2022-12-30
Dolegliwości i choroby

Oczopląs. Kiedy występuje i jak go leczyć?

Oczopląs do sytuacja, w której konsultacja okulistyczna jest niezbędna. To nie tylko przypadłość utrudniająca codzienne funkcjonowanie, ale także zwiastująca nieraz poważną chorobę oczu. Ze względu na to, że leczenie oczopląsu nie jest łatwe, a możliwości medyczne są ograniczone, jego wczesne rozpoznanie ma ogromne znaczenie. Kiedy może pojawić się oczopląs?

 Oczopląs – na czym polega?
Spis treści

Oczopląs – na czym polega?

Chodzi tutaj o stan, w którym gałki oczne wykonują mimowolny ruch, zwykle w linii poziomej. Wynika bezpośrednio z patologicznego pobudzenia komórek receptorowych narządu przedsionkowego. Może mieć również uwarunkowania fizjologiczne. Oczopląs towarzyszy często schorzeniom ośrodkowego układu nerwowego. To również często problem osób z wadami rozwojowymi. W okulistyce wyróżnia się wiele rodzajów oczopląsu, np.:

 • oczopląs wahadłowy, oczy wychylają się rytmicznie w tym samym czasie w obie strony;
 • oczopląs skaczący;
 • oczopląs samoistny;
 • oczopląs ośrodkowy;
 • oczopląs wrodzony;
 • oczopląs obwodowy;
 • oczopląs cieplny;
 • oczopląs wywołany;
 • oczopląs błędnikowy;
 • oczopląs podczasobrotowy;
 • oczopląs poobrotowy;
 • oczopląs optokinetyczny;
 • nystagmoidalne ruchy gałek ocznych – wychylenia oczu z mniejszym lub większym zaznaczeniem fazy szybkiej i wolnej.

Co przyczynia się do powstania oczopląsu?

Przyczyną oczopląsu nierzadko są zaburzenia na tle neurologicznym. Jeśli chodzi o oczopląs nabyty, wpływa na niego również nadużywanie alkoholu i narkotyków, ale także lekomania. U osób młodych do oczopląsu dochodzi najczęściej po urazach głowy. Starsi pacjenci muszą mieć się baczności, jeżeli przeszli udar mózgu, chorują na stwardnienie rozsiane czy guzy w obrębie mózgu.

Jak rozpoznać oczopląs?

Oczywistym objawem jest w tym wypadku niezależny od człowieka ruch gałek ocznych w różnych kierunkach i o różnej intensywności. W ten sposób pogarsza się ostrość widzenia zarówno z bliska, jak i z daleka. Wiele objawów zależy od konkretnych okoliczności, w których się pojawiają. Aby potwierdzić lub wykluczyć oczopląs, realizuje się pełne badanie okulistyczne i dokładną obserwację gałek ocznych pacjenta. Okulista może w tym celu przeprowadzić rejestrację wideo, a następnie wykorzystać nagranie do szczegółowej analizy przypadku.


Jeśli nie da się wskazać okulistycznej przyczyny problemu, z pomocą przychodzą badania neurologiczne i laryngologiczne.

Leczenie oczopląsu

Proces leczenia ma na celu poprawę jakości widzenia, zmniejszenie wyrównawczego ustawienia głowy i obniżenie intensywności ruchów w ramach oczopląsu. Wyrównawcze skręcenie ustawienia głowy może przybierać formę uniesienia głowy, jej skręcenia lub pochylenia w kierunku ramienia. Niektórzy okuliści sugerują także korekcję wady refrakcji. Stosują w tym celu soczewki kontaktowe, które poruszają się razem z okiem, inaczej niż w przypadku okularów – dlatego zapewniają większą efektywność, jeśli chodzi o poprawę wzroku.


W przypadku zaawansowanego oczopląsu konieczna jest interwencja chirurgiczna. Ostateczna metoda zależy od ewentualnego zeza współistniejącego z oczopląsem i czy stosuje się wspomniane wyrównawcze skręcenie głowy. Operacja jest wskazana, jeżeli zachodzi np. blokada powodująca oczopląs przy konkretnym ustawieniu gałek oczu.


Oczopląs może stanowić poważny problem zdrowotny, jeżeli nie zostanie w odpowiednim czasie zdiagnozowany i jeśli leczenie nie zostanie podjęte. Choć życie pacjenta z oczopląsem nie jest zagrożeniem dla jego życia, może je znacznie utrudnić i powodować dyskomfort.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Odmładzający masaż twarzy staje się ostatnio jednym z popularniejszych zabiegów - wykonywanych zarówno w gabinetach...
CZYTAJ
"Vegan friendly" to napis, który można zobaczyć dziś na wielu produktach. Coraz częściej są to...
CZYTAJ
Menopauza wpływa na cały organizm kobiety, w tym także na wygląd skóry. Może ona stać...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia