2016-04-13
Zdrowa skóra i uroda

Ochrona przeciwsłoneczna

Szukając dermokosmetyku na lato, sięgamy po produkty z filtrami przeciwsłonecznymi. Promieniowanie UV to najistotniejszy czynnik wpływający na proces starzenia się skóry. Może powodować również oparzenia skóry, rumień, odczyny fototoksyczne i fotoalergiczne oraz sprzyjać rozwojowi nowotworu skóry. Filtry to związki chemiczne, które mają chronić przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.

 Ochrona przeciwsłoneczna - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Rodzaje filtrów w dermokosmetykach

Obecnie w dermokosmetykach stosowane są filtry chemiczne, organiczne lub mineralne. Te pierwsze pochłaniają światło i przekształcają je w ciepło (nie nadają się dla osób o skórze wrażliwej, gdyż wytworzone w wyniku reakcji ciepło, może być przyczyną podrażnień). Filtry organiczne mają mieszane działanie, związane zarówno z odbiciem światła jak i jego absorpcją. Filtry mineralne działają jak lustra, które odbijają światło i można je spotkać głównie w preparatach dla dzieci i przeznaczonych dla skóry nadwrażliwej.

Ochrona przed promieniowaniem UV 

Kolejną ważną decyzją jaką podejmiemy przy wyborze preparatu jest stopień ochrony przed promieniowaniem UV czyli wartość SPF. Czynnik ochrony przed promieniowaniem określa nam stosunek ilości promieniowania UV powodującego oparzenie podczas stosowania filtra do ilości promieniowania UV powodującego oparzenie w sytuacji gdybyśmy go nie zastosowali. Mówiąc prościej, jeśli oparzenie miałoby nastąpić po 20 min bez zastosowania filtra, to po zastosowaniu dermokosmetyku z filtrem SPF15 oparzenie wystąpi po czasie 15x20 min czyli po 5h. Według aktualnych rekomendacji stopień ochrony przeciwsłonecznej kształtuje się następująco:

  • Niska ochrona – SPF 6, SPF 10
  • Średnia ochrona – SPF 15, SPF 20, SPF 25
  • Wysoka ochrona – SPF 30, SPF 50
  • Bardzo wysoka ochrona – SPF 50+

Aby właściwie chronić się przed promieniowaniem UV, należy we właściwy sposób aplikować dany dermokosmetyk. Właściwa aplikacja dotyczy ilości (określona zwykle na opakowaniu każdego preparatu z uwzględnieniem miejsca aplikacji) oraz odstępów czasowych między kolejnymi aplikacjami. Wybór najwyższej wartości filtra nie oznacza wydłużenia tych odstępów. Nakładanie preparatu powinno odbywać się 20 min przed wyjściem na słońce i należy je powtarzać co 2-3 h. Nawet preparaty z filtrem SPF 50 (tzw. blokery) nie zapewniają 100% ochrony.

Ochrona przeciwsłoneczna skóry wrażliwej

Szczególnej ochrony przeciwsłonecznej (filtr SPF 50) wymagają świeże blizny, opryszczka, cera naczynkowa oraz z trądzikiem różowatym, osoby ze skórą atopową oraz po zabiegach estetycznych. Choć na rynku dostępne są preparaty już od 1. roku życia, to jednak w przypadku najmłodszych starajmy się unikać ekspozycji na słońce. Szczególną ostrożność należy zachować w godzinach od 11:00 do 15:00 i dotyczy to nie tylko dzieci, ale i dorosłych. W okresie letnim nie stosujemy kuracji złuszczających oraz kuracji za pomocą retinoidów. Jeśli lekarz zdecyduje inaczej, konieczna jest maksymalna ochrona przeciwsłoneczna i częsta aplikacja a nade wszystko unikanie nasłonecznionych miejsc. Reakcja fototoksyczna może wystąpić również po przyjęciu preparatu z dziurawcem.

Rodzaje kosmetyków do opalania w Aptece Melissa 

Obecnie w naszej aptece, dostępna jest szeroka gama produktów z ochrona przeciwsłoneczną, zarówno do cery normalnej jak i bardzo wrażliwej - https://www.apteka-melissa.pl/kategoria/opalanie,800.html. Znajdziemy wysokiej jakości preparaty do codziennego stosowania jak i na wakacyjne wyjazdy. Kremy matujące dla osób z trądzikiem lub kremy barwiące do codziennego stosowania z filtrem SPF 30 lub SPF 50. Przyjemne w użyciu konsystencje mleczka, balsamu, kremu lub postać żel-krem. Dermokosmetyki w swoich składach, oprócz filtrów, zawierają substancje o działaniu antyoksydacyjnym czyli o działaniu przeciwstarzeniowym.

Po opalaniu warto pomyśleć o zastosowaniu kosmetyku o właściwościach łagodzących, nawilżających, kojących i często również pozostawiających uczucie chłodzenia. Mowa tu o balsamach po opalaniu i wodach termalnych.

Dla uzyskania najlepszej ochrony naszej skóry, warto zainwestować w dermokosmetyki apteczne marki Vichy, Avene, La Roche-Posay, Iwostin, Bioderma lub Dermedic.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Ewa Sosińska
Jestem absolwentką Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Z dzieciństwa, oprócz dobrej zabawy na podwórku, pamiętam aptekę, moją mamę w białym fartuchu oraz recepty z niepowtarzalnym charakterem pisma. W szkole nie przepadałam za geografią a do nauki historii bardziej nadawała się moja siostra niż ja. Biologia i chemia – to był mój wybór. Nikogo nie zaskoczyłam, gdy wybrałam w swoim czasie studia farmaceutyczne. Farmakologia - mechanizmy działania leków, interakcje czy działania niepożądane to dziedzina najbardziej przeze mnie lubiana. Mój zawód pragnę łączyć z profesjonalnym doradztwem a moją wiedzą chcę służyć Pacjentom w chorobie i nie tylko.
Podobne wpisy
Szukając dermokosmetyku na lato, sięgamy po produkty z filtrami przeciwsłonecznymi. Promieniowanie UV to najistotniejszy czynnik...
CZYTAJ
Opalanie to nieodłączny element wakacji. Niezależnie, czy należysz do osób preferujących leniwy wypoczynek na leżaku,...
CZYTAJ
W okresie letnim promienie słoneczne są dla nas wyjątkowo niebezpieczne, dlatego na ciało stosujemy kremy...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia