x
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Czy masz już uzupełnioną apteczkę na jesień? 🍂🤒 Nie daj się zaskoczyć chorobie! 🤜 Kliknij i sprawdź! 👆
2022-04-15
Zdrowa skóra i uroda

Olej tsubaki - właściwości, pochodzenie, zastosowanie w pielęgnacji włosów i skóry

Olej tsubaki, czyli olej z kamelii japońskiej, pozyskiwany z jej nasion to niezwykle cenny składnik kosmetyczny o wielokierunkowym działaniu. Można stosować go bezpośrednio na włosy czy skórę, a producenci kosmetyków coraz częściej wykorzystują go w produkcji swoich innowacyjnych formuł pielęgnacyjnych. Jak i kiedy najlepiej stosować olej tsubaki? Właściwości tej substancji sprawiają, że jest ona bardzo uniwersalna - sprawdzi się więc u osób z cerą suchą i tłustą, u osób walczących z łupieżem, rozdwojonymi końcówkami i tych, które chcą poprawić wygląd swoich kosmyków. Jak dokładnie pozyskuje się olej tsubaki, skąd pochodzi i czy jest bezpieczny do używania dla każdego? Kiedy warto wprowadzić olej z kamelii do swojej rutyny pielęgnacyjnej i jakie formuły - czyste lub może kosmetyczne, z innymi składnikami - wybierać dla siebie? Jakich efektów można spodziewać się, nakładając regularnie olej tsubaki na włosy i twarz? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie poniżej - zapraszamy do lektury!

 olej tsubaki
Spis treści

Olej z nasion kamelii japońskiej (olejek tsubaki) - właściwości zapobiegające parowaniu wilgoci i inne 

Olej tsubaki służy do szeroko pojmowanej pielęgnacji i pozyskiwany jest z kamelii japońskiej - rośliny herbacianej, której liście wykorzystuje się do sporządzania naparów, natomiast nasiona - do wytwarzania omawianego oleju (jest to zazwyczaj olej tłoczony na zimno - dla zachowania wszystkich zalet oleju tsubaki). Warto wspomnieć, że kamelia japońska nazywana jest również różą zimową - kwitnie bowiem w pozornie niesprzyjających warunkach, co przekłada się pośrednio na właściwości ochronne charakterystyczne dla pozyskiwanego z jej nasion oleju. Kamelię japońską można spotkać głównie w Azji - w innych krajach hodowana jest zwykle w warunkach szklarniowych lub w pomieszczeniach.

Co zawiera olej z nasion kamelii japońskiej? Oto najważniejsze substancje i ich działanie na skórę oraz włosy:

  • kwasy omega-3 i omega-6 - wspierające regenerację i odbudowę bariery hydrolipidowej - czyli struktury ochronnej znajdującej się na naszej skórze (więcej informacji o jej funkcjonowaniu znajduje się w jednym z naszych poprzednich artykułów - Czym jest bariera hydrolipidowa skóry i w jaki sposób o nią dbać? - do którego lektury serdecznie zachęcamy);
  • witamina E - jest silnym przeciwutleniaczem, czyli substancją zapobiegającą powstawaniu negatywnych skutków stresu oksydacyjnego - a więc po prostu zapobiegającą pojawianiu się oznak starzenia na skórze (właśnie dlatego witamina E bywa nazywana „witaminą młodości”). Działa ujędrniająco i uelastyczniająco;
  • prowitamina A - działa wyciszająco na zmiany trądzikowe, rozjaśnia przebarwienia, podobnie jak witamina E - zapobiega pojawianiu się pierwszych oznak starzenia (dzięki swoim właściwościom antyoksydacyjnym), a dodatkowo mocno wygładza skórę, bierze udział w regeneracji cery i jej odbudowie;
  • skwalan - również wspiera barierę hydrolipidową, silnie nawilża, doskonale zabezpiecza cerę i włosy przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych, idealnie spisuje się w pielęgnacji zarówno skóry suchej, jak i tłustej czy trądzikowej - nie obciąża jej i nie działa komedogennie (nie „zapycha” porów);
  • olejki eteryczne - to własnie im japonica seed oil (bo pod taką nazwą olej tsubaki kryje się w kosmetykach) zawdzięcza piękny, kwiatowy, słodki zapach, uprzyjemniający jego aplikację.

Olej tsubaki na twarz - do jakiej cery warto go stosować? 

Olej tsubaki na twarz to jeden z tych kroków w rutynie pielęgnacyjnej, który tak naprawdę może zastosować każda osoba - od posiadaczy i posiadaczek cery suchej, poprzez mieszaną, aż do tłustej. Jego uniwersalność wynika przede wszystkim z zawartości skwalanu - substancji, która wykazuje powinowactwo do naturalnych lipidów produkowanych przez skórę człowieka. Z tego względu olej z kamelii nie powinien obciążać skóry ani jej zapychać. Co ważne - zarówno cera sucha, jak i tłusta wymagają budowania okluzji - warstwy zabezpieczającej ją przed utratą wody z naskórka. Olej tsubaki z powodzeniem może pełnić właśnie taką rolę!


Olej z nasion kamelii może być także stosowany do masażu twarzy i ciała - z wykorzystaniem własnych dłoni lub specjalnych narzędzi, takich jak kamienne rollery czy płytki gua-sha. Połączenie cennych właściwości oleju z kamelii wraz z manualną stymulacją tkanek będzie działać ujędrniająco, przeciwzmarszczkowo, a także pozwoli poprawić owal twarzy w obrębie czoła, policzków i żuchwy.


Jak powinno wyglądać zastosowanie oleju tsubaki na twarz? Aby zadziałał okluzyjnie, czyli nie dopuścił do odparowania wody ze skóry, warto traktować go jako ostatni krok w pielęgnacji. Najpierw więc wykonujemy demakijaż twarzy, oczyszczamy ją, tonizujemy, a później nakładamy serum, esencję lub inny kosmetyk aktywny. Dopiero na końcu „domykamy” całą pielęgnację olejem z nasion kamelii. 

Olej tsubaki na włosy - jak działa w praktyce? 

Olej tsubaki na włosy świetnie spisze się zarówno w pielęgnacji samych kosmyków, jak i… skóry głowy - zwłaszcza u osób borykających się z łuszczeniem skalpu oraz z łupieżem powodowanym przez przesuszenie (to tak zwany łupież suchy). Olej tsubaki na włosy można stosować do olejowania kosmyków - na sucho, na podkład z żelu aloesowego lub innego humektantu (więcej informacji i porad odnośnie do olejowania włosów znajdziecie w artykule Olejowanie włosów - jak poprawnie je wykonywać?). Tego typu zabieg odżywia włosy, sprawia, że stają się bardziej elastyczne i odporne na uszkodzenia mechaniczne, wygładza łuski kosmyków i minimalizuje ryzyko powstawania kołtunów czy supełków.


Dodatkowo olej tsubaki na włosy wpływa pozytywnie w kontekście ich wygładzenia - po zabiegu olejowania włosy błyszczą się i lśnią, tworząc piękną, gładką taflę! Przy wyjątkowo suchych, zniszczonych końcówkach olej tsubaki - w ilości kilku kropli - może być również stosowany do ich zabezpieczania przed plątaniem, wysoką temperaturą urządzeń do stylizacji oraz przed innymi czynnikami zewnętrznymi, negatywnie wpływającymi na kondycję włosów.


Tak, jak zostało to już wspomniane, olej z kamelii sprawdzi się także do wykonywania kuracji przeciwłupieżowych przy łupieżu suchym. W takiej sytuacji należy dobrze nawilżyć skórę głowy, by przestała się łuszczyć, a zaczęła regenerować. Olej tsubaki można wówczas wmasować w skórę głowy wieczorem, pozostawiając go na całą noc - a rano należy zmyć go łagodnym szamponem (można powtórzyć mycie dwukrotnie, jeśli zachodzi taka potrzeba). Zabieg warto wykonywać raz w tygodniu, aż do momentu, w którym skóra głowy przestanie się łuszczyć. 

Olej z nasion kamelii - propozycje kosmetyków 

Olej z kamelii (olej tsubaki) odnajdziecie w takich produktach do włosów, jak: 

Polecane kosmetyki z zawartością oleju tsubaki to z kolei między innymi: 

Olej kameliowy można więc znaleźć w naprawdę wielu produktach - warto z pewnością przetestować choć jeden z nich, by przekonać się o wspaniałych właściwościach tego składnika oraz o jego wpływie na włosy oraz cerę!

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
W ostatnich latach olej kokosowy zyskał znacznie na popularności, przez co nietrudno odnaleźć go w...
CZYTAJ
Olejowanie włosów jeszcze kilka lat temu było zabiegiem, który dopiero zdobywał swoją popularność. Dziś coraz...
CZYTAJ
Twoje włosy są przesuszone, osłabione i mają tendencję do wypadania? To sygnał, że wymagają solidnego...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia