Jeżeli w koszyku znajduje się lek możesz go zarezerwować i odebrać osobiście w aptece.
Odciski na stopach – sprawdź jak im zapobiegać!
Odciski na stopach – lub dłoniach - to inaczej modzele. Pojawiają się na skórze w wyniku permanentnego nacisku lub tarcia. I choć początkowo nie powodują dużego dyskomfortu, nieleczone przynoszą silny ból, a nawet stan zapalny. Sprawdź, jak możesz im zapobiec!

Odciski na stopach
Niewygodne obuwie, niewłaściwa higiena, noszenie butów bez skarpetek czy wysokich obcasów uciskających przód stopy to tylko niektóre z przyczyn powstawania odcisków na stopach. Szczególnie narażone są na nie kobiety noszące buty na wysokim obcasie, który sprawia, że stopa nie jest ułożona w sposób prawidłowy i naturalny. Kolejną grupą są osoby chore na cukrzycę oraz choroby układu krążenia. U nich bowiem ryzyko wystąpienia modzeli jest większe.
Odciski tworzą się, gdy dochodzi do silnego i ciągłego nacisku na skórę. Wówczas, obumierając, zaczyna ona wytwarzać warstwę rogową naskórka, która nie ulega złuszczeniu. Wręcz przeciwnie, jest to reakcją obronna skóry, w wyniku której naskórek narasta i tworzy grubą, twardą warstwę ochronną. Modzele łatwo rozpoznać ze względu na ich żółto-szare zabarwienie, wybrzuszenie oraz zmniejszoną – w przeciwieństwie do otaczającej je zdrowej skóry – wrażliwość na dotyk. Najczęściej tworzą się u podstawy palców dłoni – np. w wyniku ucisku pierścionka – oraz na piętach i pod dużym palcem u stopy.
Stopy – najczęściej pomijany element pielęgnacji
Pielęgnacja twarzy i ciała to nasza codzienna rutyna. Regularnie oczyszczamy skórę, złuszczamy przy pomocy peelingów i nawilżamy balsamami. Jednak o pielęgnacji stóp przypomina nam dopiero sezon wiosenno-letni, kiedy zabudowane buty zamieniamy na sandałki i klapki. Tymczasem o pielęgnacji stóp powinniśmy pamiętać równie często, jak o skórze dłoni, na którą kilka razy dziennie nakładamy kremy nawilżające. Stopy są szczególnie narażone na nacisk masy ciała, pocenie się czy właśnie różnego rodzaju odciski oraz obtarcia.
Odciski na stopach nie są wywołane przez wirusy czy bakterie, wobec czego nie można się nimi zarazić. Warto jednak nie bagatelizować ich, kiedy już się pojawią. W celu leczenia należy udać się do specjalizującego się w tej dziedzinie lekarza – podologa, który pomoże bezboleśnie usunąć odciski. Co bardzo istotne, ze względu na ryzyko uszkodzeń naskórka i zakażeń, nie powinno się usuwać modzeli samodzielnie.
Zapobieganie odciskom
Aby uniknąć bolesnych i nieestetycznych odcisków na stopach, należy przede wszystkim zadbać o zminimalizowanie nacisku oraz tarcia wywołanych przez obuwie – czyli podstawowej przyczyny ich powstawania. Ważna jest również regularna pielęgnacja stóp, czyli m.in.: moczenie stóp w ciepłej wodzie z dodatkiem olejków eterycznych, wykonywanie peelingów oraz nawilżanie i zmiękczanie skóry stóp przy pomocy specjalnych kremów. Szeroki wybór, sprawdzonych i wysokiej jakości kosmetyków oraz akcesoriów do pielęgnacji stóp oferuje marka Scholl: https://www.apteka-melissa.pl/grupa/scholl.html. Znajdują się tam również plastry, pilniki, dezodoranty, a nawet wkładki do obuwia, które redukują ucisk i przynoszą komfort zmęczonym stopom.

Adrianna Brodecka
lub za pobraniem
przesyłki na czas
apteka
produktów