• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 129 zł* Sprawdź!
  Dostawa za 0zł dla większości produktów, jeśli ich łączna wartość wyniesie od 129 zł, przy wyborze wysyłki ORLEN Paczka
Legalna apteka
2021-11-09
Porady

Olej lniany. Jak działa na organizm?

Oleje roślinne, kojarzone przede wszystkim z kulinarnym zastosowaniem, wykazują wiele cennych właściwości prozdrowotnych. Ogromnym wsparciem dla funkcjonowania organizmu jest olej lniany. Poznaj jego działanie oraz dowiedz się, w jakiej formie go przyjmować.


Olej lniany pozyskuje się z nasion lnu zwyczajnego – rośliny uprawowej. Produkowany jest poprzez tłoczenie na zimno, dzięki czemu zachowuje swoje walory. Charakteryzuje się żółtą barwą i delikatnie orzechowym smakiem.

 olej lniany
Spis treści

Olej lniany – bogactwo cennych składników

Olej lniany stanowi bogactwo nienasyconych kwasów tłuszczowych, które są pożądane w codziennej diecie. Szacuje się, że zawiera on: 

 • 25-58% kwasu alfa-linolenowego
 • ok. 18% kwasu oleinowego 
 • 5-23% kwasu linolowego.

Wyjątkowość tego rodzaju oleju wynika z tego, że charakteryzuje się on zawartością kwasów omega-3 i omega-6 w pożądanej proporcji.


Czy wiesz, że stosunek kwasów omega-3 do omega-6 powinien mieścić się w proporcji 1:3-5?


Tymczasem w diecie przeciętnego Polaka stosunek omega-3 do omega-6 wynosi ok. 1:12 – 1:20. Olej lniany jest więc produktem spożywczym, który warto włączyć do codziennej diety.


Na co pomaga olej lniany?

Olej lniany wykazuje szereg dobroczynnych właściwości, które wynikają z obecności cennych nienasyconych kwasów tłuszczowych. 

 • Regulowanie poziomu cholesterolu we krwi

Zawarte w oleju lnianym cenne kwasy tłuszczowe pomagają obniżyć poziom cholesterolu LDL („złego” cholesterolu) przy jednoczesnym podnoszeniu stężenia frakcji HDL („dobrego” cholesterolu). 

 • Wsparcie układu sercowo-naczyniowego

Z uwagi na właściwości kwasów omega-3 i omega-3, olej lniany wspiera funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego. Pomaga ochronić przed powstaniem blaszki miażdżycowej, która zwiększa ryzyko zawału serca, udaru mózgu czy rozwoju choroby wieńcowej.

 • Zmniejszanie ryzyka chorób nowotworowych

Olej lniany wspiera działania profilaktyczne skierowane przeciwko chorobom nowotworowym, co wynika z obecności składników o właściwościach antyoksydacyjnych. 

 • Pomaga złagodzić stany zapalne

Nadmierna ilość kwasów omega-6 może odpowiadać za występowanie stanów zapalnych. Spożycie oleju lnianego, który charakteryzuje się pożądaną proporcją nienasyconych kwasów tłuszczowych, pomaga je zredukować. 

 • Wsparcie funkcjonowania układu nerwowego

Zawarte w oleju lniany kwasy omega-3 wspierają proces zapamiętywania oraz uczenia się. Ponadto pomaga zmniejszyć ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera.

 • Pomaga poprawić kondycję skóry, włosów i paznokci

Nienasycone kwasy tłuszczowe wspierają utrzymanie skóry, włosów i paznokci w dobrej kondycji. Olej lniany, dostarczający omega-3 i omega-6, możesz stosować wewnętrznie lub zewnętrznie. Jego niewielkie ilości możesz dodawać także do domowych kosmetyków, np. maseczek, peelingów. Stosowany bezpośrednio na włosy, pomaga je zregenerować, nabłyszczyć i ochronić przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.


Olej lniany – nie dla wszystkich?

Chociaż olej lniany wyróżnia się cennymi właściwościami, nie każdy może przekonać się o jego potencjalne prozdrowotnym. Wśród przeciwwskazań do jego stosowania wymienia się m.in. nadwrażliwość jelit. Warto także podkreślić, że konsultacji lekarskiej wymaga jego zastosowanie przez kobiety w ciąży.


Olej lniany – jak stosować?

Aby skorzystać z dobroczynnych właściwości oleju lnianego, możesz wybrać produkt do picia lub dostępny w formie kapsułek.


Jeśli decydujesz się na olej do picia, musisz pamiętać o tym, aby:

 • przechowywać go w lodówce – w butelce z zaciemnionego szkła 
 • nie smażyć – może stanowić „surowy” dodatek do dań.

Jeżeli wybierzesz olej lniany w kapsułkach, należy zastosować się do zaleceń producenta. Zazwyczaj wystarczy przyjmować je 1-2 razy dziennie. Olej lniany warto włączyć do swojej diety. Przyjmowany regularnie, wspomoże prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Wiesiołek to roślina, która w ostatnim czasie opanowała przemysł farmaceutyczny i kosmetyczny. Najcenniejsze są jego...
CZYTAJ
Olej arganowy znalazł szerokie zastosowanie zarówno w kosmetyce, jak i kuchni. Zachwyca jego smak, właściwości...
CZYTAJ
Wśród preparatów wzmacniających układ immunologiczny, dużą popularnością cieszą się oleje rybie, takie jak tran czy...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia