Legalna apteka
2017-04-25
Porady

Niezawodne wspomaganie leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) to choroba o charakterze przewlekłym, obejmująca stawy i narządy. Określa się ją jako chorobę reumatoidalną i zalicza do tzw. kolagenoz. Nieleczona, powoduje niszczenie stawów, ich niesprawność, a w konsekwencji trwałe uszkodzenie narządów i śmierć. Objawy RZS to przede wszystkim stany podgorączkowe i gorączka towarzyszące bólowi, obrzękom, zniekształceniom i zesztywnieniom stawów, a także przewlekłemu stanowi zapalnemu stawów palcowych, nadgarstkowych, łokciowych, kolanowych i barkowych. Po rozpoznaniu schorzenia należy jak najszybciej rozpocząć leczenie w celu zahamowania objawów i zapobiegnięciu niebezpiecznym powikłaniom.

 Niezawodne wspomaganie leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Wsparcie w reumatoidalnym zapaleniu stawów

Leczenie RZS należy do długotrwałych i bez stosowania odpowiednich leków nie jest możliwe zatrzymanie tego destrukcyjnego dla stawów stanu. Można jednak wprowadzić do codziennej rutyny kilka rozwiązań, które znacznie ułatwią funkcjonowanie z reumatoidalnym zapaleniem stawów. Poza środkami farmakologicznymi, bardzo ważną rolę odgrywa systematyczna i profesjonalna gimnastyka. Należy wykonywać ćwiczenia odpowiednio często, aby zwiększyć ruchliwość stawów. Aktywność fizyczna ma pozytywny wpływ również na sferę psychiczną osób chorujących na RZS. Stan chorobowy często wzbudza poczucie bezradności i może powodować stany depresyjne. Dlatego poza dbaniem o kondycję stawów nie bez znaczenia jest też wsparcie ze strony osób bliskich. Objawy reumatoidalnego zapalenia stawów łagodzą także kąpiele w wodach siarczanowych i radonowych. Stymulują one regenerację tkanki łącznej oraz chrząstki stawowej. Wsparcie w reumatoidalnym zapaleniu stawów przynosi również odpowiednia, zrównoważona dieta, opierająca się na warzywach i owocach. Osoby chorujące na RZS powinny unikać nadwagi i otyłości, które powodują obciążenia stawów, ale też niedowagi, która osłabia organizm i powoduje zanik mięśni. Ważne jest wprowadzenie do diety produktów bogatych w witaminę D, która zapobiega rozwojowi osteoporozy. Ze względu na małą jej ilość w pożywieniu, warto rozpocząć suplementację preparatami ją zawierającymi oraz czerpać ją w sposób naturalny z ekspozycji słonecznej.

Kwas hialuronowy w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów

Niezastąpiony w regeneracji stawów jest kwas hialuronowy. To główny składnik mazi stawowej, za pomocą której składniki odżywcze są dostarczane do chrząstki. Kwas hialuronowy to także element budulcowy chrząstki szklistej, wykazujący zdolność wiązania wody, a tym samym nawilżania powierzchni chrząstki stawowej w celu ochrony przed jej wysychaniem. Do uzupełnienia ubytków kwasu hialuronowego w tkankach doskonale sprawdza się syrop Hyalutidin HCAktiv: https://www.apteka-melissa.pl/produkt/hyalutidin-hc-aktiv-syrop-1000-ml,3705.html. Zawiera on kompleks kwasu hialuronowego i chondroityny, jest łatwo przyswajalny i szybko przedostaje się do chrząstek stawowych poprzez układ trawienny i krwiobieg. Płynna formuła preparatu zwiększa lepkość mazi stawowej, dzięki czemu redukuje procesy zapalne. Preparat nie obciąża układu trawiennego i można go łączyć z innymi lekami. Hyalutidin HC Aktiv doskonale sprawdza się jako wsparcie leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów, pozytywnie wpływając na kondycję stawów osób w każdym wieku.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Ból stawów to powszechna dolegliwość, na którą narażony jest każdy. Uprawianie sportu, dźwiganie ciężkich przedmiotów,...
CZYTAJ
Zapalenie stawów jest dokuczliwą dolegliwością, która objawia się bólem, obrzękiem, sztywnością i ograniczoną ruchomością stawów....
CZYTAJ
Dolegliwości stawowe są dzisiaj powszechnym problemem. Przyczyniają się do tego niezdrowa dieta, otyłość, nieaktywny tryb...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia