Legalna apteka
2020-10-30
Zdrowa skóra i uroda

Ochrona i pielęgnacja skóry suchej i podrażnionej – także przy AZS

Problemy skórne dotykają nas w każdym wieku – jednym z nich jest czerwienienie się i przesuszanie cery, a jej stan pogarszać mogą także reakcje alergiczne czy wszelkiego typu podrażnienia. Na szczęście jednak istnieją sprawdzone metody leczenia i pielęgnacji, które pomagają złagodzić czy nawet wyeliminować uciążliwe objawy.

 Bepanthen Sensiderm – wsparcie suchej skóry i dotkniętej AZS
Spis treści

Egzogenne (zewnętrzne) przyczyny suchej skóry

Każdego dnia jesteśmy narażeni na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych – zwanych także egzogenicznymi – o niezwykle zróżnicowanym charakterze. Negatywny wpływ na skórę może wywierać kurz, promieniowanie UV, klimatyzacja, obecne w powietrzu zanieczyszczenia czy nawet zbyt twarda woda; pod uwagę należy wziąć również styl życia, nawyki i dietę. W przypadku skóry normalnej o zdrowej warstwie hydrolipidowej wpływ czynników szkodliwych zazwyczaj jest neutralizowany; skóra wrażliwa jednak, bez odpowiedniej pomocy, może sobie z nimi nie poradzić. Brak dostatecznego nawodnienia i zaburzenia mechanizmów obronnych stwarzają ryzyko wystąpienia nasilonych reakcji skórnych, między innymi swędzenia, szczypania, pieczenia, nieprzyjemnego naciągnięcia, wysypki czy uciążliwego zaczerwienienia.


Do czynników zewnętrznych, na które powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, należą:

 • elementy biosferyczne, takie jak promieniowanie UV, zmiany w temperaturze czy silny wiatr;
 • długotrwały stres, silne emocje;
 • zmiany hormonalne,
 • nieodpowiednia dieta, np. spożywanie ostrych potraw;
 • stosowanie używek, m.in. palenie papierosów lub spożywanie alkoholu;
 • kontakt z wszelkiego typu substancjami drażniącymi (detergenty, substancje zapachowe, barwniki).


Pielęgnacja skóry suchej – co zrobić, by zadbać o swój komfort?

Przede wszystkim dobrze jest ograniczyć szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych – powinniśmy więc między innymi przykładać większą wagę do właściwej diety, pamiętać o aktywności fizycznej, dbać o odpowiednie wietrzenie pomieszczeń, chronić skórę przed zbytnim nasłonecznieniem, wybierać odpowiednią odzież czy – w miarę możliwości – unikać sytuacji silnie stresogennych.


Kolejnym istotnym krokiem jest stosowanie odpowiedniej profilaktyki pod kątem higieny i wybór specjalistycznych produktów. Do utrzymania prawidłowego stanu skóry może przyczynić się delikatniejsze wycieranie skóry ręcznikiem, korzystanie z miękkich gąbek i łagodnych kosmetyków oraz unikanie długich, gorących kąpieli. Dobrym rozwiązaniem będzie także używanie odpowiednich preparatów, takich jak przeznaczony do codziennej pielęgnacji skóry atopowej krem Bepanthen Sensiderm Daily Care, który dzięki zawartości prebiotyku, oleju z rokitnika zwyczajnego i oliwy z oliwek zapewnia długotrwałe nawilżenie (do 24 godzin), wzmacnia barierę hydrolipidową i wspiera prawidłową mikroflorę skóry.


Sucha skóra dłoni – jak najlepiej ją nawilżać i chronić?

W obecnych czasach (a zwłaszcza w dobie pandemii) szczególnie narażona na podrażnienia jest nasza skóra dłoni. Częste mycie rąk oraz regularne stosowanie żeli antybakteryjnych na bazie alkoholu może doprowadzić do silnego przesuszenia i pękania naskórka. Powstałych ran i podrażnień nigdy nie należy lekceważyć – mogą one bowiem skutkować stanem zapalnym, a w konsekwencji spowodować wystąpienie poważniejszych schorzeń. Odpowiednie wsparcie dla warstwy ochronnej skóry zapewniają kremy nawilżające o wysokiej zawartości lanoliny i prowitaminy B5, która pobudza naturalne mechanizmy nawadniania skóry i zapewnia optymalne warunki do jej regeneracji.


Jak rozpoznać atopowe zapalenie skóry (AZS)?

Bariera ochronna skóry narażona jest na różnego typu zaburzenia. Jednym z nich jest Atopowe zapalenie skóry (AZS), z roku na rok dotykające coraz większej liczby osób.


Ze względu na niejednoznaczny charakter objawów, dolegliwość ta jest niezwykle trudna do zdiagnozowania. Choć AZS ma podłoże alergiczne, reakcja skórna i towarzyszące jej widoczne zmiany potrafią wystąpić nawet dwie doby po kontakcie z czynnikiem uczulającym. Co więcej, dotknięte zapaleniem skórnym obszary mogą być inne w przypadku dzieci niż w przypadku nastolatków i dorosłych: u dzieci grudki, pęcherzyki czy rumienie pojawiają się najczęściej na czole i policzkach, podczas gdy u nastolatków i dorosłych objawy egzemy z reguły można zaobserwować w zgięciach łokci i kolan, a także na karku, szyi, stopach i dłoniach, jednak niezależnie od wieku chory odczuwa świąd oraz nieprzyjemną suchość skóry.


Pielęgnacja skóry atopowej, czyli łagodzenie objawów AZS

Należy pamiętać, że choć skłonność do egzemy ma podłoże genetyczne, do wystąpienia przykrych objawów prowadzi kontakt z określonym alergenem. Z tego też względu pierwszym krokiem, jaki powinniśmy podjąć, jest udanie się z wizytą do dermatologa, który pomoże zidentyfikować bezpośrednią przyczynę świądu (abyśmy w przyszłości mogli ograniczyć styczność z alergenem do minimum) i dobierze stosowne leczenie.


Jeśli chodzi o wsparcie leczenia wyrobami medycznymi, szczególnie ważne jest, aby miały one silne właściwości nawilżające i regenerujące. Pozwoli to znacznie złagodzić swędzenie oraz zmniejszyć zaczerwienienia i napięcie skóry. W odbudowaniu i wzmocnieniu naskórka pomogą też lipidy LTT, natomiast na naturalne procesy odnowy warstwy ochronnej skóry pozytywnie wpłyną preparaty z dekspantenolem. Jako że egzema jest chorobą przewlekłą, o odpowiednią terapię i unikalną pielęgnację należy dbać również po ustąpieniu symptomów. Dobrym wyborem w okresie nasilenia objawów będzie niezawierający sterydów wyrób medyczny Bepanthen Sensiderm Krem, natomiast w ramach codziennej pielęgnacji doskonale sprawdzi się krem Bepanthen Sensiderm Daily Care. W badaniach klinicznych wykazano, że krem ten jest bardzo dobrze tolerowany i odpowiedni do stosowania na skórę wrażliwą, w tym na skórę niemowląt i dzieci. Jego unikalna, zawierająca prebiotyk i dekspantenol formuła wspiera naturalne procesy regeneracyjne skóry i wydłuża okres remisji o co najmniej 3 miesiące.Leczenie i łagodzenie objawów AZS, a także pielęgnacja skóry wrażliwej – w tym suchej skóry dłoni – to niezwykle trudne zadanie. Dlatego tym bardziej należy zadbać o odpowiednią profilaktykę oraz stosowanie właściwie dobranych i sprawdzonych preparatów. Dzięki temu możemy być pewni, że szybko poczujemy ulgę i na długi czas oddalimy widmo nawrotu choroby.


L.PL.MKT.10.2020.7816


Źródła:

 1. Gelmetti C i wsp. Expert Panel on Best Practices in Atopic Dermatitis Management: Outcome and Recommendations. Dermatology News 2015; 10(9): 1-3.
 2. Ruszkowska, L. (2012). Atopowe zapalenie skóry. Halo! ATOPIA Sezon 2
 3. https://pl.wikipedia.org/wiki/Atopowe_zapalenie_sk%C3%B3ry#Objawy_i_przebieg
 4. Świerczyńska-Krępa M.: Atopowe zapalenie skóry. Medycyna Praktyczna. https://alergie.mp.pl/chorobyalergiczne/choroby/59313,atopowe-zapalenie-skory. Dostęp: 2020.04.16
 5. Nowicki R. i wsp. Atopowe zapalenie skóry – aktualne wytyczne terapeutyczne. Stanowisko ekspertów Sekcji Dermatologicznej Polskiego Towarzystwa Alergologicznego i Sekcji Alergologicznej Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego. Lekarz POZ 2015; 1: 39-50.
 6. Brucka-Stempkowska A. i wsp. Atopowe zapalenie skóry – diagnostyka różnicowa zmian chorobowych. Alergia Astma Immunologia 2009; 14: 223-229.
 7. Saeki H. Management of Atopic Dermatitis in Japan. Journal Of Nippon Medical School 2017; 84: 2–11.8
 8. Ulotka wyrobu medycznego Bepanthen Sensiderm
 9. Ulotka kosmetyku Bepanthen Sensiderm Daily Care10 Janerowicz D., Alergiczny wyprysk kontaktowy u dzieci. Medycyna Praktyczna.
 10. https://pediatria.mp.pl/choroby/skora/67190,alergiczny-wyprysk-kontaktowy-u-dzieci; Dostęp: 2020.04.16.

Przeczytaj także:
Jak dbać o suchą skórę,   Emolienty - sposób na suchą i podrażnioną skórę,   Codzienna pielęgnacja bardzo suchej skóry,   Skóra atopowa i jej pielęgnacja,   Atopowe zapalenie skóry,   Codzienne zastosowanie kremu do cery atopowej,   Skóra atopowa u niemowląt i dzieci,   Emolienty - co warto o nich wiedzieć?


Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Emolienty to preparaty, które odbudowują ochronny płaszcz lipidowy skóry i chronią ją przed utratą nawilżenia....
CZYTAJ
Cera atopowa to najdelikatniejszy i najbardziej wrażliwy oraz podatny na podrażnienia rodzaj skóry. Charakterystyczne dla...
CZYTAJ
Aby utrzymać skórę w dobrej kondycji należy codziennie dostarczać jej składników odżywczych oraz odpowiednio ją...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia