• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 59 zł* Sprawdź!
 • Skorzystaj z wyszukiwarki
Legalna apteka
2021-07-20
Dolegliwości i choroby

Objawy ataku paniki. Na co zwrócić uwagę?

Strach jest emocją, która pojawia się w odpowiedzi na stresujące sytuacje. Wbrew pozorom jest przyjacielem człowieka, ponieważ pobudza organizm do działania. Dzięki temu można się bronić i stawiać granice. Jednak zdarza się, że lęk bardzo się nasila i prowadzi do ataków paniki, które utrzymują się nawet po ustaniu sytuacji stresowej. Zastanawiasz się, na co zwracać uwagę przy napadach paniki? Sprawdź.


Z atakami paniki mierzy się aż 9% społeczeństwa, co sprawia, że są one, oprócz depresji, jednym z najczęściej występujących zaburzeń emocjonalnych. Wśród chorych, którzy się z nimi zmagają, wyróżnia się dwukrotnie więcej kobiet niż mężczyzn, a pierwsze objawy zaburzeń lękowych często występują już w młodości, między 10. a 30. rokiem życia. Z tego powodu warto znać pierwsze i najbardziej charakterystyczne symptomy choroby [1].


Do przyczyn występowania ataków paniki można zaliczyć wiele czynników, takich jak uwarunkowania genetyczne, traumatyczne przeżycia, różnego rodzaju fobie, ciągły stres czy nerwica. Również nadużywanie alkoholu, papierosów lub narkotyków może wywołać atak lęku.

 Atak paniki
Spis treści

Jak wyglądają objawy ataku paniki?

Ataki paniki zazwyczaj pojawiają się niespodziewanie i bardzo szybko nabierają na sile. Zazwyczaj zaczyna się od jakiegoś czynnika stresującego, który wywołuje niezrozumiały lęk przed utratą życia lub kontroli nad sobą. Może to być np. brak tchu spowodowany pobytem w grupie ludzi interpretowany jako duszenie się, lub przyspieszone bicie serca wywołane przed aktywność fizyczną, które pacjent ocenia jako zawał. W rezultacie chory zaczyna odczuwać także inne objawy somatyczne, takie jak: 

 • drżenie lub trzęsienie się całego ciała, 
 • intensywne pocenie się, 
 • szybkie i silne kołatanie serca, 
 • uczucie dyskomfortu w klatce piersiowej,
 • brak tchu lub wrażenie duszenia się, 
 • uderzenia gorąca, 
 • ból lub zawroty głowy, 
 • omdlenia, 
 • suchość w ustach, 
 • nudności, 
 • derealizacja. 
 • bóle brzucha, biegunka

Charakterystyczne dla ataków paniki jest także to, że uczucie niepewności się nasila, pomimo logicznych wyjaśnień otoczenia.


Warto pamiętać, że częste doznawanie nagłych napadów lęków oraz ich nieleczenie mogą prowadzić np. do rozwinięcia się agorafobii. W efekcie chorzy często zaczynają unikać sytuacji mogących stać się czynnikami wywołującymi lęk lub z których trudno jest się wycofać, takich jak np. pobyt w grupie ludzi, jazda środkami publicznego transportu czy oczekiwanie w kolejce. A to może znacząco utrudniać codzienne funkcjonowanie i wpływać nie tylko na życie jednej osoby, ale także całej jej rodziny [2].


Na co zwrócić uwagę przy atakach paniki?

Jeśli jesteś osobą, która cierpi na ataki paniki, z pewnością wiesz, jak trudno jest się uspokoić. Mimo to warto próbować jak najszybciej "wyswobodzić się" z lęku, aby móc znów dobrze funkcjonować. Doznałeś nagłego napadu lęku? Zwróć uwagę na to, co znajduje się wokół Ciebie i: 

 • nazwij to, co dzieje się z Twoim ciałem, 
 • powiedz głośno, w jakiej pozycji znajdują się Twoje nogi oraz ręce, 
 • zacznij świadomie i głęboko oddychać, skupiając się wyłącznie na tym,
 • policz na głos, 
 • opisz, co znajduje się wokół Ciebie.

Takie działania budują poczucie panowania nad sytuacją. Aby je wzmocnić, można także stanąć w rozkroku i oprzeć ręce mocno na biodrach lub stanąć np. przy ścianie, żeby mieć wrażenie stabilizacji.


Dobrym pomysłem jest także odwrócenie uwagi i skupienie się na czymś zupełnie innym. Możesz np. zacząć parskać lub kląskać. Świetnie sprawdzają się także ćwiczenia fizyczne. Seria pajacyków lub przysiadów zaangażuje całe ciało i pozwoli odzyskać nad nim kontrolę.


Jednocześnie, warto pamiętać, że ataki paniki nie biorą się znikąd. Dlatego oprócz doskonalenia umiejętności radzenia sobie z nimi, należy podjąć odpowiednie leczenie [3].


Jak zapobiegać atakom paniki?

Najlepszym sposobem walki z niespodziewaną utratą kontroli nad swoim ciałem jest psychoterapia lub wizyta u lekarza psychiatry, który może przepisać odpowiednie leki, zmniejszające reakcję organizmu na stres oraz pozwalające szybciej opanować emocje. Przydadzą się zwłaszcza w silnych atakach paniki, kiedy uspokojenie się jest bardzo utrudnione lub trwa bardzo długo.


Oprócz tego specjalista pomoże ustalić przyczynę występowania napadów mocnego lęku i przepracować trudne sytuacje, które je wywołują. To pozwoli znacząco zmniejszyć ryzyko pojawienia się ataków, a nawet na stałe je wyeliminować [4].


Ataki paniki nie muszą oznaczać wykluczenia ze społeczeństwa. Wystarczy, że zamiast ukrywać swój problem poszukasz pomocy specjalisty. Wspólnie z nim znajdziesz rozwiązanie, które pozwoli Ci uporać się z nagłymi napadami lęków.


Przypisy:

 1. https://www.medonet.pl/zdrowie,atak-paniki---objawy--przyczyny--leczenie,artykul,1729387.html
 2. https://www.mp.pl/poz/psychiatria/zaburzenia_lekowe/89367,zaburzenie-lekowe-napadowewytyczne-dotyczace-postepowania-klinicznego-opracowane-przez-american-psychiatric-association-cz-iirozpoznanie
 3. http://ppp2.lublin.eu/wp-content/uploads/2020/05/%C4%86wiczenia-pomocne-napadach-l%C4%99ku-i-paniki-cz.-1.pdf
 4. https://www.mp.pl/medycynarodzinna/artykuly/138122,zaburzenia-lekowe-paniczne
Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Od początków powstania psychologii jako nauki, obiektem jej badań był człowiek zaburzony. Psycholog był określany...
CZYTAJ
Baby blues to stan emocjonalny, którego doświadcza aż 80% kobiet po porodzie. Depresja poporodowa rozwija...
CZYTAJ
Leczenie depresji to bardzo szeroki temat, na który składają się zarówno farmakoterapia, jak i psychoterapia....
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia