Opryszczka

Dolegliwości i choroby fiber_manual_record 2016-01-15

Przyczyną opryszczki jest wirus Herpes Simplex. Z powodzeniem przenosi się drogą kropelkową. Jeśli raz zaatakuje, zostaje z nami na zawsze. Podstępnie lokuje się w zwojach nerwowych i czeka, aby „uderzyć” w najmniej oczekiwanym momencie. Przebywając w formie uśpionej, jest nie wykrywalny dla układu odpornościowego. Daje o sobie znać zwykle w okresie przemęczenia, infekcji, silnego stresu albo w czasie miesiączki. Objawem jego aktywności są nieestetyczne pęcherze, pojawiające się najczęściej na wargach. Zmiany mogą obejmować również narządy płciowe lub pośladki (powoduje je wirus HSV typu 2).

 Opryszczka na ustach - jak z nią walczyć?
Spis treści

Jak leczyć opryszczkę?

Większość preparatów na opryszczkę, zawiera w swoim składzie substancję o aktywności przeciwwirusowej (acyklovir pod nazwami handlowymi Zovirax, Hascovir, Herpex). Mechanizm ich działania polega na hamowaniu procesu replikacji wirusa, czyli namnażania. Z tego powodu bardzo ważne jest, aby preparaty te zastosować jak najwcześniej – w momencie kiedy tylko czujemy, że coś zaczyna się dziać, odczuwamy swędzenie, pieczenie i obserwujemy na wardze tworzącą się wypukłość. Opryszczka jest zaraźliwa w okresie występowania pęcherzy, dlatego osoby zdrowe powinny unikać kontaktu z chorym, jak również wystrzegać się wspólnego korzystania ze sprzętu kuchennego (picie z jednej szklanki), używania jednego ręcznika oraz bezpośredniego kontaktu. Pomocne w leczeniu mogą okazać się również plasterki na opryszczkę. Nadają się one raczej do leczenia pęcherzy. Nie zawierają żadnej substancji aktywnej a jedynie hydrokoloid, który stwarza odpowiednie  środowisko dla procesu gojenia, a przy tym maskuje nieładnie wyglądającą zmianę. Osobom z bardziej dokuczliwymi objawami aktywności wirusa HSV, może zostać przepisany doustny lek przeciwwirusowy. 

Przeciwwskazaniem do stosowania preparatów z substancjami przeciwwirusowymi jest ciąża i okres karmienia piersią. W takich przypadkach może być stosowany Erazaban. Wszystkie preparaty na opryszczkę dostępne są w aptece, w kategorii "Preparaty na opryszczkę".

Zdjęcie autora
mgr farm. Ewa Sosińska
Jestem absolwentką Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Z dzieciństwa, oprócz dobrej zabawy na podwórku, pamiętam aptekę, moją mamę w białym fartuchu oraz recepty z niepowtarzalnym charakterem pisma. W szkole nie przepadałam za geografią a do nauki historii bardziej nadawała się moja siostra niż ja. Biologia i chemia – to był mój wybór. Nikogo nie zaskoczyłam, gdy wybrałam w swoim czasie studia farmaceutyczne. Farmakologia - mechanizmy działania leków, interakcje czy działania niepożądane to dziedzina najbardziej przeze mnie lubiana. Mój zawód pragnę łączyć z profesjonalnym doradztwem a moją wiedzą chcę służyć Pacjentom w chorobie i nie tylko.
Podobne wpisy

2018-05-07

Okoliczności, w których warto przygotować się na pojawienie się opryszczki wargowej
Opryszczka wargowa to efekt infekcji wirusem opryszczki zwykłej (Herpes Simplex) typu 1. Gdy jest to...

2018-05-07

Wirusy Herpes – wirusy powodujące opryszczki i inne choroby zakaźne
Herpeswirusy to grupa wirusów pasożytująca na kręgowcach. Pod tą obco brzmiącą nazwą kryją się patogeny szeroko...

2019-02-07

Jak sobie poradzić z opryszczką?
Opryszczka objawia się uczuciem mrowienia, pieczenia, delikatnym swędzeniem i kłuciem, które bardzo szybko przeradza się...