• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 59 zł* Sprawdź!
  • Skorzystaj z wyszukiwarki
Legalna apteka
2016-05-08
Porady

Osłabienie cieplne i udar słoneczny

Zbliża się okres wakacyjny i z każdym dniem mamy coraz więcej słońca. Wszyscy chyba jesteśmy spragnieni ciepła i wypoczynku. Wszystkie wakacyjne przyjemności wiążą się z przebywaniem na słońcu, niezależnie czy jest to aktywny wypoczynek na kajakach i rowerach czy wylegiwanie się na plaży. Jednak żeby cieszyć się w pełni słońcem i nie zakończyć wakacyjnego odpoczynku w szpitalu, należy pamiętać o podstawowych zasadach. Każdy chyba zdaje sobie sprawę, iż długie przebywanie na słońcu bez nakrycia głowy może być groźne dla organizmu. Jednak mimo tej wiedzy, w sezonie letnim, wciąż mamy za dużo przypadków pacjentów z udarem słonecznym.

 Osłabienie cieplne udar słoneczny - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Czym jest udar słoneczny?

Udar słoneczny jest stanem nagłym, który zagraża życiu. Jednak zanim wystąpi, możemy mieć do czynienia z przegrzaniem organizmu i osłabieniem cieplnym. Objawami takiego stanu są: kurcze mięśni brzucha lub kończyn, bóle i zawroty głowy, nudności i zmęczenie. Jeśli zauważymy u siebie powyższe symptomy, jest to sygnał, aby jak najszybciej przenieść się w miejsce zacienione i przewiewne, rozpocząć schładzanie organizmu oraz przyjmować duże ilości płynów. W sytuacji przegrzania organizmu, traci on zdolność do prawidłowej termoregulacji. Wówczas ciepło jest kumulowane w organizmie i nie oddawane na zewnątrz. Następstwem osłabienia cieplnego jest udar słoneczny, który może być związany z utratą świadomości, majaczeniem a nawet śpiączką i zagraża życiu.

Jak uchronić się przed przegrzaniem słonecznym?

  • Unikać słońca w godzinach 11:00-15:00.
  • Nosić nakrycie głowy.
  • Przyjmować dużo płynów, nawet do dwóch razy więcej niż zaleca się na co dzień.
  • Nie przebywać długo na słońcu. Należy robić przerwy i schodzić do cieniu.
  • Jeśli tylko poczujemy osłabienie, ból głowy lub kurcze, należy natychmiast zejść ze słońca.
  • Objawem udaru są silne bóle głowy, dreszcze takie jak przy gorączce a nawet utrata przytomności. Stan taki wymaga bezzwłocznego wezwania pomocy lekarskiej.

Choć udarem zagrożony jest każdy, kto przebywa bez opamiętania na słońcu, to jednak w grupie ryzyka szczególnie znajdują się osoby przyjmujące leki przeciwhistaminowe, przeciwdepresyjne, moczopędne i rozszerzające naczynia krwionośne. Również pacjenci z cukrzycą, chorobami serca oraz pracujące fizycznie w upale.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Ewa Sosińska
Jestem absolwentką Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Z dzieciństwa, oprócz dobrej zabawy na podwórku, pamiętam aptekę, moją mamę w białym fartuchu oraz recepty z niepowtarzalnym charakterem pisma. W szkole nie przepadałam za geografią a do nauki historii bardziej nadawała się moja siostra niż ja. Biologia i chemia – to był mój wybór. Nikogo nie zaskoczyłam, gdy wybrałam w swoim czasie studia farmaceutyczne. Farmakologia - mechanizmy działania leków, interakcje czy działania niepożądane to dziedzina najbardziej przeze mnie lubiana. Mój zawód pragnę łączyć z profesjonalnym doradztwem a moją wiedzą chcę służyć Pacjentom w chorobie i nie tylko.
Podobne wpisy
Opalanie to nieodłączny element wakacji. Niezależnie, czy należysz do osób preferujących leniwy wypoczynek na leżaku,...
CZYTAJ
W okresie letnim promienie słoneczne są dla nas wyjątkowo niebezpieczne, dlatego na ciało stosujemy kremy...
CZYTAJ
Większość z nas wie, że z opalaniem nieodłącznie powinny być związane kosmetyki do opalania, które...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia