Apteka Melissa Drogeria E-Melissa
  • Dostawa do punktu DPD Pickup. Czas trwania od 04.04 godz. 12:00 do 26.04 godz. 16:00 Sprawdź!
Czas trwania od 04.04 godz.12:00 do 26.04 godz.16:00
x
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
2022-02-18
Porady

Olej z krokosza. Czym jest i jak działa?

Długa jest lista roślin, które – dzięki zawartości cennych składników aktywnych – wspierają prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Znajduje się na niej m.in. krokosz barwierski, z którego pozyskuje się olej charakteryzujący się wieloma cennymi właściwościami. Dowiedz się, jak może wspomóc organizm.

Krokosz barwierski (Carthamus tinctorius) to jednoroczna roślina. Chociaż pochodzi z południowej części Azji, jest uprawiana na całym świecie – także w Polsce. Z płatków pozyskuje się ekstrakt z krokosza, zaś z nasion – olej wykazujący wiele właściwości prozdrowotnych.

 Olej krokoszowy – poznaj jego właściwości
Spis treści

Olej krokoszowy – poznaj jego właściwości

Olej krokoszowy pozyskiwany jest z nasion tłoczonych na zimno. Charakteryzuje się bezbarwnym kolorem i bezwonnością. Jego cenne właściwości wynikają z obecności składników aktywnych, wśród których na szczególną uwagę zasługują:

  • kwas linolowy – należący do niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych,
  • kwas oleinowy – należący do niezbędnych jednonienasyconych kwasów tłuszczowych,
  • witamina A – zaliczana do grupy silnych przeciwutleniaczy,
  • witamina E – zaliczana do grupy silnych antyoksydantów.

Pomaga w łagodzeniu objawów PMS

Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS) to szereg nieprzyjemnych dolegliwości, które dotykają niektóre kobiety na kilka dni przed rozpoczęciem kolejnego cyklu menstruacyjnego. Kwas linolowy, zawarty w oleju krokosza – pomaga regulować poziom prostaglandyny w organizmie, co przekłada się na łagodzenie objawów PMS.

Pomaga chronić skórę przed przedwczesnym starzeniem

Olej z krokosza stanowi bogactwo silnych antyoksydantów (witaminy E i witaminy A), które pomagają w ochronie skóry przed aktywnością wolnych rodników. Przekłada się to na opóźnianie procesów starzenia.

Pomaga zahamować stany zapalne skóry

Cenne składniki aktywne pomagają w łagodzeniu stanów zapalnych skóry. Dlatego olej krokoszowy może być stosowany w przypadku problemów z trądzikiem, łuszczycą, a nawet… po depilacji.

Wspiera pracę górnych dróg oddechowych

Olej z krokosza barwierskiego wykazuje właściwości wspomagające przy infekcjach górnych dróg oddechowych. Ułatwia odkrztuszanie i rozrzedzanie zalegającej wydzieliny, pomaga zmniejszyć uczucie duszności.

Wspomaga wzrost nowych włosów

Aktywne składniki zawarte w oleju krokoszowym wspierają mikrokrążenie w skórze głowy. Dzięki temu cebulki są lepiej odżywione, co przekłada się na stymulowanie wzrostu włosów.

Wspiera ochronę serca

Wysoka zawartość cennych kwasów tłuszczowych przekłada się na wsparcie funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego. Wspomaga regulowanie gospodarki lipidowej, co zapobiega rozwojowi miażdżycy.

Jak stosować olej z krokosza barwierskiego?

Olej z krokosza barwierskiego można traktować zarówno jako suplement diety, jak i kosmetyk. W zależności od tego, w jaki sposób chcesz wykorzystać jego potencjał, zaleca się go stosować wewnętrznie, jak i miejscowo.

Olej krokoszowy jako suplement diety

Olej krokoszowy możesz przyjmować profilaktycznie. Wystarczy łykać go codziennie – albo podawać bezpośrednio na łyżeczkę, albo dodawać do sałatek i innych potraw.


Pamiętaj! Olej – jako dodatek do posiłków – musi być spożywany wyłącznie na zimno. Nie można na nim smażyć ani gotować.

Olej krokoszowy jako składnik domowych kosmetyków

Olej krokoszowy można potraktować jako składnik domowych kosmetyków. Jeżeli zależy ci na poprawie kondycji włosów, wykorzystaj go jako preparat przeznaczony do olejowania kosmyków. Możesz też aplikować go bezpośrednio na skórę dotkniętą trądzikiem lub dodać do maseczki – jako jeden ze składników.


Jeżeli chcesz wspomóc kondycję zdrowotną, możesz wykorzystać cenne właściwości drzemiące w roślinach. Pozyskiwany z krokosza barwierskiego olej – tłoczony na zimno – świetnie zastąpi niejeden suplement diety i kosmetyk. Włącz go do codziennej diety, aby wesprzeć funkcjonowanie swojego organizmu na wielu płaszczyznach jednocześnie.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Domowe sposoby na rozstępy, ujędrnienie skóry i jej wygładzenie obejmują oczywiście szczotkowanie ciała, samodzielnie wykonywane...
CZYTAJ
Właściwości oleju rycynowego są znane od tysięcy lat. Już w starożytności wiele osób chętnie po...
CZYTAJ
Kwas hialuronowy – chociaż kojarzy się głównie z kosmetologią – ma znacznie szerszy zakres zastosowania....
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia