2022-04-14
Porady

Olej cedrowy. Jakie ma właściwości?

Olej cedrowy wykorzystuje się zwłaszcza do celów leczniczych. Wszystko ze względu na zawartość wielu cennych składników, wpływających pozytywnie na funkcjonowanie ludzkiego ciała. Jakie właściwości ma olej cedrowy? W jaki sposób można go wykorzystać?

 olej cedrowy
Spis treści

Olej cedrowy – charakterystyka 

Olej cedrowy to substancja pozyskiwana z jałowca wirginijskiego, nazywanego również cedrem wirginijskim. Znajduje się ona w drewnie, a jej pozyskiwanie jest dość trudne ze względu na fakt, że roślina ta rośnie na trudnym terenie – zwykle na dużych wysokościach. Pozyskiwanie olejku cedrowego jest możliwe z wykorzystaniem procesu destylacji kawałków drewna z parą wodną. Roślina, jaką jest jałowiec wirginijski, zazwyczaj występuje na terenie Syberii i Japonii. Można ją znaleźć też w Chinach, Korei i Ameryce Północnej. To właśnie dlatego olejek cedrowy jest dość drogi, ale znajduje swoje zastosowanie w medycynie naturalnej. Co więcej, zwykle jest to produkt ekologiczny, wolny od jakichkolwiek substancji szkodliwych.

Właściwości oleju cedrowego 

Olej cedrowy nie cieszy się zbyt dużą popularnością, co jest błędem. Produkt zawiera wiele cennych składników aktywnych, pozytywnie oddziałujących na niemal całe ludzkie ciało. Jest powszechnie wykorzystywany w medycynie naturalnej oraz kosmetyce.

Najważniejsze składniki oleju cedrowego to: 

  • alfa-cedren,
  • cedrol,
  • beta-cedren,
  • widdrol,
  • tujopsen. 

Jak olej cedrowy wspiera ludzki organizm?

Olej cedrowy wykazuje szereg cennych właściwości. Mowa tu przede wszystkim o pozytywnym oddziaływaniu na skórę. Zawarte w niej składniki aktywne wspomagają walkę z trądzikiem, dzięki właściwościom przeciwłojotokowym. Ponadto pomagają niwelować skurcze, wspierają wzmocnienie organizmu i wspomagają wykrztuszanie. Cechują się też właściwościami moczopędnymi, wspomagają wywoływanie miesiączki oraz wspierają działanie uspokajające. 

Olej cedrowy w kosmetyce 

Olej cedrowy jest wykorzystywany przede wszystkim w kosmetyce. Działa on bowiem pozytywnie na kondycję skóry, zwłaszcza tej borykającej się z trądzikiem. Leczy infekcję, ogranicza wydzielanie łoju i poprawia wygląd cery. Często pojawia się przede wszystkich w kremach i innych kosmetykach o tłustej konsystencji. Może być wykorzystywany również do usuwania makijażu, co jest ciekawą alternatywą dla płynów do demakijażu.

Olej cedrowy wykazuje również działanie wzmacniające. Mowa tu nie tylko o funkcjonowaniu narządów wewnętrznych, lecz także kondycji włosów, skóry i paznokci. Zazwyczaj spotkać go można w składach kosmetyków naturalnych i organicznych. Nie jest to substancja popularna, jednak warto wprowadzić ją do swojej codziennej pielęgnacji, a także diety. W kosmetyce olej cedrowy znajduje swoje zastosowanie m.in. w preparatach na odmrożenia i oparzenia. Wspomaga działanie kojące i ściągające. Może być wykorzystywany także jako odżywka do paznokci i skórek. Pojawia się też niekiedy w maskach do twarzy i całego ciała.

Olejek cedrowy do aromaterapii 

Olejek cedrowy może być wykorzystywany także podczas aromaterapii. Wówczas wspomaga on działanie uspokajające, jednocześnie wspierając produkcję serotoniny. To dobre rozwiązanie dla osób, które mają problem z zasypianiem. Wdychanie olejku cedrowego wywołuje zmęczenie, a jednocześnie pomaga zniwelować stres i lęk. Często jest łączony również z innymi olejami, zwłaszcza w trakcie różnego rodzaju seansów.

Olej cedrowy w diecie 

Olejek cedrowy można również spożywać w niewielkich ilościach. Wówczas wspiera on funkcjonowanie m.in. układu moczowego. Pomaga też usuwać z organizmu tłuszcz i nadmiar wody. W ten sposób można uniknąć wystąpieniu infekcji dróg moczowych. Stosowanie olejku cedrowego sprzyja też osobom cierpiącym na otyłość, nadciśnienie czy reumatyzm. Olejek cedrowy wspomaga również funkcjonowanie układu pokarmowego. Pomaga przede wszystkim osobom borykającym się z biegunką – ma bowiem właściwości ściągające, dlatego może zewrzeć mięśnie podatne na skurcze i pozwolić na łatwiejsze poradzenie sobie z tym problemem.


Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Oleje to formuły, które kojarzą się większości osób z produktem spożywczym do smażenia czy pieczenia....
CZYTAJ
Oleje roślinne, kojarzone przede wszystkim z kulinarnym zastosowaniem, wykazują wiele cennych właściwości prozdrowotnych. Ogromnym wsparciem...
CZYTAJ
Obecnie drogeryjne, apteczne, a nawet marketowi półki uginają się od mnogości propozycji producentów kosmetycznych -...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia