Apteka Melissa Drogeria E-Melissa
  • Dostawa do punktu DPD Pickup. Czas trwania od 04.04 godz. 12:00 do 26.04 godz. 16:00 Sprawdź!
Czas trwania od 04.04 godz.12:00 do 26.04 godz.16:00
x
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
2021-02-16
Zdrowa skóra i uroda

Oleje w pielęgnacji twarzy i ciała - od środka i od zewnątrz

Oleje to formuły, które kojarzą się większości osób z produktem spożywczym do smażenia czy pieczenia. To słuszne skojarzenie - cechują się one wysoką temperaturą dymienia, a to oznacza, że podczas przygotowywania potraw z użyciem ciepła, oleje nie palą się i nie wytwarzają podczas tego procesu szkodliwych dla zdrowia związków. Nie jest to jednak ich jedyna funkcja - z powodzeniem mogą bowiem służyć do pielęgnacji ciała, włosów oraz skóry - od zewnątrz i… od wewnątrz. W jaki sposób nakładać oleje na twarz i jakie oleje do picia wybierać, by efekty były trwałe i zauważalne? Na te i inne pytania dotyczące zastosowania olejów w pielęgnacji twarzy i ciała znajdziecie w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

 Oleje do picia i na twarz - co dają i jak je stosować?
Spis treści

Dlaczego warto stosować oleje w pielęgnacji twarzy i ciała?

Mówiąc o dobroczynnych właściwościach olejów, należy na początek rozgraniczyć sposób ich działania w zależności od drogi podania - bezpośrednio na skórę, włosy czy paznokcie oraz od wewnątrz - spożywając oleje na surowo lub po postacią suplementów. I tak:

  • oleje na skórę podawane „od zewnątrz” są traktowane jako emolienty, czyli formuły zapobiegające odparowywaniu wody z naskórka. Oprócz tego same oleje zawierają szereg witamin i innych substancji odżywczych, zmiękczających skórę, uelastyczniających ją oraz działających przeciwstarzeniowo;
  • z kolei oleje do picia lub do bezpośredniego spożywania wraz z potrawami (mowa tu oczywiście o olejach roślinnych) to nieocenione źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu (w tym mózgu, układu nerwowego i mięśniowego). Jeśli chodzi zaś o kondycję skóry, włosów i paznokci, to NNKT zawarte w olejach pozytywnie wpływają na koloryt i nawilżenie cery, elastyczność płytek paznokci oraz włosów.

Tak, jak zostało to wspomniane powyżej, właściwości olejów są bardzo szerokie i warto wykorzystywać je w pielęgnacji każdego typu cery oraz włosów, łącząc zarówno oleje kosmetyczne, jak i oleje spożywcze, przeznaczone do picia bądź podawania w formie suplementów. Warto pamiętać także o tym, że wiele witamin rozpuszcza się w tłuszczach - ich podaż jest więc niezbędna, by organizm czerpał jak najwięcej korzyści ze składników odżywczych dostarczanych dwojako - czy to od zewnątrz, czy od wewnątrz.


Oleje na skórę - które wybrać i w jakiej formie je nakładać?

Właściwości olejów, a także mnogość ich rodzajów sprawiają, że - jako produkty kosmetyczne - są niezwykle uniwersalne. Powyżej pisaliśmy już o tym, że oleje zapobiegają utracie wody z naskórka, a więc poprzez ich stosowanie nie tylko opóźniamy pojawienie się zmarszczek i innych oznak starzenia (a na odwodnionej skórze widać je oczywiście wcześniej), ale również wzmacniamy barierę hydrolipidową, dzięki której skóra chroniona jest przed wolnymi rodnikami oraz reguluje aktywność gruczołów łojowych. Jak jednak stosować oleje na twarz, by wszystkie opisane powyżej funkcje zostały zachowane? Ich nałożenie powinno być ostatnim etapem pielęgnacji cery - na początku oczyszczamy skórę, następnie tonizujemy ją, później nakładamy kosmetyk nawilżający - serum, kwas hialuronowy czy czysty żel aloesowy - a na koniec „domykamy” wszystko cienką warstwą oleju. Dzięki temu woda i inne składniki nawilżające nie odparują ze skóry, a sam olej - nałożony na serum oparte o bazę wodną - będzie się lepiej rozprowadzał i wchłaniał, nie pozostawiając po sobie nieprzyjemnego uczucia lepkości (proces ten, czyli połączenie się wody z olejem i wytworzenie tym samym komfortowej w odczuciu emulsji, określa się emulgowaniem oleju).


To jednak jeszcze nie wszystko! Wielu kosmetologów poleca również olej do demakijażu, jako remedium na wysuszoną, ale również trądzikową cerę. Dlaczego? Przede wszystkim oleje do demakijażu doskonale rozpuszczają kosmetyki kolorowe (nawet te najbardziej trwałe, jak zastygające pomadki czy wodoodporne tusze), a dodatkowo nie powodują powstawania podrażnień i nie wysuszają cery. Po rozpuszczeniu makijażu za pomocą oleju należy przejść do usunięcia warstwy nieczystości jednorazowymi chusteczkami bądź wielorazowymi ręczniczkami do makijażu, a następnie do oczyszczenia cery standardowym kosmetykiem, łączonym z wodą - pianką lub żelem do mycia twarzy.


Olej do cery suchej lub tłustej - jak wybrać?

Z pewnością warto rozwiać wątpliwości tych osób, które obawiają się o nadprodukcję sebum i przetłuszczenie cery czy zapchanie porów w związku ze stosowaniem czystych, kosmetycznych olejów na skórę. Otóż… nic bardziej mylnego! Wystarczy jedynie dobrać do swojej cery taki olej, który jest dopasowany do jej preferencji i nie wykazuje efektu komedogennego (zapychającego pory). I tak, oleje do cery tłustej i suchej można podzielić w następujący sposób:

  • idealne oleje do cery tłustej to przede wszystkim: olej z pestek arbuza, olej moringa, olej sezamowy i słonecznikowy, olej z orzechów włoskich i z pestek winogron, olej tamanu (do stosowania punktowo - nie na całą twarz), olej z zielonej kawy, czarnuszki czy olej jojoba. Mają one rzadszą konsystencje niż oleje do cery suchej, łatwiej emulgują po nałożeniu na kosmetyk o żelowej czy wodnej konsystencji, dobrze się wchłaniają i pozostawiają cerę niezwykle miękką i przyjemną w dotyku;
  • z kolei wśród olejów do cery suchej warto wyróżnić: olej neem, z pestek malin i z pestek truskawek, olej z pestek dyni i śliwki, olej sezamowy, oliwę z oliwek, olej z dzikiej róży, kokosowy, z ogórecznika, pachnotki, olej arachidowy, olej z wiesiołka, olej arganowy i z dzikiej róży. Są one nieco bardziej gęste niż wymienione powyżej oleje do cery tłustej, dzięki czemu jeszcze lepiej zabezpieczają skórę przed utratą wody, natomiast wchłaniają się wolniej i - u posiadaczy i posiadaczek cery suchej - przynoszą ulgę od uczucia ściągnięcia twarzy czy ciała na dłużej.

Aby wybrać najlepszy olej na twarz i ciało, warto testować poszczególne opcje. Należy pamiętać również o tym, że to, co sprawdziło się u mamy, koleżanki bądź siostry nie zawsze sprawdzi się u nas - wszystko zależy bowiem od typu cery, jej aktualnej kondycji i wymagań. Niemniej właściwości olejów są zdecydowanie warte odkrycia! A jeśli nadal obawiasz się czystych surowców kosmetycznych, to swoją przygodę możesz zacząć od kosmetyków, w których składzie królują oleje - balsamy do ciała, masła, emolientowe odżywki do włosów czy pomadki do ust - takie jak pomadki Oeparol z olejem z wiesiołka - doskonale wprowadzą Cię w świat wielofunkcyjnych i wartych uwagi składników kosmetycznych.


Oleje do picia i w formie suplementów - które będą najlepsze?

Tak, jak zostało to już wspomniane, oleje są bogatym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych (pożądanych w naszym organizmie omega-3 i omega-6), dlatego warto dostarczać je wraz z pożywieniem lub… bezpośrednio, pijąc porcję oleju raz czy dwa razy dziennie. W ten sposób naturalnie będziemy suplementować składniki, wpływające na porost włosów, elastyczność paznokci oraz koloryt i stan cery.


Na jakie oleje warto zwrócić uwagę? Te najbogatsze w kwasy tłuszczowe omegą-3 to przede wszystkim olej lniany, olej z orzechów włoskich, a także oleje słonecznikowy i kukurydziany. Z kolei kwasy tłuszczowe omegą-6 znajdują się w dużych ilościach w oleju z wiesiołka, w oleju rzepakowym czy słonecznikowym.


Niestety, ograniczenia dietetyczne lub niechęć do picia olejów „na surowo” mogą skutecznie ograniczyć podaż zdrowych, wartościowych tłuszczy w jadłospisie. Wtedy z pomocą przychodzą suplementy oparte o zdrowe oleje, takie jak kapsułki Oeparol. Ich podstawowym składnikiem jest olej z wiesiołka tłoczony na zimno, mający wszechstronne działanie: pomaga on bowiem utrzymać nawilżenie w skórze, uelastycznia ją i ogranicza widoczność pierwszych oznak starzenia, zapobiega powstawaniu wyprysków i innych zmian skórnych, a dodatkowo wpływa na poprawę kolorytu cery. Dzięki zamknięciu oleju w formie wygodnych do połykania kapsułek jest on dostępny dla wszystkich tych osób, które chciałyby przetestować działanie olejów „od wewnątrz” na własnej skórze, ale nie mogą przemóc się do spróbowania olejów do picia. Dodatkowo właśnie taki suplement może stać się początkiem przygody z olejową pielęgnacją ciała i twarzy, dostosowaną dla osób o różnych wymaganiach i różnych typach cery.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Nierafinowany olej kokosowy z pierwszego tłoczenia warto mieć pod ręką – i w kuchni i...
CZYTAJ
Blizny, czyli pozostałości po procesie gojenia, mogą powstać na skutek trądziku, oparzeń, skaleczeń czy przebytych...
CZYTAJ
W ostatnich latach olej kokosowy zyskał znacznie na popularności, przez co nietrudno odnaleźć go w...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia