2018-05-07
Dolegliwości i choroby

Okoliczności, w których warto przygotować się na pojawienie się opryszczki wargowej

Opryszczka wargowa to efekt infekcji wirusem opryszczki zwykłej (Herpes Simplex) typu 1. Gdy jest to pierwszy w życiu kontakt z wirusem, mówimy o zakażeniu pierwotnym. Wtedy zwykle powstawanie zmian skórnych ma dużą dynamikę, często wykwity łączą się ze sobą, a obszar opryszki jest duży. Osoba, u której objawy wirusa nawracają, przechodzi zakażenie nawrotowe. Wówczas tzw. objawy zwiastunowe (mrowienie, pieczenie, ból, świąd) są silniejsze niż przy infekcji pierwotnej, natomiast wykwitów jest mniej i występują na mniejszym obszarze skóry.

 Okoliczności, w których warto przygotować się na pojawienie się opryszczki wargowej - Apteka internetowa Melissa
Spis treści


Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z pierwszym czy kolejnym epizodem opryszczki, możemy zaobserwować powiększenie okolicznych węzłów chłonnych. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że raz "złapany" wirus (Herpes Simplex), zostaje z nami na całe życie. Po wniknięciu przez uszkodzoną skórę lub błonę śluzową, namnaża się w komórkach gospodarza i przemieszcza się wzdłuż wypustek nerwów do zwojów nerwowych. W przypadku opryszczki wargowej, zwykle do zwoju trójdzielnego, położonego w okolicy kości skroniowej. Tam pozostaje w postaci utajonej i przez większość czasu nie wywołuje żadnych dolegliwości. W sytuacjach sprzyjających reaktywuje się i powoduje nawrót choroby.

W jakich okolicznościach następuje zakażenie pierwotne?

Wirusem opryszczki możemy zarazić się wyłącznie od innego człowieka. Najczęściej do transmisji wirusa między ludźmi dochodzi na drodze bezpośredniego kontaktu. Wirus znajduje się w wydzielinach np. ślinie. Łatwiej jest się zarazić od osoby będącej w aktywnej fazie choroby. Niemniej od nosiciela wirusa, u którego aktualnie nie występują objawy, także można ,,poczęstować się” wirusem. Do zakażenia dochodzi zazwyczaj w dzieciństwie np. od rodziców, rodzeństwa czy kolegów i koleżanek. Osoby świadome tego, iż są nosicielami wirusa opryszczki, szczególnie w czasie, kiedy jest on aktywny, nie powinny dzielić się z innymi jedzeniem czy piciem. Nie powinny też całować innych osób lub użyczać swoich szminek, błyszczyków czy balsamów do ust, aby nie narażać bliskich na bezpośredni kontakt z wirusem.

Jakie okoliczności sprzyjają reaktywacji wirusa?

Osoba raz zakażona wirusem Herpes Simplex, pozostaje nosicielem do końca życia. Czasami wirus reaktywuje się samoistnie. Częściej jednak zdarza się to pod wpływem pewnych czynników. Zaliczamy do nich przede wszystkim okresy osłabienia organizmu. Mowa tu o infekcjach wirusowych, takich jak chociażby przeziębienie czy grypa oraz o chorobach bakteryjnych. Do powstawania wykwitów przyczynić się może także stres lub miesiączka. Warunki pogodowe nie pozostają bez znaczenia. Zarówno wyziębienie, jak i ekspozycja skóry na intensywne promieniowanie UV, może wywołać reaktywację wirusa. Z problemem borykają się także osoby niedożywione np. podczas restrykcyjnych diet.

Czy można przyspieszyć gojenie się wykwitów?

W leczeniu wykwitów stosować można substancje przeciwwirusowe, takie jak acyklowir i walacyklowir. Przyjmowanie leków najlepiej jest rozpocząć w okresie objawów zwiastunowych (mrowienie, pieczenie, ból, świąd). Ostatni moment na wdrożenie takiej terapii to dzień wystąpienia wykwitu. Wartym polecenia wyrobem medycznym jest opatrunek w płynie URGO: https://www.apteka-melissa.pl/produkt/urgo-na-opryszczke-3-ml,3519.html. Jak wykazały badania kliniczne, leczy opryszczkę w każdej fazie. Ogranicza wykwit, przeciwdziała swędzeniu i zapobiega pojawieniu się pęcherzy. W przeciwieństwie do klasycznych plastrów, jest bardzo dyskretny. Idealnie nadaje się pod makijaż. Co więcej, może być stosowany już od 6 roku życia.


Podsumowując, opryszczki wargowej nie da się wyleczyć raz na zawsze. Jednak znając sytuacje, w których często dochodzi do reaktywacji oraz różne metody leczenia, można unikać nawrotów, a w momentach, gdy już do nich dochodzi, szybko i skutecznie walczyć z objawami.  1. Kuchar E, Zakażenie wirusem opryszczki zwykłej u dorosłych, mp.pl CHOROBY ZAKAŹNE, https://choroby-zakazne.mp.pl/choroby/zakazenia-wirusowe/158823,zakazenie-wirusem-opryszczki-zwyklej-u-doroslych

  2. Praca zbiorowa Interna Szczeklika 2017, pod red. Piotra Gajewskiego, Medycyna Praktyczna 2017.

  3. Jabłońska S, Majewski S, Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2016

  4. Badanie kliniczne PRODERM Nr 3103071-P17/18

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Opryszczka wargowa to efekt infekcji wirusem opryszczki zwykłej (Herpes Simplex) typu 1. Gdy jest to...
CZYTAJ
Herpeswirusy to grupa wirusów pasożytująca na kręgowcach. Pod tą obco brzmiącą nazwą kryją się patogeny szeroko...
CZYTAJ
Opryszczka objawia się uczuciem mrowienia, pieczenia, delikatnym swędzeniem i kłuciem, które bardzo szybko przeradza się...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia