2021-10-28
Porady

Nocne skurcze nóg. O czym mogą świadczyć i jak im zapobiegać?

Mimo że trwają zwykle zaledwie kilka sekund, powodują silny ból. Mowa o skurczach nóg, które – choć z reguły pojawiają się w przypadku niedoboru niektórych pierwiastków – mogą świadczyć o poważnych chorobach. Poznaj ich częste przyczyny oraz dowiedz się, czy i jak skutecznie im zapobiegać.


Mianem skurczów nóg określa się nagłe skurcze mięśni, co ma związek ze zmianą długości i napięcia włókien mięśniowych. Chociaż są bardzo krótkie, potrafią wywołać silny ból utrzymujący się nawet wiele godzin.

 skurcze nóg
Spis treści

Nocne skurcze nóg – skąd się biorą?

Skurcze mięśni to efekt wyładowania w obrębie nerwów ruchowych. Może dochodzić do tego m.in. w przypadku:

 • niedoboru potasu, wapnia, magnezu 
 • zaburzeń neurologicznych
 • żylaków 
 • niedokrwienia kończyn 
 • zmęczenia mięśni
 • rozpoczęcia nowej aktywności ruchowej.

Skurcze mięśni mogą być także następstwem zaburzeń metabolicznych w przebiegu wielu chorób, np. niedoczynności tarczycy czy marskości wątroby. Niekiedy powstają też na skutek przyjmowania niektórych leków czy odwodnienia spowodowanego biegunką, wymiotami.


Wysiłek fizyczny a skurcze mięśni – to normalne?

Za jedną z głównych przyczyn powstawania nocnych skurczów mięśni jest wysiłek fizyczny. Może to mieć związek m.in.: 

 • ze zmęczeniem mięśni 
 • utratą elektrolitów (szczególnie podczas intensywnego wysiłku) •
 • wykonywaniem ćwiczeń w pozycji stojącej (mowa o długotrwałym przyjmowaniu takiej pozycji).

Okazuje się, że osoby wykonujące intensywne treningi – niezależnie od tego czy ćwiczą amatorską, czy są profesjonalistami – są bardzo narażone na powstawanie skurczów mięśni.


Skurcze mięśni a niedobór magnezu

Powstawanie nocnych skurczów mięśni wiązane jest z niedoborem magnezu. Dlaczego? Warto mieć świadomość, że nawet 40-50% tego pierwiastka znajduje się w tkankach miękkich – przede wszystkim mięśniach. Ponadto magnez wspiera przewodnictwo nerwowe, co przekłada się na zmniejszanie pobudliwości nerwowo-mięśniowej.


Jeśli organizm nie otrzymuje odpowiedniej ilości tego pierwiastka, dochodzi do zaburzenia przewodnictwa nerwowego, co może skutkować powstawaniem mimowolnych skurczów.


Czy skurczom mięśni można zapobiec?

Chociaż skurcze mięśni nie są groźne, wywołują nieprzyjemne doznania. Z tego powodu warto podjąć działania, które pozwolą uniknąć ich powstawania. • Dostarcz odpowiednią ilość płynów Odwodniony organizm jest narażony na skurcze mięśni, dlatego musisz pamiętać o dostarczaniu odpowiedniej ilości płynów. Zaleca się wypijanie nawet 3 litrów wody dziennie – koniecznie w małych porcjach przez cały dzień. 

 • Zrezygnuj z siedzącego trybu życia

Siedzący tryb życia może sprzyjać powstawaniu bolesnych skurczów, ale łatwo temu przeciwdziałać. Wystarczy, że – zamiast spędzać nieprzerwanie długie godziny przed komputerem – będziesz robić sobie krótkie przerwy co 1-2 godziny. Pospaceruj choćby w miejscu, aby dotlenić mięśnie i poprawić krążenie. 

 • Uzupełnij poziom elektrolitów

Jeśli skurcze mięśni mają związek z zachwianą gospodarką elektrolitową, pamiętaj o uzupełnieniu elektrolitów. Możesz sięgnąć po gotowe preparaty apteczne, np. suplementy w postaci tabletek musujących zawierające podstawowe elektrolity.

 • Daj odpocząć mięśniom

Jeśli męczą cię skurcze mięśni po wysiłku fizycznym, wcale nie musisz rezygnować z aktywności. Wystarczy, że nie będziesz ich nadmiernie forsować i pozwolisz im odpocząć. Dobrym pomysłem jest też masaż mięśni narażonych na ewentualne skurcze.

 • Stosuj suplementację

Prawidłowo skomponowana dieta jest podstawą, jednak nie zawsze istnieje możliwość dostarczania wraz z pokarmami niezbędnych składników odżywczych. W takiej sytuacji warto sięgnąć po apteczne wsparcie w postaci suplementów. Zwróć uwagę, aby preparaty zawierały m.in. potas, magnez, wapń, żelazo, cynk, chrom, witaminę B6 i witaminę B12.


Nocne skurcze mięśni – pierwsza pomoc

Skurcz mięśni wybudził cię ze snu? W takiej sytuacji musisz sięgnąć po pierwszą pomoc. Ulgę przyniesie masaż, którego istotą jest delikatne rozciąganie skurczonego mięśnia. Ponadto warto wykonać ciepły okłady przyłożony w obolałe miejsce. Jeśli skurcze mięśni powtarzają się coraz częściej – także mimo stosowania powyższych metod, należy skonsultować się z lekarzem. Być może będzie potrzebna szczegółowa diagnostyka pod kątem zaburzeń neurologicznych.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Nieprzyjemne skurcze łydek są najczęściej zmorą sportowców i kobiet w ciąży. Jednak w przypadku niedoboru...
CZYTAJ
Odczuwasz drżenie mięśni? Zmagasz się ze zmęczeniem i osłabieniem? Cierpisz na bezsenność i bóle głowy?...
CZYTAJ
Mogłoby się wydawać, że problem żylaków kończyn dolnych jest jedynie problemem estetycznym. W przypadku wielu...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia