2022-12-06
Dolegliwości i choroby

Osobowość borderline. Czym się charakteryzuje?

Borderline to słowo używane do opisania zaburzenia osobowości związanego z niestabilnością emocjonalną, zaburzonym obrazem siebie i zachowaniem. Dawniej uważano, że stan ten znajduje się na pograniczu nerwicy i psychozy, stąd też mówi się o osobowości z pogranicza. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? Sprawdź!

 Borderline i charakterystyczne zachowania
Spis treści

Osobowość borderline = niestabilność

Charakterystycznym zachowaniem dla osób z zaburzeniem osobowości typu borderline jest niestabilność we wszystkich sferach jaźni. Prowadzi ona do trudności w utrzymywaniu relacji międzyludzkich, a także do wywoływania epizodów nienormalnego zachowania. Osoby z pogranicznym zaburzeniem osobowości godzinami lub nawet dniami potrafią doznawać intensywnego gniewu, depresji i lęku. Takie postępowanie utrudnia im utrzymanie pracy czy ukończenie nauki. Osobowość z pogranicza przeszkadza jednostce absolutnie we wszystkich sferach życia.


Ci, którzy mieszkają z osobą z borderline, zwykle zwracają uwagę na bardzo niestabilne i skomplikowane życie uczuciowe. Czasami dochodzi do przemocy psychicznej, co prowadzi do przekonania, że sprawa dotyczy wady charakteru partnera. Tymczasem w rzeczywistości chodzi o zaburzenie, które można leczyć. Należy jednak podkreślić, że diagnozować można osoby po ukończeniu 18. roku życia, ponieważ kilka typowych zachowań młodzieży wykazuje pewne podobieństwo do objawów zaburzenia.

Borderline i charakterystyczne zachowania

Wszechobecny wzorzec niestabilności w relacjach interpersonalnych, w zaburzonym obrazie siebie i afekcie oraz wyraźna impulsywność pojawiają się we wczesnej dorosłości i są obecne w różnych kontekstach. Osobowość borderline charakteryzują nagłe i intensywne wahania nastroju, częste zmiany zainteresowań, wartości i postaw oraz skrajne myśli typu „kocham lub nienawidzę”. Pojawia się także możliwość szybkiego przeobrażania się sposobu, w jaki ktoś się zachowuje, myśli lub czuje.


Inne ważne charakterystyczne zachowania dla osobowości z pogranicza obejmują:

 • strach przed odrzuceniem;
 • podejmowanie desperackich wysiłków, aby uniknąć prawdziwego lub wymyślonego porzucenia;
 • grożenie zrobieniem sobie krzywdy;
 • trudności z utrzymaniem stabilnych relacji romantycznych, rodzinnych, przyjacielskich i zawodowych;
 • wyraźna i dokuczliwa niestabilność obrazu siebie lub postrzegania siebie; 
 • impulsywność i angażowanie się w niebezpieczne zachowania, np. seks bez zabezpieczenia, nadużywanie substancji (zarówno legalnych, jak i nielegalnych), objadanie się, niebezpieczna jazda samochodem itp.; 
 • samookaleczenia;
 • nawracające myśli samobójcze lub podejmowanie prób odebrania sobie życia;
 • chroniczne uczucie pustki, samotności i nudy;
 • brak empatii;
 • bardzo zmienny nastrój;
 • intensywne wybuchy gniewu;
 • trudności w kontrolowaniu negatywnych emocji i zachowań;
 • nieufność wobec ludzi i irracjonalny lęk przed ich złymi intencjami.

Warto pamiętać, że nie wszyscy pacjenci odczuwają wszystkie objawy. Każdy przypadek jest indywidualny i to, co ktoś czuje, może nie być tym samym, co czują inni.


Osobowość borderline wymaga interwencji psychologicznej, uczęszczania na terapię oraz dużego wsparcia ze strony najbliższych.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Astma to przewlekła choroba układu oddechowego. Powoduje ona ostre objawy, które pojawiają się napadowo. Za...
CZYTAJ
Wdowi garb (inaczej określany jako bawoli kark, garb szyjny lub garb tłuszczowy) to deformacja pojawiająca...
CZYTAJ
Choroba Hashimoto jest najbardziej powszechną chorobą autoimmunologiczną, w której nieprawidłowo funkcjonujący układ immunologiczny wytwarza autoprzeciwciała...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia