• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 59 zł* Sprawdź!
    Dostawa za 0zł dla większości produktów, jeśli ich łączna wartość wyniesie od 59 zł, przy wyborze wysyłki DPD, InPost, ORLEN Paczka, DHL POP
Legalna apteka
2015-02-17
Dolegliwości i choroby

O czym świadczy kolor moczu?

Kolor żółty moczu (a dokładniej – słomkowy) jest prawidłową barwą. Odstępstwa od tego mogą być efektem spożywanych produktów, zażywanych leków lub symptomem różnych dolegliwości i chorób – niekiedy bardzo poważnych, zagrażających życiu. Dlatego właśnie – profilaktycznie – barwę wydalanego moczu należy zawsze sprawdzić.

 Kolor moczu - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Czy zawsze kolor moczu oznacza nieprawidłowe działanie organizmu?

Kolor moczu zależy od wielu czynników. W razie jakichkolwiek wątpliwości, warto oddać próbkę do analizy. Badanie takie jest nieinwazyjne i niedrogie. Nie trzeba czekać nawet na skierowanie od lekarza – lepiej działać od razu!


Mocz niebieski lub zielony ewentualnie w kolorze pośrednim

To nietypowe zabawienie moczu najprawdopodobniej jest efektem określonej diety i spożycia produktów zawierających sztuczny barwnik. Taki mocz może pojawiać się ewentualnie także po niektórych lekach. Inne możliwe przyczyny: infekcja spowodowana pałeczką ropy błękitnej, zapalenie wątroby, niekiedy nowotwór.

 

Mocz ciemnobrązowy

Przezroczysty mocz o takiej barwie może być objawem żółtaczki. Jest to tym pewniejsze, jeśli w tym samym czasie stolec jest odbarwiony, a skóra zażółcona. Należy zbadać krew i oddać mocz do analizy w celu dokładnego zdiagnozowania problemu.

 

Mocz pomarańczowy lub ciemnożółty

Kolory takie najczęściej wskazują na utratę płynów z organizmu (np. w wyniku ostrej biegunki i / lub wymiotów albo zażywania środków przeczyszczających). Trzeba w takiej sytuacji po prostu uzupełnić płyny, by nie dopuścić do odwodnienia.

 

Mocz różowy albo czerwony

Jeśli nie jest to rezultat diety i spożycia produktów z silnymi barwnikami, wszystkie te barwy każą podejrzewać obecność krwi w moczu. Przyczyny tego stanu rzeczy mogą być różne – od zwykłej infekcji poprzez poważniejszy nieco stan zapalny aż do groźnego nowotworu dróg moczowych. Trzeba to niezwłocznie skonsultować z lekarzem, który rozpocznie diagnostykę od badania moczu i krwi.

 

Mocz w kolorze mlecznym

Barwa mlecznobiała jest typowa dla ropnych zakażeń występujących w układzie moczowym, spowodowanych zazwyczaj bakterią E.Coli. Niezbędne jest wykonanie posiewowego badania moczu.

 

Mocz czarny

To efekt nadmiaru żelaza w organizmie lub symptom, który może świadczyć o obecności melaniny, pojawiającej się w moczu wtedy, gdy w organizmie rozwija się produkujący ją nowotwór. Wymaga to natychmiastowej wizyty u lekarza.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Nietrzymanie moczu to powszechny problem ludzi w tzw. podeszłym wieku, choć kłopoty z tym związane...
CZYTAJ
Infekcja dróg moczowych - problem ten dotyczy głównie kobiet. Anatomia żeńskiego układu moczowo-płciowego powoduje, że...
CZYTAJ
Infekcje dróg moczowych zdecydowanie częściej dotykają kobiet, niż mężczyzn. Dzieje się tak ze względu na...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia