Legalna apteka
2015-11-24
Zdrowie dziecka

Objawy porodu

Wyznaczony przez lekarza termin porodu to jedno, rzeczywista data porodu to drugie. Nie warto zbyt mocno przywiązywać się do wyliczonej przez położnika daty, ponieważ poród może nastąpić o wiele wcześniej lub nawet dwa tygodnie później. Najlepiej bacznie obserwować swój organizm, by samodzielnie rozpoznać objawy porodu.

 Objawy porodu - jak je rozpoznać?
Spis treści

Pierwsze objawy porodu

Pierwsze objawy zbliżającego się porodu nie są jeszcze tymi najbardziej alarmującymi, po których należy wsiadać do taksówki i kazać się natychmiast wieźć na porodówkę. Mogą one bowiem pojawiać się na kilka dni lub nawet tygodni przed dniem rozwiązania. Dodatkowo, u jednych kobiet występują, u innych nie. Nie są to objawy jednoznaczne ani „obowiązkowe do zaliczenia” przed porodem, choć oczywiście trzeba je poważnie brać pod uwagę. Co zatem można potraktować jako pierwsze objawy porodu?

Obniżający się brzuch przed porodem

Już nawet kilkanaście dni przed porodem macica opuszcza się, czego zewnętrznym efektem jest widoczne gołym okiem obniżenie się brzucha u ciężarnej. Symptom ten jest zazwyczaj wyraźnie odczuwalny przez kobietę, ponieważ znacznie zwiększa się nacisk na pęcherz.

Skurcze przepowiadające

Pierwsze skurcze macicy to tak zwane skurcze Braxtona – Hicksa, które mogą pojawić się lub nie. Nie są to jeszcze skurcze porodowe, ale często mylone są one przez kobietę właśnie z takimi, choć mają miejsce zazwyczaj na kilka tygodni przed dniem rozwiązania. Ich cechą charakterystyczną jest sporadyczne występowanie i jednostajność. Nie są to skurcze nasilające się ani też zbyt bolesne.

Odpadnięcie czopu śluzowego

Na jakiś czas przed porodem (kilka godzin lub kilka tygodni przed – nie ma reguły) może zdarzyć się odejście czopu śluzowego zamykającego szyjkę macicy. Można to dość łatwo zauważyć, ponieważ czop ma charakterystyczną postać galaretowatego śluzu zmieszanego z niewielką ilością krwi.

Biegunka przed porodem

Mniej więcej dobę przed porodem u ciężarnej może pojawić się biegunka lub po prostu luźniejszy niż zwykle stolec. Oznacza to, że organizm w naturalny sposób przygotowuje się do akcji porodowej, oczyszczając jelita.

Utrata wagi przed porodem

Czasami przed porodem następuje u ciężarnej niewielki (maksymalnie półtora kilograma) spadek masy ciała. Jest on zazwyczaj jednak na tyle nieduży, że nie zauważa się go lub traktuje jako zwykłe, dobowe wahanie ciężaru ciała.

Większy apetyt przed porodem

Tuż przed rozwiązaniem u ciężarnej można niekiedy zauważyć zwiększenie apetytu, ponieważ organizm przygotowuje się do dużego wysiłku energetycznego. Jest to jednak objaw tak niejednoznaczny, że trudno go powiązać ze zbliżającym się porodem, zwłaszcza, że zwiększony apetyt towarzyszy niektórym kobietom przez całą ciążę.

Wzrost aktywności przed porodem

Symptomem poprzedzającym poród może być nagły, dość niewytłumaczalny wzrost aktywności ciężarnej i wyraźny przypływ tak zwanych sił witalnych.

Odejście wód płodowych

W zależności od tego czy wody płodowe tylko się powoli sączą czy odchodzą szybko i w dużej ilości, rozwiązanie jest bliższe bądź dalsze, zawsze jednak jest to już w zasadzie pierwszy etap porodu. Jeżeli płyn jest przezroczysty – wszystko jest w porządku. Jeśli jest on zielony, brązowy lub z krwią – należy natychmiast udać się do szpitala.

Ostatnie objawy porodu

Objawów jednoznacznie wskazujących na rozpoczęcie akcji porodowej, w przypadku których trzeba jak najszybciej jechać do szpitala, jest znacznie mniej, ale są za to bardziej wyraziste i nie sposób ich z niczym pomylić.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Tylko 4% porodów ma miejsce dokładnie w wyznaczonym terminie. Większość ciąż rozwiązuje się nieco wcześniej,...
CZYTAJ
W okresie połogu, trwającym około 6 tygodni, organizm kobiety sukcesywnie wraca do stanu sprzed ciąży....
CZYTAJ
Baby blues to stan emocjonalny, którego doświadcza aż 80% kobiet po porodzie. Depresja poporodowa rozwija...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia