2016-04-20
Suplementacja

Odchudzanie na wiosnę

Temat odchudzania jest zawsze aktualny. Szczupła sylwetka nie wychodzi z mody, choć nie jest to jedyny powód dla którego warto o nią zadbać. Obecny styl życia wielu ludzi przyczynia się do nadwagi. Jest to duży problem zdrowotny, bowiem nadwaga a także otyłość są powodem wielu groźnych chorób (cukrzyca, miażdżyca, zespół metaboliczny, choroby stawów).

 Odchudzanie na wiosnę - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Składniki wspomagające odchudzanie

Poniżej przedstawię składniki, których nazwy najczęściej można znaleźć na opakowaniach suplementów wspomagających odchudzanie. Są to:

 • Chrom – korzystnie wpływa na gospodarkę lipidową, gdyż przyczynia się do redukcji tkanki tłuszczowej, zmniejsza apetyt na słodycze i zapobiega nagłym wahaniom glukozy we krwi.
 • Błonnik – pęcznieje w żołądku dając uczucie sytości, spowalnia wchłanianie węglowodanów oraz wiąże cholesterol dostarczany z pożywieniem. Dodatkowo wpływa korzystnie na perystaltykę, przez co reguluje wypróżnianie.
 • CLA – przyspiesza przemianę tłuszczów w energię i zapobiega gromadzeniu się jego zapasów, przeciwdziała rozwojowi zmian miażdżycowych oraz zapobiega osteoporozie. Chroni przed efektem jo-jo.
 • Garcinia cambogia – zawiera HCA czyli kwas hydroksycytrynowy obniżający syntezę kwasów tłuszczowych i cholesterolu. Utrzymuje taki poziom glukozy we krwi, przy którym nie ma pobudzenia apetytu.
 • Ocet jabłkowy – przyspiesza przemianę materii, bo pobudza trawienie i procesy metaboliczne. Usuwa złogi tłuszczów, więc przyczynia się do obniżenia wagi.
 • Jod – wpływa na pracę gruczołu tarczowego, którego hormony odpowiedzialne są za przemianę tłuszczów i cukrów. Osoby z chorobą tarczycy, mogą stosować tylko po konsultacji z lekarzem.
 • L-karnityna – jej stosowanie bez ćwiczeń jest niewskazane. Wykorzystuje kwasy tłuszczowe jako źródło energii w wysiłku fizycznym.
 • Zielona herbata – zawiera kofeinę, która przyspiesza spalanie tłuszczu przez nasilenie termogenezy.
 • Wyciąg z gorzkiej pomarańczy – obniża apetyt, przyspiesza przemianę materii, nasila rozkład tłuszczów.
 • L-tyrozyna – aminokwas ograniczający apetyt, może zwiększać efektywność rozpadu tłuszczów.
 • Chitosan – ma zdolność wiązania cząsteczek tłuszczu. Należy pamiętać ze absorbuje witaminy, składniki mineralne oraz może wchodzić w interakcje z wieloma lekami, dlatego chitosan przyjmujemy 3-4 h przed lub po przyjęciu innych leków lub suplementów.

Który preparat wybrać podczas odchudzania?

Na półkach aptecznych znajdziemy wiele preparatów, których złożoność składów zapewnia szerokie działanie, mające na celu zmniejszenie ilości tłuszczu w organizmie oraz przemianę węglowodanów. Wiąże się to nie tylko ze zmniejszeniem wagi ciała, ale i poprawą profilu lipidowego, co ma ogromne znaczenie w profilaktyce chorób układu krążenia (szczególnie miażdżycy). Jednak z odchudzaniem zawsze związany jest wysiłek fizyczny. Bez niego odchudzanie nie jest efektywne. Podejmowany, w miarę możliwości, mądry wysiłek fizyczny (od lekkich ćwiczeń do bardziej intensywnych) zwiększa szanse na uzyskanie pożądanego rezultatu, jak również zwiększa wydolność organizmu oraz zapewnia zdrowie. Zobacz leki wspomagające odchudzanie dostępne w naszej aptece https://www.apteka-melissa.pl/kategoria/odchudzanie,804.html.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Ewa Sosińska
Jestem absolwentką Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Z dzieciństwa, oprócz dobrej zabawy na podwórku, pamiętam aptekę, moją mamę w białym fartuchu oraz recepty z niepowtarzalnym charakterem pisma. W szkole nie przepadałam za geografią a do nauki historii bardziej nadawała się moja siostra niż ja. Biologia i chemia – to był mój wybór. Nikogo nie zaskoczyłam, gdy wybrałam w swoim czasie studia farmaceutyczne. Farmakologia - mechanizmy działania leków, interakcje czy działania niepożądane to dziedzina najbardziej przeze mnie lubiana. Mój zawód pragnę łączyć z profesjonalnym doradztwem a moją wiedzą chcę służyć Pacjentom w chorobie i nie tylko.
Podobne wpisy
Skuteczne odchudzanie to nieustannie jeden z najpopularniejszych tematów, jakie pojawiają się czasopismach lub na portalach...
CZYTAJ
Wraz ze zmianą czasu „na letni”, zaczynamy powoli przebudzać się z zimowego snu. Dni stają...
CZYTAJ
Dieta, odchudzanie, skuteczne sposoby zrzucania kilogramów – to chwytne i często wyszukiwane hasła, zwłaszcza w...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia