Legalna apteka
2015-04-16
Zdrowa skóra i uroda

Olej kokosowy i jego cudowne właściwości

Nierafinowany olej kokosowy z pierwszego tłoczenia warto mieć pod ręką – i w kuchni i w łazience. To świetny środek poprawiający wygląd, a także najzdrowszy olej na świecie polecany szczególnie do stosowania w dietach odchudzających. Można się nim smarować i go jeść – wszystko z bardzo dobrym skutkiem dla naszego organizmu.

 Olej kokosowy i jego cudowne właściwości - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Właściwości oleju kokosowego

  • Olej kokosowy przyspiesza metabolizm.

  • Odżywia skórę, włosy i paznokcie.

  • Ma właściwości antybakteryjne.

  • Działa antystresowo. 

Zastosowanie oleju kokosowego

Ze względu na swoje dobroczynne właściwości, olej kokosowy znajduje w składzie wielu produktów kosmetycznych, a także spożywczych, jednak zawsze warto stosować go bezpośrednio – w jego naturalnej postaci. Jest on dostępny w zasadzie w każdym sklepie z żywnością oraz w Aptece Melissa https://www.apteka-melissa.pl/kategoria/oleje,806.html, ale UWAGA – nie szukajmy oleju w butelce. Olej kokosowy, wbrew nazwie, nie jest płynem, ma postać stałą i sprzedawany jest w słoikach. Jest biały i bardzo przyjemny w dotyku oraz zapachu. Łatwo się rozpuszcza, ale nie trzeba przechowywać go w lodówce.


 Jak wykorzystać olej kokosowy?

  • Stosując olej kokosowy na co dzień w kuchni, smarując nim kanapki czy smażąc na nim przygotowywane potrawy, zapewniamy sobie przyspieszenie metabolizmu, co z pewnością wspomaga odchudzanie, ale także wpływa na polepszenie samopoczucia. Dobrze robi spożywanie mniej więcej 30 ml oleju na dobę.

  • Olej kokosowy warto zaaplikować sobie szczególnie w sytuacji, gdy borykamy się z jakąś infekcją. Zawarty w nim kwas laurynowy pomaga zwalczać bakterie i grzyby. Działa również antywirusowo.

  • Profilaktycznie i łagodząco stosuje się olej kokosowy w przypadku epilepsji, ryzyka zapadnięcia na choroby serca, a także przy chorobie Alzheimera i depresji. Łagodzi on ewentualne ataki padaczki, reguluje poziom cholesterolu, poprawia funkcjonowanie mózgu i równoważy poziom hormonów, redukując stres.

  • Olej kokosowy jest także bardzo dobrym kosmetykiem naturalnym. Świetnie zmywa makijaż, nawilża skórę dłoni, regeneruje zniszczone i wysuszone stopy, z powodzeniem zastępuje balsam do ciała i ust, olejek do masażu oraz maskę na włosy. Wygładza, odżywia, wzmacnia i nadaje piękny zapach.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Wiesiołek to roślina, która w ostatnim czasie opanowała przemysł farmaceutyczny i kosmetyczny. Najcenniejsze są jego...
CZYTAJ
Olej arganowy znalazł szerokie zastosowanie zarówno w kosmetyce, jak i kuchni. Zachwyca jego smak, właściwości...
CZYTAJ
W ostatnich latach olej kokosowy zyskał znacznie na popularności, przez co nietrudno odnaleźć go w...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia