Jeżeli w koszyku znajduje się lek możesz go zarezerwować i odebrać osobiście w aptece.
Osłabienie cieplne i udar słoneczny
Zbliża się okres wakacyjny i z każdym dniem mamy coraz więcej słońca. Wszyscy chyba jesteśmy spragnieni ciepła i wypoczynku. Wszystkie wakacyjne przyjemności wiążą się z przebywaniem na słońcu, niezależnie czy jest to aktywny wypoczynek na kajakach i rowerach czy wylegiwanie się na plaży. Jednak żeby cieszyć się w pełni słońcem i nie zakończyć wakacyjnego odpoczynku w szpitalu, należy pamiętać o podstawowych zasadach. Każdy chyba zdaje sobie sprawę, iż długie przebywanie na słońcu bez nakrycia głowy może być groźne dla organizmu. Jednak mimo tej wiedzy, w sezonie letnim, wciąż mamy za dużo przypadków pacjentów z udarem słonecznym.

Czym jest udar słoneczny?
Udar słoneczny jest stanem nagłym, który zagraża życiu. Jednak zanim wystąpi, możemy mieć do czynienia z przegrzaniem organizmu i osłabieniem cieplnym. Objawami takiego stanu są: kurcze mięśni brzucha lub kończyn, bóle i zawroty głowy, nudności i zmęczenie. Jeśli zauważymy u siebie powyższe symptomy, jest to sygnał, aby jak najszybciej przenieść się w miejsce zacienione i przewiewne, rozpocząć schładzanie organizmu oraz przyjmować duże ilości płynów. W sytuacji przegrzania organizmu, traci on zdolność do prawidłowej termoregulacji. Wówczas ciepło jest kumulowane w organizmie i nie oddawane na zewnątrz. Następstwem osłabienia cieplnego jest udar słoneczny, który może być związany z utratą świadomości, majaczeniem a nawet śpiączką i zagraża życiu.
Jak uchronić się przed przegrzaniem słonecznym?
- Unikać słońca w godzinach 11:00-15:00.
- Nosić nakrycie głowy.
- Przyjmować dużo płynów, nawet do dwóch razy więcej niż zaleca się na co dzień.
- Nie przebywać długo na słońcu. Należy robić przerwy i schodzić do cieniu.
- Jeśli tylko poczujemy osłabienie, ból głowy lub kurcze, należy natychmiast zejść ze słońca.
- Objawem udaru są silne bóle głowy, dreszcze takie jak przy gorączce a nawet utrata przytomności. Stan taki wymaga bezzwłocznego wezwania pomocy lekarskiej.
Choć udarem zagrożony jest każdy, kto przebywa bez opamiętania na słońcu, to jednak w grupie ryzyka szczególnie znajdują się osoby przyjmujące leki przeciwhistaminowe, przeciwdepresyjne, moczopędne i rozszerzające naczynia krwionośne. Również pacjenci z cukrzycą, chorobami serca oraz pracujące fizycznie w upale.

mgr farm. Ewa Sosińska
lub za pobraniem
przesyłki na czas
apteka
produktów