Odchudzanie na wiosnę

Suplementacja fiber_manual_record 2016-04-20

Temat odchudzania jest zawsze aktualny. Szczupła sylwetka nie wychodzi z mody, choć nie jest to jedyny powód dla którego warto o nią zadbać. Obecny styl życia wielu ludzi przyczynia się do nadwagi. Jest to duży problem zdrowotny, bowiem nadwaga a także otyłość są powodem wielu groźnych chorób (cukrzyca, miażdżyca, zespół metaboliczny, choroby stawów).

 Odchudzanie na wiosnę - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Jakie składniki leków wspomagają odchudzanie?

Poniżej przedstawię składniki, których nazwy najczęściej można znaleźć na opakowaniach suplementów wspomagających odchudzanie. Są to:

 • Chrom – korzystnie wpływa na gospodarkę lipidową, gdyż przyczynia się do redukcji tkanki tłuszczowej, zmniejsza apetyt na słodycze i zapobiega nagłym wahaniom glukozy we krwi.
 • Błonnik – pęcznieje w żołądku dając uczucie sytości, spowalnia wchłanianie węglowodanów oraz wiąże cholesterol dostarczany z pożywieniem. Dodatkowo wpływa korzystnie na perystaltykę, przez co reguluje wypróżnianie.
 • CLA – przyspiesza przemianę tłuszczów w energię i zapobiega gromadzeniu się jego zapasów, przeciwdziała rozwojowi zmian miażdżycowych oraz zapobiega osteoporozie. Chroni przed efektem jo-jo.
 • Garcinia cambogia – zawiera HCA czyli kwas hydroksycytrynowy obniżający syntezę kwasów tłuszczowych i cholesterolu. Utrzymuje taki poziom glukozy we krwi, przy którym nie ma pobudzenia apetytu.
 • Ocet jabłkowy – przyspiesza przemianę materii, bo pobudza trawienie i procesy metaboliczne. Usuwa złogi tłuszczów, więc przyczynia się do obniżenia wagi.
 • Jod – wpływa na pracę gruczołu tarczowego, którego hormony odpowiedzialne są za przemianę tłuszczów i cukrów. Osoby z chorobą tarczycy, mogą stosować tylko po konsultacji z lekarzem.
 • L-karnityna – jej stosowanie bez ćwiczeń jest niewskazane. Wykorzystuje kwasy tłuszczowe jako źródło energii w wysiłku fizycznym.
 • Zielona herbata – zawiera kofeinę, która przyspiesza spalanie tłuszczu przez nasilenie termogenezy.
 • Wyciąg z gorzkiej pomarańczy – obniża apetyt, przyspiesza przemianę materii, nasila rozkład tłuszczów.
 • L-tyrozyna – aminokwas ograniczający apetyt, może zwiększać efektywność rozpadu tłuszczów.
 • Chitosan – ma zdolność wiązania cząsteczek tłuszczu. Należy pamiętać ze absorbuje witaminy, składniki mineralne oraz może wchodzić w interakcje z wieloma lekami, dlatego chitosan przyjmujemy 3-4 h przed lub po przyjęciu innych leków lub suplementów.

Na półkach aptecznych znajdziemy wiele preparatów, których złożoność składów zapewnia szerokie działanie, mające na celu zmniejszenie ilości tłuszczu w organizmie oraz przemianę węglowodanów. Wiąże się to nie tylko ze zmniejszeniem wagi ciała, ale i poprawą profilu lipidowego, co ma ogromne znaczenie w profilaktyce chorób układu krążenia (szczególnie miażdżycy). Jednak z odchudzaniem zawsze związany jest wysiłek fizyczny. Bez niego odchudzanie nie jest efektywne. Podejmowany, w miarę możliwości, mądry wysiłek fizyczny (od lekkich ćwiczeń do bardziej intensywnych) zwiększa szanse na uzyskanie pożądanego rezultatu, jak również zwiększa wydolność organizmu oraz zapewnia zdrowie. Zobacz leki wspomagające odchudzanie dostępne w naszej aptece https://www.apteka-melissa.pl/kategoria/odchudzanie,804.html.

Zdjęcie autora
mgr farm. Ewa Sosińska
Jestem absolwentką Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Z dzieciństwa, oprócz dobrej zabawy na podwórku, pamiętam aptekę, moją mamę w białym fartuchu oraz recepty z niepowtarzalnym charakterem pisma. W szkole nie przepadałam za geografią a do nauki historii bardziej nadawała się moja siostra niż ja. Biologia i chemia – to był mój wybór. Nikogo nie zaskoczyłam, gdy wybrałam w swoim czasie studia farmaceutyczne. Farmakologia - mechanizmy działania leków, interakcje czy działania niepożądane to dziedzina najbardziej przeze mnie lubiana. Mój zawód pragnę łączyć z profesjonalnym doradztwem a moją wiedzą chcę służyć Pacjentom w chorobie i nie tylko.
Podobne wpisy

2018-03-13

Bezpieczne i skuteczne odchudzanie - co warto o nim wiedzieć?
Skuteczne odchudzanie to nieustannie jeden z najpopularniejszych tematów, jakie pojawiają się czasopismach lub na portalach...

2019-04-18

Czy przesilenie wiosenne istnieje naprawdę?
Wraz ze zmianą czasu „na letni”, zaczynamy powoli przebudzać się z zimowego snu. Dni stają...

2019-07-15

Koktajle, które odchudzają?
Dieta, odchudzanie, skuteczne sposoby zrzucania kilogramów – to chwytne i często wyszukiwane hasła, zwłaszcza w...