• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 59 zł* Sprawdź!
  • Skorzystaj z wyszukiwarki
Legalna apteka
2016-01-15
Dolegliwości i choroby

Opryszczka

Przyczyną opryszczki jest wirus Herpes Simplex. Z powodzeniem przenosi się drogą kropelkową. Jeśli raz zaatakuje, zostaje z nami na zawsze. Podstępnie lokuje się w zwojach nerwowych i czeka, aby „uderzyć” w najmniej oczekiwanym momencie. Przebywając w formie uśpionej, jest nie wykrywalny dla układu odpornościowego. Daje o sobie znać zwykle w okresie przemęczenia, infekcji, silnego stresu albo w czasie miesiączki. Objawem jego aktywności są nieestetyczne pęcherze, pojawiające się najczęściej na wargach. Zmiany mogą obejmować również narządy płciowe lub pośladki (powoduje je wirus HSV typu 2).

 Opryszczka na ustach - jak z nią walczyć?
Spis treści

Jak leczyć opryszczkę?

Większość preparatów na opryszczkę, zawiera w swoim składzie substancję o aktywności przeciwwirusowej (acyklovir pod nazwami handlowymi Zovirax, Hascovir, Herpex). Mechanizm ich działania polega na hamowaniu procesu replikacji wirusa, czyli namnażania. Z tego powodu bardzo ważne jest, aby preparaty te zastosować jak najwcześniej – w momencie kiedy tylko czujemy, że coś zaczyna się dziać, odczuwamy swędzenie, pieczenie i obserwujemy na wardze tworzącą się wypukłość. Opryszczka jest zaraźliwa w okresie występowania pęcherzy, dlatego osoby zdrowe powinny unikać kontaktu z chorym, jak również wystrzegać się wspólnego korzystania ze sprzętu kuchennego (picie z jednej szklanki), używania jednego ręcznika oraz bezpośredniego kontaktu. Pomocne w leczeniu mogą okazać się również plasterki na opryszczkę. Nadają się one raczej do leczenia pęcherzy. Nie zawierają żadnej substancji aktywnej a jedynie hydrokoloid, który stwarza odpowiednie  środowisko dla procesu gojenia, a przy tym maskuje nieładnie wyglądającą zmianę. Osobom z bardziej dokuczliwymi objawami aktywności wirusa HSV, może zostać przepisany doustny lek przeciwwirusowy. 

Przeciwwskazaniem do stosowania preparatów z substancjami przeciwwirusowymi jest ciąża i okres karmienia piersią. W takich przypadkach może być stosowany Erazaban. Wszystkie preparaty na opryszczkę dostępne są w aptece, w kategorii "Preparaty na opryszczkę".

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Ewa Sosińska
Jestem absolwentką Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Z dzieciństwa, oprócz dobrej zabawy na podwórku, pamiętam aptekę, moją mamę w białym fartuchu oraz recepty z niepowtarzalnym charakterem pisma. W szkole nie przepadałam za geografią a do nauki historii bardziej nadawała się moja siostra niż ja. Biologia i chemia – to był mój wybór. Nikogo nie zaskoczyłam, gdy wybrałam w swoim czasie studia farmaceutyczne. Farmakologia - mechanizmy działania leków, interakcje czy działania niepożądane to dziedzina najbardziej przeze mnie lubiana. Mój zawód pragnę łączyć z profesjonalnym doradztwem a moją wiedzą chcę służyć Pacjentom w chorobie i nie tylko.
Podobne wpisy
Opryszczka wargowa to efekt infekcji wirusem opryszczki zwykłej (Herpes Simplex) typu 1. Gdy jest to...
CZYTAJ
Herpeswirusy to grupa wirusów pasożytująca na kręgowcach. Pod tą obco brzmiącą nazwą kryją się patogeny szeroko...
CZYTAJ
Opryszczka objawia się uczuciem mrowienia, pieczenia, delikatnym swędzeniem i kłuciem, które bardzo szybko przeradza się...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia