2023-05-11
Dolegliwości i choroby

Niepłodność. Jak ją zdiagnozować?

Niepłodność dotyka 10-15% populacji na świecie. Dlatego Światowa Organizacja Zdrowia zaliczyła to zaburzenie do grupy chorób cywilizacyjnych. Zmagają się z nim zarówno kobiety, jak i mężczyźni, w szerokim przedziale wiekowym. Na szczęście niepłodność można leczyć, a odpowiednia terapia u wielu par przyniosła pozytywne efekty. Jednak najpierw trzeba zdiagnozować ten problem. Dowiedz się, jak to zrobić.

 Przyczyny niepłodności – jakie występują najczęściej?
Spis treści

Niepłodność – kiedy należy rozpocząć diagnostykę?

O niepłodności mówi się, gdy kobieta nie może zajść w ciążę pomimo regularnego współżycia bez zabezpieczenia przez ściśle określony okres. Jest on zależny od wieku. I tak, u pań:

 • poniżej 35. roku życia jest to 12 miesięcy, 
 • powyżej 35. roku życia jest to 6 miesięcy.

Po upływie tego czasu należy wraz z partnerem (jeśli jest on obecny) zgłosić się do lekarza.

Nieco inaczej wygląda sytuacja u kobiet powyżej 40. roku życia. Jeśli jesteś w tym wieku i nie możesz zajść w ciążę, nie zwlekaj z rozpoczęciem diagnostyki – jak najszybciej udaj się do specjalisty.

Diagnoza niepłodności – od czego zacząć?

W diagnozowaniu niepłodności ważne jest, aby badaniom poddało się oboje partnerów, ponieważ „odpowiedzialność” za problemy z zajściem w ciążę może leżeć po obu stronach.


Jeśli jesteś kobietą i podejrzewasz u siebie niepłodność, zgłoś się do ginekologa, który specjalizuje się w leczeniu tego typu zaburzeń. Lekarz na początek przeprowadzi szczegółowy wywiad. Może zapytać o:

 • wiek Twój i partnera,
 • przebieg cykli w miesiączkowych,
 • intensywność pożycia seksualnego,
 • choroby zarówno Twoje i partnera, jak i najbliższej rodziny, 
 • liczbę partnerów seksualnych,
 • przebyte choroby, np. choroby przenoszone drogą płciową, choroby ogólnoustrojowe czy zapalenie przydatków lub jąder,
 • nawyki żywieniowe,
 • przyjmowane leki,
 • stosowane używki.

Kolejny krok to wykonanie USG dróg rodnych kobiety w celu ich oceny i wykluczenia fizjologicznych przeszkód w zapłodnieniu. Ponadto ginekolog może zlecić przeprowadzenie badań laboratoryjnych, aby sprawdzić ogólny stan zdrowia osób starających się o potomstwo.


Jeśli uzyskane wyniki będą niepokojące lekarz, może także skierować Ciebie i partnera do innych specjalistów, np. endokrynologa, androloga i urologa. Istotna na tym etapie może być także wizyta u psychologa czy seksuologa.

Endokrynolog – jak może pomóc w leczeniu niepłodności?

Endokrynolog zajmuje się zaburzeniami pracy układu hormonalnego. Jego pomoc jest nieoceniona podczas leczenia niepłodności, ponieważ nieprawidłowe stężenie hormonów płciowych stanowi częstą przyczynę problemów z zajściem w ciążę.

 • U kobiet może ono wywołać nieregularną owulację lub jej całkowity brak.
 • U mężczyzn niewłaściwy poziom hormonów płciowych może odpowiadać za małą ilość plemników w nasieniu lub ich niską żywotność.

Zaburzenia w pracy układu hormonalnego zazwyczaj leczy się farmakologicznie.

Androlog – jak wspiera walkę z niepłodnością?

Androlog to lekarz, który zajmuje się niepłodnością mężczyzn. Podczas wizyty specjalista przeprowadza wywiad oraz:

 • ocenia wygląd męskiej sylwetki,
 • sprawdza anatomię narządów płciowych,
 • może zlecić badanie nasienia lub badania genetyczne.

Z wizytą u androloga nie warto zwlekać, zwłaszcza jeśli okaże się, że partnerka jest zdrowa. Wyniki konsultacji mogą być punktem przełomowym w leczeniu niepłodności.

Psycholog i seksuolog – dlaczego ich pomoc jest ważna?

Wizyta u psychologa i seksuologa ma duże znaczenie dla walki z niepłodnością. Pamiętaj, że problemy z zajściem w ciążę mogą mieć również podłoże psychiczne. Wśród czynników mogących powodować blokadę fizjologiczną, są np.:

 • długotrwałe starania się o dziecko, które negatywnie wpływają na relację i generują dużo stresu,
 • strach przed porodem,
 • traumy z dzieciństwa.

Dlatego jeśli pod względem fizycznym wszystko jest w porządku, warto rozważyć wizytę u psychologa i seksuologa. Ci specjaliści pomogą ustalić bądź wykluczyć psychiczne przyczyny niepłodności.

Przyczyny niepłodności – jakie występują najczęściej?

Wśród najczęstszych czynników, które wpływają na tego typu zaburzenia u kobiet, można wymienić niedrożność jajowodów czy zaburzenia hormonalne. Z kolei u mężczyzn dolegliwości zazwyczaj wynikają ze złej jakości nasienia.


Jednocześnie pamiętaj, że nie zawsze jest możliwe ustalenie przyczyny niepłodności. W takich sytuacjach jest mowa o idiopatycznej niepłodności.


Diagnoza niepłodności wymaga wielokierunkowego działania i współpracy wielu specjalistów. Jednak wysiłek się opłaca – większość par po zakończeniu leczenia może cieszyć się urokami rodzicielstwa.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Obecność krwi w nasieniu (inaczej określana mianem hematospermii) to jeden z objawów, który może być...
CZYTAJ
Mimo że zaburzenia odżywiania są problemem o podłożu psychologicznym, dotykają również sfery fizycznej. Są domeną...
CZYTAJ
Szacuje się, że nawet 48% dorosłych Polaków zmaga się z przewlekłą niewydolnością żylną kończyn dolnych....
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia