12 pomagają regulować poziom homocysteiny, aminokwasu, którego wysokie stężenie w krwi jest czynnikiem ryzyka chorób serca.
 • Witaminy B3, B5 i B7 pomagają utrzymać zdrową skórę i włosy.
 • Witamina B6 jest szczególnie ważna dla zdrowego układu immunologicznego i neurologicznego.
 • Witamina B9 (kwas foliowy) jest kluczowa dla prawidłowego rozwoju mózgu i kręgosłupa podczas rozwoju płodowego.

Ze względu na te różnorodne role, utrzymanie prawidłowego poziomu witamin z grupy B jest istotne dla ogólnego zdrowia. Niedobory tych witamin mogą prowadzić do szeregu problemów zdrowotnych, w tym anemii, zmęczenia, osłabienia mięśni, problemów z pamięcią i skupieniem oraz problemów z układem nerwowym.

Typowe objawy niedoborów witamin z grupy B

Objawy niedoboru witamin z grupy B zależą od specyficznej witaminy, której organizmowi brakuje.

 • Objawy niedoboru witaminy B1 (tiamina) mogą obejmować utratę apetytu, zmęczenie, uczucie drętwienia lub mrowienia w kończynach, utratę pamięci i dezorientację.
 • Objawy niedoboru witaminy B2 (ryboflawina) to między innymi: zapalenie skóry, sucha i łuszcząca się skóra, pęknięcia w kącikach ust i nadwrażliwość na światło.
 • Niedobór witaminy B3 może prowadzić do stanu znanego jako pellagra, który powoduje objawy takie jak dermatitis, biegunka, demencja i, w ciężkich przypadkach, śmierć.
 • Niedobór witaminy B5 (kwas pantotenowy) jest rzadki, ale może powodować objawy takie jak zmęczenie, bezsenność, depresję, drażliwość, wymioty, bóle brzucha i odrętwienie stóp.
 • Niedobór witaminy B6 (pirydoksyna) może prowadzić do objawów takich jak drętwienie i mrowienie, drgawki, depresja, bóle głowy i anemia.
 • Niedobór biotyny (witamina B7) może powodować objawy takie jak surowicze zapalenie skóry, łysienie i zapalenie języka.
 • Niedobór kwasu foliowego (kwas foliowy) może prowadzić do anemii, zmian skórnych, bólów brzucha, bólów głowy i zmęczenia.
 • Niedobór witaminy B12 (kobalamina) może prowadzić do objawów takich jak anemia, drętwienie i mrowienie w rękach i nogach, trudności z równowagą, zmęczenie, osłabienie, utrata apetytu i utrata masy ciała.

Przyczyny niedoborów witamin z grupy B

Najczęstszym powodem niedoboru witamin z grupy B jest niewłaściwa, uboga w mięso, jaja, owoce i warzywa dieta. Jednak do niedoborów prowadzić może także nadużywanie alkoholu, stosowanie niektórych leków, choroby przewodu pokarmowego upośledzające absorpcję składników odżywczych, a także ciąża.

 • Najważniejszym źródłem witamin z grupy B jest pożywienie. Niewystarczające spożycie produktów bogatych w te witaminy, takich jak mięso, jaja, ryby, nasiona, ziarna, owoce i warzywa, może prowadzić do ich niedoborów.
 • Choroby takie jak celiakia, choroba Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, czy resekcje jelit mogą prowadzić do upośledzenia absorpcji składników odżywczych, w tym witamin z grupy B.
 • Alkoholizm może prowadzić do niedoborów witamin z grupy B, ponieważ alkohol zakłóca ich absorpcję i magazynowanie w organizmie.
 • Niektóre leki mogą wpływać na absorpcję i metabolizm witamin z grupy B. Należą do nich niektóre antybiotyki, leki przeciwpadaczkowe, leki przeciwnowotworowe i leki przeciw refluksowi żołądkowo-przełykowemu.
 • Wraz z wiekiem organizm może mieć trudności z przyswajaniem niektórych witamin, w szczególności witaminy B12.
 • Kobiety w ciąży mogą mieć zwiększone zapotrzebowanie na witaminy z grupy B, zwłaszcza na kwas foliowy, aby zapewnić prawidłowy rozwój płodu.
 • Diety roślinne mogą prowadzić do niedoboru witaminy B12, która naturalnie występuje głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego.

W przypadku podejrzenia niedoboru witamin z grupy B, należy skontaktować się z lekarzem, który zleci odpowiednie badania i zasugeruje ewentualne zmiany w diecie lub suplementację.

Jak niedobory witamin B wpływają na układ nerwowy?

Witaminy z grupy B mają kluczowe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Niedobory tych witamin mogą prowadzić do szeregu problemów związanych z układem nerwowym.

 • Witamina B1 (Tiamina) odgrywa ważną rolę w metabolizmie glukozy, który jest kluczowy dla produkcji energii w komórkach nerwowych. Niedobór tiaminy może prowadzić do zaburzeń układu nerwowego, takich jak zaburzenia równowagi, utrata pamięci i dezorientacja.
 • Witamina B3 (Niacyna) jest ważna dla utrzymania zdrowia układu nerwowego. Jej niedobór może prowadzić do zaburzeń neurologicznych, takich jak demencja i objawy podobne do Parkinsona.
 • Witamina B6 (Pirydoksyna) jest niezbędna dla syntezy neurotransmiterów, które są kluczowe dla przekazywania informacji między komórkami nerwowymi. Niedobór B6 może prowadzić do depresji, zmian nastroju i zaburzeń pamięci.
 • Witamina B9 (Kwas foliowy) i B12 (Kobalamina) to witaminy kluczowe dla tworzenia mieliny, substancji, która izoluje i chroni neurony. Niedobory mogą prowadzić do zaburzeń układu nerwowego, takich jak drętwienie i mrowienie w kończynach, trudności z chodzeniem i zaburzenia pamięci.

Diagnostyka i leczenie niedoborów witamin z grupy B

Diagnostyka i leczenie niedoborów witamin z grupy B zależą od konkretnej witaminy oraz od objawów i stanu ogólnego zdrowia pacjenta.
Diagnostyka niedoborów witamin z grupy B zazwyczaj obejmuje ocenę objawów klinicznych oraz przeprowadzenie badań laboratoryjnych. Podczas oceny klinicznej lekarz będzie chciał dokładnie zrozumieć objawy pacjenta, jego historię zdrowia, dietę i styl życia. Dopyta o spożycie alkoholu, używanie leków i suplementów diety, a także o choroby przewodu pokarmowego, które mogłyby wpływać na absorpcję witamin. Po przeprowadzeniu wywiadu medycznego lekarz zleci badania krwi w celu określenia poziomu poszczególnych witamin z grupy B.
Najważniejszą częścią leczenia niedoborów są zmiany w diecie oraz suplementacja diety brakującą witaminą. Może to obejmować doustne suplementy lub, w niektórych przypadkach (np. niedobór witaminy B12), zastrzyki.

Niedobór witamin z grupy B można zazwyczaj skutecznie leczyć, ale ważne jest szybkie działanie, aby zapobiec długotrwałym problemom zdrowotnym.

Zapobieganie niedoborom witamin z grupy B: zdrowa dieta i suplementacja

Zapobieganie niedoborom witamin z grupy B, podobnie jak leczenie niedoborów, zwykle polega na zdrowej, zbilansowanej diecie i, w niektórych przypadkach, suplementacji.

 • Naturalnymi źródłami witamin z grupy B są: mięso, jaja, orzechy i ziarna oraz owoce i warzywa.
 • W pełnych ziarnach, mięsie, jajach, orzechach, nasionach i niektórych owocach i warzywach znaleźć można witamina B1 (Tiamina).
 • Źródłami riboflawiny (witaminy B2) są: mleko, jaja, mięso, zielone warzywa liściaste i pełne ziarna.
 • Witamina B3 (Niacyna) występuje w mięsie, rybach, drobiu, orzechach, ziarnach i zielonych warzywach liściastych.
 • W mięsie, pełnych ziarnach, brokułach i awokado znaleźć można witaminę B5 (kwas pantotenowy).
 • Pirydoksynę (witamina B6) dostarczymy spożywając mięso, ryby, drób, owoce (poza cytrusami), ziemniaki. 
 • W jajach, rybach, mięsie, nasionach, orzechach i niektórych warzywach znajdziemy witaminę B7 (biotynę).
 • Kwas foliowy (witamina B9) jest obecna w zielonych warzywach liściastych, owocach, orzechach, fasoli, grochu i pełnych ziarnach.
 • Kobalaminę (witaminę B12) można znaleźć głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego, takich jak mięso, ryby, drobiu i produkty mleczne.

Choć zdrowa dieta to najważniejszy aspekt zapobiegania niedoborom witamin z grupy B, w niektórych przypadkach może być zalecana suplementacja. Na przykład, weganom i wegetarianom często zaleca się suplementację witaminy B12, ponieważ naturalne źródła tej witaminy są głównie pochodzenia zwierzęcego. Podobnie, starszym osobom i osobom z niektórymi stanami zdrowia, takimi jak choroby przewodu pokarmowego, może być zalecana suplementacja witaminy B12 i innych witamin z grupy B. Ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem przed rozpoczęciem jakiejkolwiek suplementacji, ponieważ nadmiar niektórych witamin z grupy B może prowadzić do problemów zdrowotnych.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Łupież pstry (Pityriasis versicolor) to zakażenie skóry powodowane przez grzyby drożdżopodobne z rodzaju Malassezia. Łupież pstry...
CZYTAJ
W cukrzycy, nadmiar glukozy w krwi może uszkodzić małe naczynia krwionośne, które zasilały nerwy. W rezultacie...
CZYTAJ
Neuropatia to stan, w którym dochodzi do uszkodzenia jednego lub więcej nerwów, często prowadzący do utraty...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia