Legalna apteka
2020-09-09
Zdrowa skóra i uroda

Olejowanie włosów – jak poprawnie je wykonywać?

Olejowanie włosów jeszcze kilka lat temu było zabiegiem, który dopiero zdobywał swoją popularność. Dziś coraz więcej osób wykonuje go w domu, z wykorzystaniem różnego rodzaju olei. Jeśli i Ty chcesz rozpocząć swoją przygodę z olejowaniem włosów, to dzisiejszy artykuł jest stworzony dla Ciebie. Po jego lekturze będziesz wiedzieć, jakie są zalety olejowania włosów oraz jak dobrać konkretny rodzaj produktu do kondycji włosów. Sprawdź, jak wykonać zabieg, by móc cieszyć się mocnymi, elastycznymi i lśniącymi kosmykami!

 Olejowanie włosów a ich porowatość – jak to pogodzić?
Spis treści

Zalety olejowania włosów

Regularne olejowanie włosów przynosi im wiele korzyści – zarówno w aspekcie krótkofalowym (możemy dostrzec poprawę kondycji kosmyków od razu po zabiegu), jak i długofalowym (zauważamy, że włosy są mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne i lepiej się układają). Oto najważniejsze zalety olejowania włosów, które powinny skłonić Cię do przetestowania tej metody pielęgnacji:

  • odpowiednio dobrany olej do włosów, stosowany regularnie, skutecznie poprawi elastyczność kosmyków. Dzięki temu będą one mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne – łamanie czy odgniatanie;
  • olejowanie – bez względu na porowatość włosów – w każdym przypadku da efekt nabłyszczenia i sypkości kosmyków. Po przeprowadzeniu kilku lub kilkunastu zabiegów zauważany jest efekt gładkiej, mieniącej się tafli na włosach;
  • regularne olejowanie optycznie pogrubia włosy i sprawia, że wydają się być gęstsze, bardziej „mięsiste”. Oprócz tego dyscyplinuje je i ułatwia późniejsze układanie konkretnej fryzury.

Aby olej do włosów zadziałał w wyżej opisany sposób, należy przede wszystkim stosować go regularnie i dobrać konkretny rodzaj oleju do poziomu porowatości włosów. Co to oznacza? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz poniżej…


Porowatość włosów a olejowanie – jak wybrać właściwy produkt?

Olej do włosów należy dobierać tak, by odpowiadał ich potrzebom. Niewłaściwy produkt może bowiem przynieść efekt pielęgnacyjny odwrotny do zamierzonego, pusząc włosy i przyspieszając proces ich przetłuszczania się. Jak zatem dobrać konkretny olej? Najłatwiej wybrać go w odniesieniu do porowatości włosów, czyli stopnia standardowego rozchylenia łusek. Można to rozpoznać w następujący sposób:

  • włosy wysokoporowate to włosy, których łuski pozostają stale rozchylone. Mają tendencję do łamania się i gołym okiem można dostrzec rozdwojone końcówki. Dodatkowo taki typ kosmyków łatwo się plącze, a jednocześnie jest stosunkowo podatny na układanie. Znamienne jest również to, że włosy wysokoporowate bardzo szybko schną – wynika to z otwarcia ich łusek, a tym samym szybkiego odparowywania z nich wody. Ten typ włosa to najczęściej włosy rozjaśniane lub po agresywnych zabiegach fryzjerskich, takich jak trwała ondulacja. Najlepsze oleje do włosów wysokoporowatych, to oleje o dużych cząsteczkach (niewnikające), czyli: olej konopny, słonecznikowy, z pestek dyni, z orzechów włoskich, z pestek malin;
  • włosy niskoporowate są z kolei przeciwieństwem włosów wysokoporowatych – ze względu na gładkie, zamknięte łuski schną bardzo wolno, a także trudno je ułożyć – są bowiem gładkie, dociążone i nie utrzymują skrętu zbyt długo. Dodatkowo włosy niskoporowate wyglądają na mocne i zdrowe, są błyszczące i niepodatne na uszkodzenia mechaniczne. Najlepsze oleje do włosów niskoporowatych to oleje o małych cząsteczkach (wnikające), takie jak: olej kokosowy, laurynowy, palmowy, babassu;
  • włosy średnioporowate to ten rodzaj kosmyków, który plasuje się pomiędzy wyżej wymienionymi typami – nie schną ani błyskawicznie, ani bardzo wolno, są raczej zdrowe i błyszczące na długości, mogą nieco puszyć się i rozdwajać od końcówek, a oprócz tego są zdyscyplinowane i utrzymują ułożony skręt do kilku godzin. Najlepsze oleje do włosów średnioporowatych to oleje o średnich cząsteczkach (półwnikające): olej z pestek śliwki, olej ze słodkich migdałów, z orzechów włoskich, awokado, oliwa z oliwek.


Jak używać oleju do włosów?

Najpopularniejszą metodą olejowania włosów jest nakładanie warstwy produktu przed myciem głowy. Jak powinien wyglądać taki zabieg? Przed nałożeniem oleju włosy należy pokryć odrobiną wody (tak, aby były wilgotne, a nie całkowicie mokre) lub „podkładem” nawilżającym – żelem aloesowym, gliceryną czy kwasem hialuronowym. Na tak przygotowane kosmyki nakładamy wybrany olej – od wysokości ucha aż po końcówki, a w przypadku włosów suchych można pokusić się o zaaplikowanie produktu od samej nasady. Co dalej? Po 1 lub dwóch godzinach znów zwilżamy włosy i emulgujemy olej za pomocą odżywki (wcierając ją we włosy i delikatnie pocierając). Po wykonaniu tego kroku oleista formułą zmyje się znacznie łatwiej niż bez emulgacji. Później myjemy włosy jak zwykle – z wykorzystaniem szamponu – i opcjonalnie nakładamy na kilka chwil odżywkę do spłukiwania. Po jej usunięciu i wysuszeniu kosmetyków przekonasz się, jak szybko i skutecznie może działać olejowanie – włosy będą miękkie i sypkie, dociążone i niesamowicie błyszczące. Aby wzmocnić ten efekt i utrzymać go na dłużej, warto powtarzać olejowanie włosów raz w tygodniu. Niektóre osoby preferują pozostawianie oleju na włosach na całą noc, co jeszcze lepiej wpływa na regenerację pukli i na ich kondycję.

Przeczytaj także:
Odżywka do włosów,   Jak dbać o włosy,   Co zrobić żeby włosy szybciej rosły,   Przetłuszczające się włosy,   Olej kokosowy na włosy,   Równowaga PEH,   Biotyna na włosy,   Regeneracja włosów po lecie,   Pielęgnacja cienkich włosów,   Jak wybrać odpowiedni szampon do włosów,   Czym jest serum do włosów


Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Włosy w dużej mierze są zwierciadłem naszego organizmu. Po ich kondycji można poznać, czy w...
CZYTAJ
Około jeden centymetr na miesiąc – tyle wynosi średnie tempo wzrostu włosów, lecz dla wielu...
CZYTAJ
Piękne, gęste i zdrowe włosy pragnie mieć niemal każda kobieta i wielu mężczyzn. Należy przy...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia