• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 59 zł* Sprawdź!
  • Skorzystaj z wyszukiwarki
Legalna apteka
2018-05-28
Suplementacja

Osteoporoza - objawy i sposób leczenia

Osteoporoza to choroba cywilizacyjna, przez którą w Unii Europejskiej co 30 sekund dochodzi do złamania. Objawem osteoporozy jest zanik tkanki kostnej, w konsekwencji czego dochodzi do częstych złamań. Sprawdź, jak przebiega ta choroba i jak ją leczyć?

 Osteoporoza - objawy i sposób leczenia - apteka internetowa Melissa
Spis treści

Objawy osteoporozy

Osteoporoza skutecznie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Do jej najczęstszych i najwcześniejszych objawów należą złamania kręgów, z których tylko 25-30% objawia się silnym bólem. Kolejnym objawem jest złamanie bliższego końca kości udowej, w wyniku którego nawet 50% poszkodowanych traci zdolność samodzielnego poruszania się, a co piąta kobieta i co trzeci mężczyzna umiera w pierwszym roku po złamaniu.

Osteoporoza postrzegana jest głównie jako choroba kobiet, jednak dotyka także mężczyzn, choć rzadziej. Można wyróżnić kilka jej rodzajów:

  • Typ 1 – czyli osteoporoza pomenopauzalna, która dotyczy kobiet w 5. i 6. dekadzie życia i wynika najczęściej z niedobóru estrogenów. W tym przypadku proces zaniku kostnego przebiega dynamicznie, a złamania dotyczą najczęściej kości promieniowej (złamanie nadgarstka lub przedramienia).
  • Typ 2 – inaczej osteoporoza starcza, dotycząca zarówno kobiet jak i mężczyzn. W tym przypadku zanik kostny przebiega znacznie wolniej (ok. 1 proc. rocznie),  a najpoważniejsze złamania dotyczą kręgów biodra.
  • Osteoporoza wtórna – czyli taka, którą mogą spowodować inne przyczynami – m.in. choroby i leki. Stanowi ona ok. 20% wszystkich przypadków choroby.

Aby uniknąć osteoporozy warto działać profilaktycznie już ok. 30 roku życia. W tym czasie proces utraty masy kostnej u kobiet może przeważać nad jej tworzeniem. 

Osteoporoza – leczenie i zapobieganie

Podstawą w zapobieganiu osteoporozie jest dieta. W spożywanych posiłkach nie powinno zabraknąć wapnia, witaminy D oraz białka. Źródłem wapnia o dobrej bioprzystępności są przede wszystkim: zielone warzywa (brokuły, kapusta pak-choi, jarmuż, kapusta włoska, fasola szparagowa), tofu, jogurt, kefir, chudy twaróg. Należy jednocześnie pamiętać o tym, że niektóre jarzyny, takie jak: szczaw, szpinak, rabarbar, botwinka, czy napoje: kawa, herbata, czerwone wino obfitują w szczawiany, które wiążą wapń utrudniając jego wchłanianie. Dlatego warto ograniczyć ich spożywanie.

Ponadto zapobiec osteoporozie pomogą: korekcja zaburzeń hormonalnych u kobiet w okresie przed- i pomenopauzalnym, zapobieganie upadkom, złamaniom i wtórnemu unieruchomieniu oraz wyeliminowanie czynników ryzyka osteoporozy: wczesne uruchamianie w chorobach obłożnych, porzucenie używek, a także odstawienie lub zmiana dawek niektórych leków.

Sposobem na zachowanie kości w dobrej kondycji jest dostarczanie im optymalnej ilości witaminy K2, którą warto włączyć do codziennej diety. Preparatem, który pozwala na uzupełnienie jej niedoborów jest Kalcikinon https://www.apteka-melissa.pl/produkt/kalcikinon-60-tabl-k2,3034.html, który zapewnia optymalne wchłanianie wapnia oraz jego właściwą dystrybucję do odpowiednich tkanek. Może być stosowany w osteoporozie, osteomalacji, przy złamaniach kości, jak również w okresie intensywnego wzrostu.

 

 

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Witamina D3 (cholekalcyferol) – to związek, któremu pod względem chemicznym zdecydowanie bliżej do hormonów i...
CZYTAJ
Nerwowość, zmęczenie, skurcze mięśni… Brzmi znajomo, prawda? To wszystko może wynikać z niedoboru magnezu w...
CZYTAJ
Osteoporoza to choroba osłabiająca kości, prowadząca do licznych i niebezpiecznych dla zdrowia złamań na skutek...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia