Dostawa za 6zł do DPD Pickup. Trwa od 29.04.2024 do 27.05.2024 godz. 16.00
x
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
2022-02-25
Porady

Niepokalanek. Co to za zioło i jak działa na kobiecy organizm?

Niepokalanek to roślina zielna, która – jako jedna z nielicznych – wspiera kobiecy organizm na wielu płaszczyznach jednocześnie. Z jej dobroczynnych właściwości korzystano już w czasach średniowiecznych. Sprawdź, czym się charakteryzuje i dowiedz się, w jakiej formie przyjmować niepokalanek.


Potencjał skrywający się w niektórych roślinach bywa niezwykle imponujący. Tak jest m.in. w przypadku niepokalanka, którego cenne właściwości od wieków wykorzystywane są w medycynie naturalnej.

 Jak niepokalanek wpływa na kobiecy organizm?
Spis treści

Niepokalanek – ogólna charakterystyka

Niepokalanek (Vitex agnus-castus) to roślina zielna, którego cechą charakterystyczną są owoce przypominające ziarenka pieprzu. Naturalnie występuje na terenie Afryki, Azji i Europy Południowej. W Polsce należy do rzadkości z uwagi na niskie temperatury typowe dla okresu zimowego.

Jak niepokalanek wpływa na kobiecy organizm?

Już w dawnych czasach niepokalanek był wykorzystywany jako ziele dla kobiet. Wynikało to faktu, iż roślina ta pomagała obniżyć libido. Zaś wieki temu popęd seksualny u pań uważały był za coś zdrożnego. Obecnie zakres związany ze stosowaniem niepokalanka jest znacznie szerszy.

Wspomaga łagodzenie objawów PMS

Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS) objawia się m.in. rozdrażnieniem, wahaniami nastroju czy nerwobólami. Przyjmowanie niepokalanka pomaga złagodzić te dolegliwości.

Pomoc w uregulowaniu cyklu menstruacyjnego

Z uwagi na stabilizowanie stężenia hormonów kobiecych, niepokalanek pomaga wyregulować cykl menstruacyjny. Preparaty zawierające wyciąg z tej rośliny zaleca są kobietom, u których miesiączka jest nieregularna.

Wsparcie płodności

Między innymi dzięki uregulowaniu cyklu menstruacyjnego, a także poprawie poziomu progesteronu w fazie lutealnej, niepokalanek wspomaga płodność. Potwierdzają to badania przeprowadzone na grupie 63 kobiet z zaburzeniami miesiączkowania – aż 38 paniom udało się zajść w ciążę.

Wspomaga łagodzenie objawów menopauzy

Mimo że niepokalanek nie zawiera składników hormonopodobnych, pomaga złagodzić objawy typowe dla okresu menopauzy. Wspiera eliminowanie takich dolegliwości jak np. drażliwość, uderzenia gorąca, bóle stawów, duszności, uczucie zmęczenia.

Niepokalanek – korzystny nie tylko dla kobiet

Z cennych właściwości niepokalanka mogą korzystać nie tylko kobiety, ale również mężczyźni. Aktywne składniki zawarte w tej roślinie pomagają:

  • zahamować wypadanie włosów,
  • złagodzić zmiany trądzikowe,
  • ograniczyć przetłuszczanie się skóry twarzy.

Ponadto niepokalanek wspomaga walkę z wolnymi rodnikami, których aktywność odpowiada m.in. za przyspieszenie procesów starzenia.


Niektóre osoby stosują preparaty z tej rośliny w przypadku problemów z gromadzeniem się nadmiaru wody w organizmie. Wynika to z właściwości moczopędnych niepokalanka.

Czy stosowanie niepokalanka jest bezpieczne?

Okazuje się, że preparaty na bazie niepokalanka mogą wywoływać skutki uboczne w postaci nudności. Pojawiają się one sporadycznie – głównie w pierwszym tygodniu przyjmowania. Nieprzyjemne objawy mogą nasilać się w przypadku jednoczesnego przyjmowania doustnych środków antykoncepcyjnych.


Warto przy tym pamiętać o istniejących przeciwwskazaniach do kuracji. Preparaty nie są przeznaczone dla kobiet w ciąży – z uwagi na brak badań potwierdzających bezpieczeństwo dla płodu.

Preparaty na bazie niepokalanka – jak je stosować?

Preparaty zawierające wyciąg z niepokalanka mnisiego dostępne są w aptece pod różnymi postaciami. Można znaleźć zarówno suszone ziele, jak i tabletki czy kapsułki. Niezależnie od wybranej formy, należy pamiętać o stosowaniu preparatu zgodnie z zaleceniami zamieszczonymi na ulotce informacyjnej.


Pamiętaj! Przyjmowanie każdego preparatu należy skonsultować z lekarzem – szczególnie, jeśli nie masz pewności co do jego wpływu na twój organizm. Dotyczy to przede wszystkim kobiet w okresie karmienia piersią. Specjalista oceni zasadność suplementacji i – w razie konieczności – ustali inną dzienną porcję.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Cynamon kojarzy ci się ze specyficznym zapachem przywołującym na myśl okres Bożego Narodzenia? Ta przyprawa,...
CZYTAJ
Wiele roślin wykazuje dobroczynny wpływ na funkcjonowanie organizmu, ale nie wszystkie są tak dobrze znane...
CZYTAJ
Menopauza to wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety, w którym dochodzi do wygasania czynności hormonalnej...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia