Jeżeli w koszyku znajduje się lek możesz go zarezerwować i odebrać osobiście w aptece.
Nutrikosmetyki na włosy, skórę i paznokcie - czym są i jak je stosować?
Piękna skóra, włosy i paznokcie to coś, o czym marzy każda z nas - niestety, czasem na drodze do tego marzenia stają nie tylko czynniki zewnętrzne negatywnie wpływające na te aspekty urody, ale również niedobory składników mineralnych, witamin i innych substancji niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Aby zahamować wypadanie włosów, pojawianie się wyprysków czy łamliwość paznokci, zabiegi pielęgnacyjne nie zawsze okazują się być wystarczające. Z holistycznego podejścia do piękna i urody zrodziły się więc nutrikosmetyki - suplementy diety lub leki skomponowane w taki sposób, by dostarczać do organizmu najważniejsze składniki służące poprawie kondycji kosmyków, cery oraz płytki paznokcia. Na ryku farmaceutycznym dostępnych jest wiele tego typu produktów - mamy więc nutrikosmetyki przeciwzmarszczkowe, nutrikosmetyki na wypadanie włosów, na ujędrnienie skóry, wzmocnienie paznokci i spełniające wiele innych funkcji. Jak zażywać nutrikosmetyki? Co to takiego i czy preparaty z zawartością witamin na pewno są bezpieczne? Jakie wersje tych produktów dobierać do konkretnego problemu skórnego? Odpowiedzi na te i inne pytania związane z działaniem i przyjmowaniem nutrikosmetyków znajdziecie poniżej - zapraszamy do lektury!

Nutrikosmetyki - co to takiego?
Jak działają nutrikosmetyki? Co to takiego? Tak jak już wcześniej zostało to wspomniane, nutrikosmetyki są lekami lub suplementami diety, mającymi ścisły wpływ na kondycję skóry, włosów i paznokci (samo słowo -nutri oznacza odżywianie - można więc powiedzieć, że produkty te działają odżywczo na wymienione struktury). Wspierają one pielęgnację włosów, skóry i paznokci „od wewnątrz” i pozwalają zadbać o nie całościowo - wraz z zabiegami wykonywanymi „od zewnątrz”, dostarczając substancji odżywczych niezbędnych do prawidłowego wzrostu włosów, paznokci i do regeneracji skóry.
Co ważne, nutrikosmetyki na włosy, skórę i paznokcie są zwykle naturalnymi produktami, wykorzystującymi roślinne ekstrakty i wyciągi lub preparatami witaminowymi - ich skuteczność i bezpieczeństwo stosowania jest więc wysokie, natomiast zdecydowanie warto skonsultować się z lekarzem przed ich przyjmowaniem (podobnie jak inne preparaty lecznicze, również nutrikosmetyki w nadmiarze lub psy niewłaściwym dawkowaniu mogą powodować problemy zdrowotne).
Nutrikosmetyki przeciwzmarszczkowe, na wypadanie włosów i inne rodzaje suplementów
Natrikonsmetyki to produkty skoncentrowane na złagodzeniu konkretnego problemu. Wśród aptecznej oferty znajdziecie więc:
- nutrikosmetyki na wypadanie włosów, zawierające roślinne wyciągi z pokrzywy i innych ziół, a także cynk lub biotynę;
- nutrikosmetyki przeciwzmarszczkowe i na ujędrnienie skóry - z kolagenem (zwierzęcym lub syntetycznym), a także z kwasem hialuronowym czy witaminą E;
- nutrikosmetyki poprawiające koloryt cery - z witaminą A i witaminą C (wspierającą również kondycję cery naczynkowej);
- nutrikosmetyki na łamliwe paznokcie, zawierające krzem, selen i inne pierwiastki, niezbędne dla prawidłowego wzrostu płytki paznokciowej.
Nie są to oczywiście jedyne nutrikosmetyki - na włosy, skórę i paznokcie znajdziemy także inne preparaty, zawierające szereg składników odżywczych i pielęgnujących. Przykładowo, produkty te skierowane są także dla osób po procesie odchudzania, chcących ujędrnić skórę, dla osób z nadmierną potliwością, wypryskami, problemami z przebarwieniami… Walka o piękną skórę i kosmyki będzie więc zdecydowanie łatwiejsza i skuteczniejsza, gdy do akcji - oprócz kremów, balsamów, odżywek i innych formuł kosmetycznych - wkroczą również omawiane nutrikosmetyki.
Nutrikosmetyki - jakie składniki odżywcze możemy w nich znaleźć?
Co zawierają nutrikosmetyki na wypadanie włosów? Jakie substancje znajdują się w produktach mających na celu poprawę kondycji skóry i paznokci? Nutrikosmetyki wykorzystują naprawdę wiele wyciągów, ekstraktów, destylatów i innych składników - pochodzenia naturalnego lub syntetycznego - które wspólnie i synergicznie działają na organizm. W produktach tego typu stosuje się większość przebadanych substancji - tak, aby były one jednocześnie bezpieczne i skuteczne. Najpopularniejsze składniki i ich działanie w nutrikosmwetykach to przede wszystkim:
- kolagen, białka i peptydy, mające na celu ujędrnienie i uelastycznienie skóry, opóźnienie procesów starzenia się, zagęszczenie skóry, a także jej pogrubienie. Co do działania kolagenu na skórę „od wewnątrz” naukowcy nie są zgodni, natomiast konsumenci stosujący ten składnik regularnie w kapsułkach lub w formie proszku do rozpuszczania w wodzie w większości chwalą sobie efekty widoczne w jakości skóry;
- kwas hialuronowy, który od wewnątrz ma za zadanie dostarczyć dawkę nawilżenia do skóry, kosmyków i paznokci, a oprócz tego pomaga zmniejszyć rogowacenie naskórka;
- oleje roślinne - takie jak olej z wiesiołka, z pestek dyni i inne - bogate w witaminy (przede wszystkim w witaminę E) oraz tłuszcze omega-3 i omega-6, uelastyczniające skórę, a jednocześnie wspierające funkcjonowanie bariery hydrolipidowej, zapobiegającej odparowywaniu wody z naskórka;
- witaminy A i C - działające przeciwzmarszczkowo, poprawiające koloryt i wygląd skóry, wspierające redukcję przebarwień;
- naturalne ekstrakty roślinne i wyciągi - przykładowo, ekstrakty z bratka idealnie spiszą się przy łagodzeniu stanów zapalny u posiadaczy i posiadaczek cery trądzikowej, natomiast wyciąg z pokrzywy doskonale wpłynie na kondycję włosów i paznokci;
- biotyna, krzem i cynk - minerały i substancje popularne do stosowania w nutrikosmetykach przeznaczonych do poprawy kondycji skóry, włosów i paznokci.
Nutrikosmetyki zawierają oczywiście również szereg kolejnych substancji, jak chociażby probiotyki, wapń, mangan, koenzym Q10, przeciwstarzeniowe antyoksydanty i wiele innych składników. Wybór jest tak szeroki, że każda osoba z pewnością znajdzie coś dla siebie!
Jak bezpiecznie stosować nutrikosmetyki mając niedobory składników odżywczych?
Podobnie jak każdy inny lek czy suplement, również nutrikosmetyki mogą powodować w naszym organizmie skutki uboczne, wchodzić w korelację z innymi, przyjmowanymi przez nas lekami i zaburzać ich wchłanianie. Z tego względu, przed przyjęciem konkretnego preparatu, warto zgłosić się do lekarza - dermatologa lub internisty, którzy - po zbadaniu problemu, niedoborów podstawowych substancji w organizmie oraz po szczegółowym wywiadzie pomogą dobrać odpowiedni preparat o charakterze nutrikosmetyku.
Dla przykładu, biotyna nie jest wskazana u osób mających problemy z tarczycą, moczopędna pokrzywa również nie sprawdzi się w szeregu chorób związanych z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu moczowego, a witamina A jest przeciwwskazana u kobiet w ciąży (może bowiem uszkadzać płód). Ile organizmów, tyle potrzeb, dlatego stosowanie niewinnych nutrikosmetyków na włosy, skórę czy paznokcie musi być każdorazowo poprzedzone konsultacją z lekarzem.

mgr farm. Szymon Dybalski
Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.
lub za pobraniem
przesyłki na czas
apteka
produktów